Czemu duże pawiany kradną małe lwy?
Czemu duże pawiany kradną małe lwy? Czemu duże pawiany kradną małe lwy?

Wszyscy kochamy kociaki, szczeniaki i inne młodziaki. Pawiany też je kochają, ale nie dajmy się zwieść pawianim oczom i uroczym twarzom. Miłość tych koczkodanowatych do lwów jest zabójcza (i vice versa). Pawiany kradną kocięta, bo wyrastają z nich potem sprawni zabójcy małp. 

Inteligencja pawianów jest z pewnością większa niż niektórych płaskoziemców. Te afrykańskie małpy często atakowane przez lwy i lamparty uciekają się do kradzieży, by tym samym obniżyć populację drapieżników. 

Czasem organizują w tym celu całe gangi poszukiwawcze, które weszą za małymi przedstawicielami Królów Sawanny. Tak liczne gangi mogą z powodzeniem odeprzeć atak dorosłego lwa.

Jednak pawian pawianowi nierówny. W Parku Narodowym Krugera w RPA pewna młoda pawianica "adoptowała" lwiątko. Nosiła je ze sobą, iskała i troszczyła się jak o swoje młode. Świadkiem tego była grupa turystów, która martwiła się o przyszłe losy lewka. Nie bez powodu. Wkrótce kociak został zabity, ale nie z rąk przybranej matki, a ze szponów krewnych. To była krótka międzygatunkowa miłość.

źródło: [1]

0.072252035140991