Izrael znowu używa zakazanej broni przeciwko Palestyńczykom!
Izrael znowu używa zakazanej broni przeciwko Palestyńczykom! Izrael znowu używa zakazanej broni przeciwko Palestyńczykom!

Izrael znowu likwiduje Palestyńczyków za pomocą zakazanego białego fosforu!

"The Washington Post" ujawnił raport, w którym informuje o ponownym użyciu pocisku z białym fosforem. Broń wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych w latach 1989 i 1992.

Jak czytamy, izraelskie siły wojskowe skierowały nad zaludnione obszary cywilne amunicję zawierającą biały forsfor. Oprócz ludności cywilnej, ucierpiały między innymi szkoła, szpital oraz magazyn pomocy humanitarnej.

Według Human Rights Watch ostatnie odnotowane użycie tej broni przez Izrael miało w Gazie „od 27 grudnia 2008 r. do 18 stycznia 2009 r.”.

Biały fosfor

Wystawiony na działanie powietrza biały fosfor „spala się w niezwykle temperaturach (815 stopni Celsjusza) i często powoduje pożary na obszarach, w których jest stosowany. Osoby narażone na działanie fosforu białego mogą doznać uszkodzeń dróg oddechowych, niewydolności narządów i innych obrażeń, w tym oparzeń, które są niezwykle trudne do wyleczenia i których nie można ugasić wodą. Oparzenia obejmujące jedynie 10 procent ciała często kończą się śmiercią.

W 2013 roku Izrael zobowiązał się zaprzestać używania tej broni, jednak szturm na Gazę spowodował, że armia izraelska ponownie użyła fosforu.

Tym razem ofiarami ostrzału Izraelskich Sił Obronnych (IDF) byli mieszkańcy przygranicznego miasta Dheira na Libanie. Od rozpoczęcia konfliktu z Hamasem 7 października na tym obszarze zginęły dziewięćdziesiąt cztery osoby .

„POST” ZACYTOWAŁ LIBAŃSKIEGO PREMIERA NAJIBA MIKATIEGO: „UŻYCIE AMUNICJI PRZEZ IZRAEL „ZABIŁO LUDNOŚĆ CYWILNĄ I SPOWODOWAŁO NIEODWRACALNE SZKODY NA PONAD 5 MILIONACH METRÓW KWADRATOWYCH LASÓW I PÓL UPRAWNYCH, A TAKŻE ZNISZCZYŁO TYSIĄCE DRZEW OLIWNYCH”.

Celem wojskowym jest powstrzymanie ataków Hezbollahu na IDF od południowej granicy Libanu z Izraelem i zapobieżenie szerszemu konfliktowi regionalnemu, jednak czy użycie tak zabójczej broni, jak biały fosfor jest uzasadnione nawet w tym przypadku?

Do tej pory w wojnie Izraela z Hamasem, po stronie palestyńskiej zginęło blisko 18 tysięcy osób, a milion trzysta tysięcy ludzi zostało przesiedlonych.

0.15917611122131