Naftowa stolica Norwegii. 5 miejsc, które musisz zobaczyć [piękne fotki]
Naftowa stolica Norwegii. 5 miejsc, które musisz zobaczyć [piękne fotki] Naftowa stolica Norwegii. 5 miejsc, które musisz zobaczyć [piękne fotki]

Naftowa stolica Norwegii, Stavanger to jedne z najpiękniejszych rejonów w Norwegii.

Można dostać się tu łatwo i szybko, a łagodny klimat stanowi zachętę dla zmarzluchów.

Przygotowaliśmy dla Was 5 atrakcji, które musisz zobaczyć podczas pobytu w Stavanger.

Preikestolen

Ten ikoniczny klif umieszczony 604 m nad powierzchnią surowego fjordu Lysefjord jest symbolem Norwegii. Obecność w tym miejscu oszałamia.

Dotarcie na Preikestolen nie jest trudne i zabiera dwie, do dwóch i pół godzin. Nie zapomnij założyć wygodnych, wodoodpornych butów z mocnym bieżnikiem.

Kjeragbolten

Tak, to była połowa lipca, a my stoimy na trzymetrowej warstwie śniegu. Kilometr nad poziomem morza.

To trudne do zdobycia miejsce jest warte każdego wysiłku. Zawieszony pomiędzy dwoma ścianami głaz, pod którym znajduje się kilometrowa przepaść to najbardziej znane tego typu miejsce na Ziemi. 

Kjeragbolten znajduje się nad tym samym Lysefjordem, co Preikestolen, jednak dotarcie do niego jest trudniejsze. Możesz dotrzeć tu samochodem, jednak pamiętaj, że jest to możliwe jedynie od połowy maja do połowy października – potem droga zasypia pokryta nawet dziesięciometrową warstwą śniegu! Można również spróbować drogi promowej. Z Lauviku do leżącego na końcu fjordu Lysebotn. 

Trzy miecze

 

Wszyscy piszą, że te miecze powstały na pamiątkę bitwy, która miała miejsce na wodach Hafrsfjordu. Tyle, że nikt do tej pory nie znalazł dowodów na to, że ta bitwa w ogóle się odbyła.

To znane miejsce przedstawia trzy kamienne miecze „wbite” w nabrzeżną skałę mieszczącą się nad Hafrsfjordem i upamiętnia wielką bitwę morską, w wyniku której król Harald Pięknowłosy zjednoczył Norwegię. Problem polega na tym, że do tej pory nie ma potwierdzenia, że ta bitwa miała miejsce. Opowiadają o niej jedynie sagi nordyckie.

Starówka w Stavanger


Jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Białe, jakby wyjęte z bajki miejsce. Brukowane uliczki, maleńkie domku, leniwie przechadzający się po dzielnicy leśny kot budujący atmosferę z baśni Andersena. Kafejki przypominające te, w których zawsze chcieliśmy być. I ta fabryka konserw. Koniecznie.

Manafossen i Man

Och, ten przepiękny wodospad i leżące ponad nim gospodarstwo Man to jedne z najpiękniejszych miejsc, jakie zobaczysz. Miejsce jak z bajki, lub snu, do którego chciałeś trafić.

0.14969491958618