Spierdolada - recenzja nieźle spie*dolonej gry 18+
Spierdolada - recenzja nieźle spie*dolonej gry 18+ Spierdolada - recenzja nieźle spie*dolonej gry 18+

Gry towarzyskie i karciane od dawna królują na spotkaniach ze znajomymi czy mniejszych domówkach. Niektóre są dość spokojne, wymagające np. dobrej pamięci czy wiedzy, inne wręcz odwrotnie — bazują na szczęściu i sprycie. Grze Spierdolada bliżej do tego drugiego typu. To gra towarzyska przez duże “T”, pełna śmiesznych i ostrych tekstów, z dużą grywalnością i prostymi zasadami. Więcej jednak w poniższej recenzji.

Pierwsze Wrażenia

Zarówno sama nazwa gry, jak i jej pudełko, mówią nam wiele — lepiej nie zbliżać się do niej bez dystansu do siebie i współgraczy, na podobnym poziomie odbierania rzeczywistości (upojenia?). Czarny humor i mocne, agresywne podblokowe teksty wręcz biją po oczach i wyobraźni, więc bez wątpliwości można stwierdzić, że Spierdolada jest grą przeznaczoną dla pełnoletnich fizycznie i emocjonalnie.

Krótko o ogólnych zasadach gry.

Każdy z graczy (maksymalnie 6 osób) otrzymuje trzy karty Spierdolenia z dwoma symbolami. Naszym zadaniem jest jak najszybsze pozbycie się tych kart, poprzez zdobywanie zielonych żetonów i dołożenie ich do odpowiednich symboli na naszych kartach. Żetony te (zarówno zielone, jak i czerwone, o których za chwilę) zdobywamy z kart wydarzeń, na których rozpisane są zadania czy dodatkowe rzuty kostką, za które później otrzymujesz konkretne kolory żetonów)

Masz dwa zielone żetony na jednej karcie? To świetnie. Karta ląduje na stosie, a żetony wracają na kupkę. 

Czerwone żetony powodują natomiast odwrotną reakcję — zdobyłeś dwa na jednej karcie? Musisz dołożyć do swojego zestawu kolejną kartę.

Całą grę rozbudowują i urozmaicają jednak karty chaosu, które możesz grać na siebie lub na przeciwnika. 

Nauczę się jej szybko?

Tak, by grać swobodnie w tę grę, wystarczy 10-15 minut. Nie ma tam skomplikowanych reguł i zasad. Wszystko jest dość jasne, więc obejdzie się bez analityka. Zasady gry wytłumaczone są na kilku kartkach z konkretnymi przykładami sytuacji, co bardzo ułatwia rozpoczęcie i pierwsze ruchy. Czas jednej gry to zazwyczaj 15-40 minut.

Kto powinien dać sobie spokój?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, gra nie jest dla wszystkich. Idealnymi graczami są dobrzy znajomi, znający się już jakiś czas, czujący się ze sobą komfortowo, mający dużą dawkę luzu i dystansu do siebie. 

 

Po drugiej stronie mamy na przykład sytuację rodzice kontra dzieci, czy np. pary, które pierwszy raz widzą siebie na domówce i raczej cechuje ich nieśmiałość i introwertyzm. 

 

To nie jest gra dla sztywniaków oczekującej od gry dozy kultury połączonej z lekką dawką rywalizacji. Spierdolada to gra akcji, przepełniona wulgaryzmami, abstrakcją, działającymi na wyobraźnię sytuacjami, które często trzeba zaprezentować lub opisać np. migami. Po kilku sekundach gry widzimy też, że stan po spożyciu środków rozweselających czy alkoholu raczej nie będzie wielkim przeciwnikiem tej gry.

 

Grywalność

Podstawową cechą tej gry jest ciągła akcja i wymuszanie uwagi. W Spierdoladzie nie ma większych postojów. Gracze stale zaangażowani są w m.in.:

  • czytanie zabawnych i mocnych opisów postaci,
  • analizowanie ruchów przeciwnika,
  • reakcje na dziwne i “chore” zadania, które musi wykonać inny gracz,
  • wykonywanie zadań umieszczonych na grach chaosu (w tym na przykład udawanie głosu indyka przez całą turę) czy wydarzeń.

 

Praktycznie ciągła interakcja między graczami i analizowanie kart i zachowań powodują, że gra się nie nudzi. Barwne opisy postaci, dziwne, często niewybredne historie i niektóre zadania powodują salwy śmiechu i fajnie integrują graczy. W grę spokojnie można pograć kilka godzin, ze względu na różne scenariusze i mnogość sytuacji, które mogą się wydarzyć.

Strategiczne myślenie może i z pozoru nie jest koniecznością przy rozgrywce, natomiast może ostatecznie przynosić duże benefity, przy na przykład odpowiednim zaplanowaniu ataków. Więc tak — warto czasami pomyśleć.

Wykonanie

Gra składa się ze 165 kart, 60 żetonów i kostki. Materiał kart typowy dla gier towarzyskich. Graficznie gra jest prosta (szału nie ma, ale taka też cała stylistyka gry), natomiast stosunkowo pomysłowa i zabawna. Największa jej zaletą są jednak opisy kart postaci, a także wymyślone przez twórców historie i zadania. Instrukcja jest krótka i jasna, napisana w żartobliwy i niecenzuralny sposób.

Podsumowanie

Spierdolada to gra bez trzymanki, przeznaczona dla pełnoletnich graczy z dystansem do siebie i świata i bujną wyobraźnią. Świetnie sprawdzi się wśród dobrze znającym się gronie, który oczekuje rywalizacji, kopania dołków i zabawnych sytuacji. Może być dobrym prezentem na urodziny czy inną okazję dla ludzi z dystansem i uśmiechem na twarzy.

 

Strona wydawcy gry: spierdolada.pl

 

0.14391088485718