PlayStation 5 vs Xbox Series - która konsola lepsza?
PlayStation 5 vs Xbox Series - która konsola lepsza? PlayStation 5 vs Xbox Series - która konsola lepsza?

Konsole nowej generacji oficjalnie zadebiutowały na rynku w listopadzie ubiegłego roku. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X zanotowały najlepszy start w swojej historii. Popyt na te konsole był tak duży, że bardzo szybko skończyła się liczba dostępnych sztuk na sprzedaż. Ten problem głównie dotyczy PlayStation. Na szczęście sytuacja z każdym miesiącem się poprawiała i obecnie, zakup konsoli nie stanowi już tak dużego problemu, chociaż wciąż nie jest na tym polu tak różowo. Ten artykuł został stworzony z myślą o tych osobach, które zamierzają kupić konsole nowej generacji, ale nie są jeszcze zdecydowane, którą konkretnie chcą nabyć. Aby pomóc w wyborze odpowiedniej konsoli, postaramy się zdecydować, która z nich jest lepsza.

Porównanie PlayStation 5 oraz Xbox Series X

Poniżej znajduje się krótkie porównanie obu konsol:

oferowana rozdzielczość oraz ilość klatek na sekundę – zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X są w stanie zaoferować dla graczy rozdzielczość 4K. Producenci twierdzą, że obie będą mogły w przyszłości obsługiwać nawet 8K. W przypadku liczby klatek na sekundę, to PS5 oraz XSX mogą generować 120 klatek na sekundę.

 

dysk – obie konsole posiadają szybki dysk SSD, co w praktyce, oznacza znacznie skrócony czas wczytywania gier oraz ogólnie sprawniejsze działanie systemu. W przypadku dostępnej przestrzeni dyskowej należy wspomnieć o tym, że XSX dysponuje dyskiem 1TB, jednak w rzeczywistości na gry zostaje ok. 820 GB przestrzeni. Natomiast PS5 wypada pod tym kątem gorzej, gdyż dysponuje dyskiem 825GB, co oznacza, że na same gry zostaje jedynie 667 GB przestrzeni.

 

wsteczna kompatybilność – zarówno PS5, jak i XSX oferują dla graczy wsteczną kompatybilność, dzięki czemu ci mogą korzystać z gier, dostępnych na konsole poprzednich generacji. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że w przypadku PS5 wsteczna kompatybilność dotyczy jedynie tych gier, które zostały wydane na PS4. Inaczej sprawa ma się z Xboxem. W jego przypadku wsteczna kompatybilność ma zastosowanie do praktycznie wszystkich produkcji, wydanych nawet na pierwszego Xboxa.

 

innowacyjne technologie – nowa konsola Xboxa wykorzystuje takie technologie jak: Variable Rate Shading (VRS) oraz Variable Refresh Rate (VRR). Obie pozwalają na zwiększenie przyjemności, płynącej z rozgrywki. W przypadku PS5 zapowiedziane zostało, że konsola otrzyma jedynie technologię VRR w jednej z aktualizacji, które mają pojawić się jeszcze do końca 2021 roku.

 

wygląd i rozmiary konsoli – to czynnik, który ciężko jest porównać, gdyż sprawa wyglądu jest rzeczą subiektywną. Microsoft projektując swoją nową konsolę, postawił na rozwiązanie, nierzucające się w oczy i minimalistyczne. Z kolei Sony praktycznie całkowicie odcięło się od poprzednich modelów konsoli, projektując urządzenie, które swoim wyglądem przypomina statek kosmiczny. Trzeba też wspomnieć o tym, że PS5 jest znacznie większe od XSX.

 

kontroler do gry – na tym polu lepiej wypada kontroler do PS5. Dualsense jest bowiem prawdziwą rewolucją. Sony włożyło dużo pracy w ten element, aby móc jeszcze bardziej zwiększyć wrażenia, płynące z gry poprzez zastosowanie haptycznych wibracji oraz adaptacyjnych trigerów. DualSense w porównaniu z poprzednim kontrolerem jest również bardziej wygodny i ma znacznie dłuższą żywotność baterii. W przypadku nowego kontrolera Xboxa możemy raczej mówić o ewolucji, aniżeli rewolucji.

Która konsola jest lepsza?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż zarówno PS5, jak i XSX mają swoje wady i zalety. W pojedynkach między tym konsolami, kwestią przeważającą na korzyść jednej z nich zawsze były gry. Obie konsole na tym polu na razie nie osiągnęły znaczącej przewagi, ale wydaje się, że i tym razem to Sony będzie tą firmą, która dostarczy ekskluzywnie dla swojej konsoli lepsze i ciekawsze produkcje.

0.12098097801208