10 sfiksowanych ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć (jest też Nicolas Cage)
10 sfiksowanych ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć (jest też Nicolas Cage) 10 sfiksowanych ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć (jest też Nicolas Cage)

Społeczność Today I Learned (na reddicie) to miejsce, z którego można wynieść wiele ciekawych informacji. Mam nadzieję, że ciekawostki z TIL, które trafiły do tego zestawiania, was zaskoczą. Zapraszam do czytania, a następnie do dzielenia się bezużyteczną wiedzą ze znajomymi.

1. „Medale przyjaźni”

Na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 r. dwaj japońscy skoczkowie o tyczce (Shūhei Nashida i Sueo Ōe) zajęli wspólnie drugie miejsce. Zawodnicy odmówili rywalizacji między sobą, w wyniku czego Nashida otrzymał srebro, a Ōe brąz. W Japonii przecięli swoje medale na pół i zrobili z nich dwa "medale przyjaźni" – w połowie zrobione ze srebra i w połowie z brązu.

2. Łut szczęścia

Bezdomny mężczyzna znalazł na ulicy czek na 10 000 dolarów przeznaczony dla pośrednika nieruchomości i go zwrócił. Właściciel czeku wzruszony tym czynem zapewnił mu mieszkanie i zorganizował rozmowę kwalifikacyjną. Rok później były bezdomny wszedł do zarządu jednej z ich fundacji.

3. Kotka kosmonautka

18 października 1963 roku francuscy naukowcy wystrzelili w kosmos rakietę z kotką Felicette. Rakieta osiągnęła wysokość 160 km (zwierzę spędziło 5 minut w stanie nieważkości), a następnie kapsuła z kotką wylądowała bezpiecznie przy pomocy specjalnych spadochronów. Felicette to jedyny kot, który odbył udany lot kosmiczny.

4. Kompozytor wirtuoz

Michael Jackson był kompozytorem wirtuozem, pomimo tego, że słabo orientował się w notacji muzycznej i nie grał na instrumentach. Swoje piosenki pisał, nucąc je i nagrywając beatbox na magnetofon. "Zaśpiewał nam całą aranżację smyczkową, każdą część. To wszystko było w jego głowie, harmonia i tym podobne" - wspominają muzycy, którzy z nim pracowali.

5. Pajęczyna niczym struny gitary

Pająki dostrajają swoje pajęczyny jak struny gitarowe, napinając i rozluźniając je, aby móc odczytać różne częstotliwości wyzwalane przez złapanych osobników. Dzięki temu mogą określić, gdzie jest ofiara i jakiego jest rozmiaru.

6. Małpa > politycy

Mieszkańcy Rio de Janeiro byli tak niezadowoleni ze swoich polityków podczas wyborów w 1988 roku, że ponad 400 000 głosów oddali na... małpę z zoo.

7. Czarny jak smoła

Samochód Ford Model T, o którym Henry Ford powiedział: "Każdy może kupić samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny", był malowany na czarno ze względu na niską cenę i trwałość. Samochód wyprodukowano w 15 milionach egzemplarzach.

8. Poczucie władzy kontra empatia

Neurobiolodzy znaleźli dowody na to, że poczucie władzy osłabia część naszego mózgu odpowiedzialną za empatię. Nawet niewielka ilość poczucia władzy może doprowadzić do tego efektu.

9. Bitwa na poduszki

W Japonii odbywa się krajowy turniej bitwy na poduszki. Uczestnicy zaczynają od udawania, że śpią na futonach (materacach), a kiedy rozlega się sygnał, podrywają się na równe nogi i biegną po poduszki. Jest to swoista mieszanka gry w dwa ognie i szachów - drużyny rzucają w siebie poduszkami, aby chronić "króla".

10. Fanowski Festiwal Filmowy Cage’a

Cage pojawił się kiedyś na Festiwalu Filmowym Nicolasa Cage'a zorganizowanym przez jego fanów, obejrzał 4 filmy ze swoim udziałem, przez prawie godzinę odpowiadał na pytania i przeczytał 10-minutowe opowiadanie. Wszyscy byli zachwyceni.

Źródło: [1]

Autorem jest Meiv

0.13840293884277