6 więzień o zaostrzonym rygorze, w których chętnie spędziłbyś noc
6 więzień o zaostrzonym rygorze, w których chętnie spędziłbyś noc 6 więzień o zaostrzonym rygorze, w których chętnie spędziłbyś noc

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Leniwe wylegiwanie się na zaśmieconej plaży i popijanie wątpliwej jakości drinków cię nudzi? Jeśli tak, to dobrze się składa. W tym artykule poznasz 6 nietypowych hoteli, które niegdyś były więzieniami.

Karosta Prison, Łotwa

To chyba jeden z najbardziej autentycznych hoteli w stylu więziennym. Karosta Prison to dawny areszt śledczy z czasów carskich, w późniejszym czasie mieściła się tutaj siedziba KGB. Na początku lat 90. budynek został przekształcony w hotel-muzeum i jest uważany za obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Możesz przyjechać tu nawet z dziećmi – wycieczka będzie miała wydźwięk edukacyjny i być może twoje łobuzy coś z tej lekcji wyniosą.

Jak się tam dostać?

Gdzie: Lipawa, Łotwa

Koszt za noc: od 136 zł za pokój dwuosobowy

Hotel Långholmen, Szwecja

Jedno z największych szwedzkich więzień oferuje nowocześnie wyposażone pokoje w celach. Goście do dyspozycji mają kawiarnię umieszczoną w wejściowym holu, czynną całą dobę. Komfortowe cele, dobre szwedzkie jedzenie – nie wiem, jak ktokolwiek mógł myśleć o ucieczce stamtąd.

Jak się tam dostać?

Gdzie: Sztokholm, Szwecja

Koszt za noc: mała cela - od 534 zł, wspólna cela - od 623 zł (śniadanie w cenie)

Hostel Celica Art, Słowenia

„Celica” po słoweńsku oznacza "celę". Niegdyś więzienie wojskowe, obecnie oferuje swoim gościom wnętrza zaprojektowane przez miejscowych i zagranicznych artystów. Organizowane są tu różne wystawy, koncerty, wykłady i imprezy. Hostel został uznany za najlepszy w Słowenii na podstawie opinii gości. Aby nie nudziło się wam podczas pobytu tutaj, wokół znajdują się bary i restauracje, z których można śmiało korzystać.

Jak się tam dostać?

Gdzie: Lublana, Słowenia

Koszt za noc: Łóżko w pokoju wieloosobowym kosztuje już od 114 zł

Alcatraz, Niemcy

"Niepowtarzalny jak odcisk palca" to motto niemieckiego hotelu Alcatraz. Właściciel hotelu w przeszłości był częstym gościem więzienia – pracował tu jako prawnik. Po kupieniu Alcatraz część budynku zostawił w oryginalnym stanie, tworząc muzeum życia więziennego. Są dwa rodzaje pokojów do wynajęcia: można spać w pomieszczeniach, w których toalety znajdują się koło łóżek, jak na prawdziwą celę przystało, albo też wybrać bardziej tradycyjne apartamenty z oddzielnymi łazienkami. Co ciekawe, na życzenie personel może podać gościom śniadanie przez otwór w drzwiach.

Jak się tam dostać?

Gdzie: Kaiserslautern, Niemcy

Koszt za noc: od 325 zł (w cenę wliczona jest pasiasta piżama z własnym imieniem oraz więzienne śniadanie podawane przez okienko w drzwiach)

Malmaison, Wielka Brytania

Ten ponury średniowieczny zamek w sercu Oksfordu został zbudowany za czasów Wilhelma Zdobywcy. Zamek był często najeżdżany i prawie zniszczony podczas wojny domowej. Po odrestaurowaniu pełnił funkcję więzienia do 1996 roku, kiedy to Rada Hrabstwa Oxfordshire postanowiła znaleźć inne zastosowanie dla budynku. Teraz ponure, zimne korytarze mieszają się z przytulnymi, lśniącymi pokojami i modnymi sklepami. Malmaison oferuje zarówno tradycyjne pokoje, jak i pokoje z kratami i małymi świetlikami.

Jak się tam dostać?

Gdzie: Oksford, Wielka Brytania.

Koszt za noc: od 500 zł

Hotel Liberty, USA

Stare więzienie przy Charles Street w niewielkim stopniu przypomina o swojej ponurej przeszłości: jego cele zostały przekształcone w luksusowe pokoje hotelowe o ironicznej nazwie Liberty, a surowi strażnicy zostali zastąpieni przez przyjazne pokojówki. Jednak w wystroju restauracji i barów hotelowych można odnaleźć ślady stylu więziennego: odsłonięte kamienne mury, prawdziwe kraty z kutego żelaza, proste meble. Wiele znanych person i przestępców, m.in. "Dusiciel z Bostonu" Albert deSalvo, Malcolm X, czy załoga niemieckiej łodzi podwodnej z czasów II wojny światowej, odwiedziło w swoim czasie ten zakład karny.

Jak się tam dostać?

Gdzie: Boston, USA

Koszt za noc: od około 2000 zł

*wszystkie ceny noclegów pochodzą z booking.com

Źródło: [1]

Autorem jest Meiv

0.14632105827332