Dlaczego średniowieczne ryciny przedstawiają rycerzy walczących ze ślimakami?
Dlaczego średniowieczne ryciny przedstawiają rycerzy walczących ze ślimakami? Dlaczego średniowieczne ryciny przedstawiają rycerzy walczących ze ślimakami?

Jeśli jesteś fanem średniowiecznych ilustracji z XIII-XIV wieku (cóż, nigdy nic nie wiadomo), być może zastanawiałeś się, skąd wziął się motyw rycerzy walczących ze ślimakami. Takie rysunki najczęściej można było spotkać na marginesach średniowiecznych ksiąg.

Oczywiście, można przypuszczać, że ślimaki niegdyś stanowiły tak potężną siłę bojową, że mogły na spokojnie rywalizować z rycerzami w zbrojach. Z czasem utraciły swoje wielkie rozmiary oraz ducha walki i znamy je teraz w tej niewinnej, bezbronnej postaci. Ciekawa teoria, prawda? Jest tylko jedna rzecz, która powstrzymuje nas przed wzięciem tego za pewnik – a mianowicie idiotyzm, który bije z tego wyjaśnienia.

Przedstawię wam teraz dwie dosyć wiarygodne teorie tłumaczące ten interesujący motyw.

Pierwsza z nich należy do historyczki z Uniwersytetu w Chicago Lilliany M.S. Randall. Już w 1962 r. opublikowała ona artykuł, w którym dowodziła, że ślimaki na średniowiecznych rycinach są alegorią Lombardii.

Mieszkańcy tego regionu cieszyli się złą sławą wśród Francuzów, którzy uważali ich za lichwiarzy i tchórzy. Francuzi nie omieszkali więc naśmiewać się z Lombardczyków, przedstawiając ich (według nich) jako najbardziej tchórzliwe stworzenia - ślimaki.

Druga wersja jest bardziej popularna w kręgach historycznych. Ślimak nie został użyty jako alegoria konkretnego narodu, ale jako symbol tchórzostwa w ogóle. Rycerz, który walczy ze ślimakiem, jest tchórzem bojącym się słabego przeciwnika. A rycerz, który błaga ślimaka o litość, to już totalnie potrójny tchórz.

Na przykład, w manuskrypcie "Sztuka miłości, cnoty i szczęścia" z końca XIII - początku XIV wieku, na ilustracji do rozdziału "Czego należy się bać, a czego nie - bo wcale groźne nie jest" przedstawiono dwóch uzbrojonych mężczyzn, z których jeden w popłochu rzuca swój miecz przed ślimakiem.

A angielski wierszyk "Four-and-twenty Tailors Went to Kill a Snail" utrwalił w narodowej twórczości obraz ślimaka jako demaskatora tchórzy.

Średniowieczne wizerunki rycerzy walczących ze ślimakami czasem wyglądają bardziej interesująco niż wizerunki rycerzy walczących ze smokami. Ciekawe, czy twórcom Gry o tron przyszło kiedyś do głowy, żeby trzy smoki zastąpić trzema ślimakami...?

Źródło: [1]

Autorem artykułu jest Meiv

0.13591289520264