Trująca róża pustyni - piękna i niebezpieczna
Trująca róża pustyni - piękna i niebezpieczna Trująca róża pustyni - piękna i niebezpieczna

Strzały nasączone sokiem adenium mogą zabić duże zwierzę w ciągu kilku minut – wystarczy tylko draśnięcie.

Podobny do drzewa sukulent z rodziny Cuthrus jest uważany za jedną z najpiękniejszych roślin kwitnących na pustyni. Drzewa te rzadko osiągają wysokość większą niż 2-3 metry (ale można też spotkać prawdziwe dziesięciometrowe olbrzymy).

Wyglądają bardzo efektownie ze względu na niezwykły kształt gładkiego, błyszczącego pnia - grubiutki u nasady i zwężający się ku górze niczym szyjka butelki. Może osiągnąć do 1,5-2 metrów średnicy! W ten sposób adenium gromadzi wilgoć, która pozwala mu przetrwać w surowych warunkach afrykańskiej pustyni. Ciekawie również wygląda korona, którą tworzą krzywe i rzadkie gałązki.

Najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia, kiedy gałęzie są pokryte różowym, białym, szkarłatnym, czerwonym, żółty kwieciem. A okres kwitnienia trwa prawie przez cały rok.

Wydawać by się mogło, że nic tylko się cieszyć i podziwiać. Nic bardziej mylnego! Piękne adenium jest trujące od korzeni aż po końcówki płatków. Szczególnie trujący jest sok mleczny, który może podrażniać skórę, a po dostaniu się do oka lub ust, powodować alergie lub inne problemy zdrowotne.

Objawy zatrucia nie pojawiają się natychmiast, lecz po 12-36 godzinach, co klasyfikuje "różę pustyni" jako zdradliwego nicponia. Podczas zajmowania się tym sukulentem zaleca się noszenie rękawiczek, a następnie dokładne umycie rąk mydłem.

Toksyczność rośliny nie odstrasza hodowców kwiatów, którzy są gotowi wybaczyć adenium jego przebiegłość i kapryśność w zamian za ewidentne walory dekoracyjne. Kwiat z pewnością przyciągałby uwagę naszych gości, za co otrzymalibyśmy dużo komplementów. Musimy jednak pamiętać, że te rośliny są groźne dla naszych pupili i dzieci.

Zdjęcie z Zielony-Parapet.pl: adenium w doniczce. Wygląda zachwycająco!

Źródło: [1]

Autorem jest Meiv

0.14624691009521