Kres i Krach: 9 architektonicznych faili
Kres i Krach: 9 architektonicznych faili Kres i Krach: 9 architektonicznych faili

Niechlujstwo nie ma narodowości. Straszne awarie budowlane zdarzały się od czasów starożytnych i niestety zdarzają się do dziś. Oto zestawienie 9 katastrof architektonicznych.

1 Kemper Arena, USA, Missouri

Dach tego obiektu sportowego został zaprojektowany w taki sposób, aby woda deszczowa spływała z niego stopniowo, bez przeciążania systemu kanalizacji burzowej. Niestety średnio się to sprawdziło, bo po jednym z obfitych deszczy na dachu Kemper Arena utworzyło się małe jeziorko. Strop nie wytrzymał i dach się zawalił. Na szczęście w tym czasie nikogo nie było w budynku i obyło się bez ofiar.

2 Wiadukt De la Concorde, Kanada, Quebec

Kilka miesięcy przed zawaleniem się 20-metrowego odcinka wiaduktu mieszkańcy zauważyli silne drgania płyt drogowych. Nikt jednak nie zwrócił należytej uwagi na te skargi. W rezultacie zawalenie się Concorde'a kosztowało życie pięciu osób.

3 Lotus Riverside, Chiny, Szanghaj

Siódmy budynek kompleksu apartamentowego Lotus Riverside zawalił się w związku z budową podziemnego parkingu. Trzynastopiętrowy budynek przewrócił się na plecy niczym ścięte drzewo. Na szczęście ta sytuacja miała miejsce przed oddaniem kompleksu do użytku.

4 Ronan Point, Wielka Brytania, Londyn

Zaledwie cztery miesiące po zasiedleniu budynku cały róg 22-piętrowego bloku zawalił się. Pośrednią przyczyną był wybuch gazu w jednym z mieszkań. Jednakże głównym powodem było słabe zamocowanie paneli i wykorzystanie niskiej jakości materiałów budowlanych. Do dziś nie wiadomo, jak to się stało, że z 260 osób, które znajdowały się w budynku, zginęły tylko cztery.

5 Aon Center, Chicago, USA

Aon Center, zbudowany w 1973 roku, został wykończony marmurem i był uważany za jeden z najpiękniejszych budynków w Chicago. Jednak po roku kawałki marmuru zaczęły odrywać się od ścian. Śledztwo wykazało, że wina leży po stronie architektów, którzy dokonali błędnych obliczeń. W latach 1990-1992 marmur wymieniono na biały granit. Cała operacja kosztowała ok. 80 mln dolarów.

6 John Hancock Tower, Boston, USA

Ze 100-piętrowego wieżowca John Hancock Tower pod wpływem mocnego wiatru powypadały szyby - każda z nich ważyła 220 kg! Całkowita wymiana szyb - 10 344 ram - kosztowała 5 milionów dolarów.

7 Most Tacoma Narrows, Wyoming, USA

Już na etapie budowy robotnicy zauważyli, że most ma tendencję do gwałtownego kołysania. Cztery miesiące po otwarciu ruchu wyjaśniło się, że był ku temu niemały powód. Oszczędność w projektowaniu (postanowiono przyoszczędzić na dodatkowych konstrukcjach nośnych) doprowadziła do bardzo malowniczego faila.

8 Most I-35W nad Missisipi, USA, Minneapolis

Zbudowany w drugiej połowie lat 60. ośmiopasmowy most od dawna budził obawy o bezpieczeństwo. Został dwukrotnie uznany przez specjalną komisję za "strukturalnie wadliwy", a jednocześnie był najbardziej ruchliwym mostem w Minnesocie. W sierpniu 2007 roku wadliwa konstrukcja zawaliła się w godzinach szczytu. W kilka sekund trzynaście osób zginęło, a 141 zostało rannych.

9 Wieżowiec Walkie Talkie, Wielka Brytania, Londyn

Jeden z bardziej rzucających się w oczy budynków w Londynie. W Walkie Talkie śmierć nikomu nie zagraża. Problem w tym przypadku polega na czymś innym. Jak się okazuje, szklane powierzchnie wieżowca w skupiają promienie słoneczne, kierując je do południowego wejścia. Ze względu na efekt szkła powiększającego, powietrze nagrzewa się tu do 117 stopni! Ciepło to z łatwością topiło plastikowe elementy zaparkowanych samochodów oraz witryny sklepowe. By temu zapobiec, na oknach wieżowca zainstalowano specjalne łamacze świateł, które zapobiegły problemowi. 

Źródło: [1]

Autorem artykułu jest Meiv

0.15152096748352