10 najgroźniejszych gangów przestępczych na świecie
10 najgroźniejszych gangów przestępczych na świecie 10 najgroźniejszych gangów przestępczych na świecie

Od handlu narkotykami i napadów z bronią w ręku po zabójstwa na zlecenie i morderstwa – można by stworzyć całą litanię z popełnianych przez nich przestępstw. Ale tak naprawdę to negatywny wpływ gangów na całe dzielnice, miasta, regiony i kraje czyni je szczególnie niebezpiecznymi.

Cosa Nostra

Cosa Nostra to sycylijska mafia, która podczas emigracji zarobkowej w XX w., rozwinęła szeroką działalność w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Nowym Jorku. Nazwę gangu można przetłumaczyć jako „nasza sprawa”. Jej członkowie nazywają siebie "ludźmi honoru", ale opinia publiczna zwraca się do nich per "Mafiosi". Podobno mają około 25 000 członków i tysiące oddziałów na całym świecie. Głównymi zadaniami mafii jest ochrona, rozstrzyganie  nielegalnych sporów oraz obsługa i sortowanie nielegalnych umów i transakcji. Aby uchwycić  klimat Cosa Nostry, warto obejrzeć Ojca chrzestnego.

Crips

Crips to afroamerykański gang, który powstał w latach 60. w Los Angeles. Zaczynali jako grupa aktywistów walczących o prawa człowieka, a z czasem stali się lokalnym gangiem i przekształcili się w jedną z "najlepszych" grup przestępczych na świecie. Znani są z tego, że noszą niebieskie ubrania i niebieskie bandany. Uważa się, że Crips mają od 30 000 do 35 000  członków. Od lat są rywalami Bloods.

Bloods

Bloods to gang z Los Angeles, który powstał w 1972 roku, żeby walczyć z terrorem Crips.  Znakiem rozpoznawczym gangu są czerwone ubrania i bandany. Gang dzieli się na "grupy",  które mają swoje własne zasady, zwłaszcza jeśli chodzi o rekrutację. Ich członkowie  identyfikują siebie poprzez kolory, ubrania, symbole, tatuaże, biżuterię, graffiti czy język. 

Wah Ching

Jest to chiński gang, znany również jako "Dub C", który został założony w San Francisco na  początku lat 60. Wah Ching składa się głównie z młodych mężczyzn. Większość ich operacji  skupia się na praniu brudnych pieniędzy i przestępstwach finansowych w Los Angeles i Azji  Wschodniej. 

Yakuza

Tradycyjny gang Japonii. Członkowie Yakuzy są zobowiązani do zerwania kontaktów z rodziną, aby udowodnić swoją lojalność wobec szefa. Na całym świecie jest podobno ponad 102 000 gangsterów należących do Yakuzy. 

18th Street Gang

18th Street Gang, znany również jako Mara 18, to meksykańska organizacja przestępcza  działająca w Los Angeles w Kalifornii. Uważa się, że zrzesza ona około 50 000 członków w 120  miastach. Rywalizują z Bloods, MS-13 i The Crips. Gang rządzi się brutalnymi zasadami, takimi  jak bestialskie pobicia członków gangu za brak okazania należytego szacunku, czy też  atakowanie rodzin członków, którzy chcą z niego odejść.

Los Zetas

Los Zetas został założony przez byłych członków elitarnego oddziału meksykańskiej armii,  przez co są najlepiej wyposażoną w broń organizacją gangsterską na świecie. Uważa się, że  jest to jeden z najpotężniejszych karteli narkotykowych. Mają udziały w nielegalnym handlu  narkotykami nie tylko w Meksyku, ale także w dużej części Stanów. Głównym rywalem gangu  jest Cosa Nostra.

Bractwo Aryjskie

Bractwo Aryjskie to gang, którego terror jest odczuwalny nawet wśród kryminalistów. To przede wszystkim gang więzienny. Szacuje się, że około 20 000 członków Bractwa jest za kratkami i są oni odpowiedzialni za ¼ morderstw w więzieniach w Stanach Zjednoczonych. Gang został założony w 1964 roku w więzieniu San Quentin niedaleko San Francisco. Od 1964 roku zdobyli zaszczytny tytuł "najbardziej brutalnej grupy ekstremistycznej w USA", nadany im przez Ligę Antydefamacyjną.

Latin Kings

Latin Kings to najlepiej zorganizowany latynoski gang uliczny na świecie, który powstał w Chicago w latach 40. Na początku członkami byli głównie Portorykańczycy, ale dziś gang jest zdominowany przez Meksykanów. Chociaż nie są aż tak brutalni jak inne gangi, to angażują się w nielegalne operacje zarobkowe, w tym zabójstwa na zlecenie.

Mara Salvatrucha (MS-13)

MS-13 to niezwykle brutalna i bezlitosna międzynarodowa organizacja przestępcza utworzona podczas wojny domowej w Salwadorze w latach 80. XX wieku. Obecnie liczy około 70 000 członków na całym świecie, w tym 10 tysięcy w USA. Są znani z przemytu narkotyków, sprzedaży broni na czarnym rynku, kradzieży, zabójstw na zlecenie, handlu ludźmi i napadów. Nie mają litości dla nikogo, nawet dla kobiet i dzieci. Najmłodsi członkowie gangu mają po 8 lat i są wykorzystywani do brudnych zleceń takich jak morderstwa. 

Źródło: [1][2][3][4][5]

Autorem artykułu jest Meiv

0.14291191101074