Tak się kaszle w Katarze: powstaje kosmiczny Eco Hotel obrotowy
Tak się kaszle w Katarze: powstaje kosmiczny Eco Hotel obrotowy Tak się kaszle w Katarze: powstaje kosmiczny Eco Hotel obrotowy

Tam, gdzie są duże pieniądze, można realizować wystrzelone w kosmos projekty. Zespół architektów z Hayri Atak Architectural Design Studio zaprojektował koncepcyjny pływający hotel dla Kataru. Obiekt będzie znajdował się w Zatoce Perskiej, ale w przeciwieństwie do innych nieruchomości - będzie on "ruchomością". W ciągu dnia katarskie cudo będzie się powoli obracać. Koncepcja hotelu obejmuje ponad 150 pokoi gościnnych połączonych z bujną zielenią i wewnętrznymi wodospadami.

W planach jest dostęp do szerokiej gamy udogodnień i atrakcji, takich jak spa, siłownia, minigolf, baseny itp. Hotel ma być przyjazny dla środowiska dzięki specjalnej strukturze zbierania wody deszczowej w centrum dachu, która będzie wykorzystywana do systemu nawadniania. Energia może być wytwarzana przez panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz poprzez rotację.

„Dewizą projektu jest minimalna strata energii i zero odpadów. Dzięki swojej charakterystycznej  właściwości, polegającej na obracaniu się z pomocą przepływu wody, obiekt będzie w stanie generować energię elektryczną, a także oferować gościom spektakularne widoki” - mówi kierownictwo biura architektonicznego HAADS.

Dodatkowo, jak zapewniają architekci, hotel będzie posiadał specjalne systemy oczyszczania i  wykorzystywania wody morskiej. Twórcy obiecują, że odpady hotelowe nie będą miały wpływu na środowisko. Po pojawieniu się tej koncepcji wielu projektantów i ekspertów wątpi w jej  stuprocentową przyjazność dla środowiska, dlatego też architekci wciąż pracują nad udoskonaleniem projektu. Być może całość zdąży powstać przed depczącą Ziemi po piętach katastrofą klimatyczną. 

Źródło: [1] [2] 

Autorem artykułu jest Meiv

0.14925312995911