Palcem fakalcem po chorej mapie, czyli liczne wtopy kartograficzne
Palcem fakalcem po chorej mapie, czyli liczne wtopy kartograficzne Palcem fakalcem po chorej mapie, czyli liczne wtopy kartograficzne

Mapy mogą nas oświecić i sprawić, że zobaczymy rzeczy z innej perspektywy. Potrafią pokazać, jak dane demograficzne, historia lub inne czynniki oddziałują na geografię. Ale czasami mogą być kartograficzną katastrofą nakreśloną przez niedouczonych lub przepracowanych „specjalistów”. Rzućcie okiem na poniższe mapy, po których zaczniecie się zastanawiać nad edukacją i mediami. 

1. Podzielony kraj wg Wall Street Journal

W 2012 roku prezydent USA Barack Obama wygrał reelekcję, a konserwatywna gazeta Wall Street Journal była oburzona. Oprócz redakcji bagatelizującej zwycięstwo Obamy, wydrukowano powyższą mapę - która z pewnością wyglądała świetnie na kolorowych ekranach, ale w wersji czarno-białej, drukowanej, jednak czegoś zabrakło.

2. Najgorsza mapa świata

Pasjonaci map z Reddita spędzili godziny próbując dowiedzieć się, skąd się wzięło to cacko. Nie znaleźli odpowiedzi, więc pozostaje nam podziwiać marzenia Amerykanów o aneksji Kanady, Grenlandii i Ameryki Środkowej. Francja podbiła Belgię i Holandię. Niemców wywiało do Afryki Zachodniej (ciekawa koncepcja). Chiny wróciły do ​​flagi dynastii Qing. Mapa Samo Zło.

3. Jak daleko jest Ohio?

Ta mapa stworzona w 2009 roku przez @drewtoothpaste stała jednym z najpopularniejszych memów w Stanach Zjednoczonych. Kompletnie bezużyteczny i kuriozalny, chociaż po tylu latach powstało wiele bardziej śmieszniejszych. W końcu, ile można się śmiać z Ohio? 

4. Wygrane w Super Bowl według państw świata

Amerykańska wielkość na jednej mapie.

5. Świetna mapa do trollowania Rosjan

Oficjalne przedstawicielstwo Kanady w NATO ma jeden z bardziej aktywnych zespołów mediów społecznościowych w świecie dyplomatycznym. W sierpniu 2014 roku, kiedy Władimir Putin twierdził, że rosyjskie wojska na Ukrainie po prostu się zgubiły i przypadkowo wkroczyły do ​​suwerennego państwa, konto @CanadaAtNATO opublikowało na Twitterze tę mapę. Towarzyszył jej komunikat: „Geografia nie jest łatwa. Oto przewodnik dla rosyjskich żołnierzy, którzy gubią się i „przypadkowo” wjeżdżają na Ukrainę”.

6. Niezwykle niebieska mapa piosenek

Kiedy wrzucono mapę najlepszych kawałków do tańca wg streamingu Pandora, posłużono się wieloma wariantami niebieskiego. Tak wieloma, że mapka stała się łamigłówką kolorystyczną, bo nie sposób odnaleźć i dopasować ulubione piosenki do konkretnych stanów (no chyba że o to właśnie chodziło). 

7. Whole Foods przetasowuje Europę

Od czasów Napoleona granice Europy nie zostały tak dramatycznie zmienione. Ta mapa pojawiła się w wielu sklepach sieci supermarketów Whole Foods i zatopiła w morzu narody Belgii i Holandii. Przeniosła również Hiszpanię i Portugalię na środek Morza Śródziemnego, tworząc pomost lądowy między Francją a Algierią i niszcząc tym samym setki kilometrów pięknych plaż.

8. Los Angeles Times nienawidzi Francji

Frankofobia gazety ujawniła się tu w całej okazałości: redakcja po prostu wygumkowała Francję. Z niewiadomych powodów nie odnotowano na kontynencie afrykańskim żadnego kraju, natomiast zauważono z jakiegoś powodu Mongolię. 

9. Brytyjczyk próbuje nazwać Stany Zjednoczone

Kiedy BuzzFeed poprosił grupę Brytyjczyków o wypełnienie mapy Stanów Zjednoczonych, skończyło się to geograficzną klapą. Montana stała się miejscem, w którym nikt nie mieszka, a Nowy Jork jednym z nieokreślonych dziesięciu stanów. Trafnie umiejscowiono Kalifornię, Teksas i Florydę (aka Disneyland), ale już np. stan Waszyngton został połknięty przez Kanadę. 

10. Australijczyk próbuje nazwać Stany Zjednoczone

Ta wirusowa perełka z 2013 roku pokazuje, jak ktoś z Antypodów próbuje nazwać stany USA. Wśród interesujących miejsc uwagę zwraca obfitość vaginias w Wirginiach, "lewa Kanada" jako Alaska oraz Michigan jako Lava Lamp.

11. MSNBC jednoczy Czechosłowację

Mało kto wie, ale aneksja Krymu pociągnęła za sobą zjednoczenie Czechów i Słowaków. Trzeba o tym głośno mówić!

12. Fox News ogłasza powrót Jugosławii jako Bułgarii

Lata po rozpadzie Jugosławii amerykańscy naukowcy z Fox News ponownie poskładali ją do kupy i dla niepoznaki nazwali Bułgarią. Dodatkowo, sąsiednie Węgry zostały przemianowane na Serbię. Gdyby taką mapę opublikowano na Bałkanach - kolejna wojna zawisłaby na włosku.

źródło: [1]

0.146075963974