Shakowany Twitter Donalda Trumpa. Nie uwierzycie, jakie proste miał hasło
Shakowany Twitter Donalda Trumpa. Nie uwierzycie, jakie proste miał hasło Shakowany Twitter Donalda Trumpa. Nie uwierzycie, jakie proste miał hasło

Holenderscy prokuratorzy potwierdzili, że haker Victor Gevers sześć lat temu zalogował się na konto prezydenta Trumpa na Twitterze, odgadując jego ówczesne hasło: „yourefired” (jesteś zwolniony / wylatujesz). Niedawno zrobił to ponownie. Według prokuratorów 16 października, 44-letni Gevers trafnie odgadł nowe hasło: „maga2020!”. MAGA to oczywiście akronim od "Make America Great Again", czyli "Uczyńmy Amerykę Znów Wielką" - sloganu kupionego przez Trumpa od właścicieli oryginalnego hasła z czasów kampanii Ronalda Reagana w końcówce lat 70.

W Holandii hakowanie jest przestępstwem, ale oficjele zapewnili, że nie wniosą oskarżeń, ponieważ Gevers uczynił to ku przestrodze. Haker pokazał jak łatwo uzyskać dostęp do „szczekaczki” najpotężniejszego człowieka na świecie.

„Uważamy, że haker włamał się na konto Trumpa, ale spełnił kryteria opracowane w orzecznictwie i jego czyn zakwalifikowano jako etyczny” - podała prokuratura w oświadczeniu. Gevers otwarcie mówił o tym, co zrobił. Zapewnił, że jego celem było ujawnienie „luk w internecie” - podało BBC. 22 października Gevers udostępnił zrzuty ekranu z konta Trumpa. Opublikował również na Twitterze kilka rad, najwyraźniej skierowanych do prezydenta USA, zachęcających do korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego, co utrudni przejęcie hasła.

Zarówno Biały Dom, jak i Twitter dementują tę informację. „To nieprawda. Nie komentujemy procedur bezpieczeństwa związanych z kontami prezydenta w mediach społecznościowych” - powiedział zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Judd Deere w oświadczeniu z października. Twitter twierdzi, że „nie znalazł żadnych dowodów potwierdzających włamanie, ale wdrożył środki bezpieczeństwa kont dla określonej grupy znanych osób na Twitterze w Stanach Zjednoczonych, w tym ludzi związanych z rządem”.

Gevers, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział holenderskim prokuratorom, że przed listopadowymi wyborami postanowił sprawdzić zabezpieczenia kont amerykańskich kandydatów. Wtedy to włamał się na Twittera Trumpa. „Później oświadczył policji, że zrobił to w interesie społecznym, bo ktoś powinien zbadać siłę hasła na krótko przed tak ważnymi wyborami” - powiedzieli prokuratorzy. 

Ciekawi jesteśmy, jakie nowe hasło ma prezydent? Z pewnością nie "iamfired" i "pussygraber", ale może "beback2024"?

źródło: [1]

0.15680813789368