TOP 10 potwornych zwierząt: różowe dupcie, Nosoderma diabolicum i inne
TOP 10 potwornych zwierząt: różowe dupcie, Nosoderma diabolicum i inne TOP 10 potwornych zwierząt: różowe dupcie, Nosoderma diabolicum i inne

Świat zwierząt nie przestaje nas zaskakiwać. W poniższym zestawie poznacie stwory, o których niewiele osób wie. Nie oglądajcie tych zdjęć przed snem, no chyba, że chcecie mieć marzenia o śliskich monstrach wchodzących pod kołdrę!

Paraliżujący Erpeton

Ten wąż czułkowy o długości 50-60 cm zamieszkuje terytorium Azji Południowo-Wschodniej – Malezję, Bangladesz, Tajlandię i Wietnam. Żyje głównie w wodzie i potrzebuje czułek do śledzenia ofiary. Zazwyczaj zastyga z pokerowym wyrazem łba i czeka na ofiarę godzinami. W decydującym momencie chwyta ją z niesamowitą prędkością i paraliżuje trucizną.

Węże czułkowe żywią się rybami. Potrafią zapobiegać ucieczce ofiary poprzez osłupienie jej ruchem ciała przed przypuszczeniem ataku. Naukowcy odkryli, że erpetony są w stanie przewidzieć zachowanie ryb. U węży czułkowych wynika to z przystosowania układu nerwowego, a nie z doświadczeń łowieckich.

Śpiewająca Peristediidae

Ryba rodem z Lovecrafta! 

Peristediidae z rzędu skorpenokształtnych mieszka w ciepłych wodach Oceanu Spokojnego na głębokości od 50 do 800 metrów.


Za pomocą przednich płetw porusza się po dnie, ale co znacznie ciekawsze – potrafi śpiewać. Jej przerażające wycie wykonywane za pomocą pęcherza pławnego słychać z daleka. Ryba, pełzając po dnie, wyczuwa ofiarę czułkami, rozrywa ją i pożera. Nawiasem mówiąc, mięso tego dziwoląga jest bardzo smaczne i przypomina w smaku kurczaka.

Puklerzniczek karłowaty

Wszystkożerny puklerzniczek karłowaty mieszka w Argentynie i ma około 13 cm długości. W każdej chwili ten samotnik może zakopać się pod ziemią, gdzie drąży długie korytarze. Ale nie to jest w nim najciekawsze.

Kiedy już wbije się w grunt, zatyka wejście do dziury swoim opancerzonym tyłkiem, który niczym właz tarasuje dostęp do puklerzniczka.

Drapieżniki nie mają innego wyboru, jak tylko podziwiać ten piękny różowy odwłok, a potem ruszyć na łowy w innym miejscu.

Potwora buczynówka

Motyl jak motyl, ale najbardziej niezwykła jest jego przerażająca gąsienica często spotykana również w Polsce. Początkowo przypomina mrówkę i jest dość smukła, ale z wiekiem przyjmuje groźniejszy wygląd. Zaniepokojona staje się potworem z horroru SF, który rusza się w makabrycznym tańcu i pozach grozy.

Jakby tego było mało, potrafi odstraszyć intruza strzałem z kwasu mrówkowego prosto w twarz.

Skeleton Panda Sea Squirts

A takie dziwne „rzeczy” można znaleźć w internecie pod nazwą „Skeleton Panda Sea Squirts”. W rzeczywistości są to żachwy (podtyp osłonic), wśród których występuje wiele różnych gatunków.

Te podwodne syfoniaste wazony mają nawet podstawy mózgowe. Żyją, przyczepiając się do skał i filtrując wszystko, co przyniesie fala.

Nazywają te ciche stworzenia żywymi kamieniami. Niektóre gatunki są cenione wśród wielbicieli owoców morza, robi się z nich także tradycyjne lekarstwa.

Ze względu na występowanie wanadocytów, u żachw jest bardzo wysokie stężenie wanadu, które może nawet milionkrotnie przewyższać stężenie tego pierwiastka w wodzie morskiej.

Boa piaskowy

A ta skarpetka z wyłupiastymi oczami to arabski boa piaskowy.

Kiedy niczego nie spodziewający się gryzoń przechadza się po pustyni, widzą go tylko wystające ślepka tego niewielkiego gada.

Wystarczy trochę poczekać, aż ofiara się zbliży. Wtedy następuje atak, a boa jak to boa dusi gryzonia, pożera i odpełza.

Nosoderma diabolicum

Chrząszcz, którego nie można zgnieść stopą ani zabić przejeżdżając samochodem, to szatan wcielony zwany Nosoderma diabolicum. Przy długości 2,5 cm może wytrzymać 3900 razy większą wagę.

Elastyczny, ale bardzo wytrzymały pancerz posiada specjalne warstwowanie - dlatego chrząszcza można zgnieść tylko pod prasą (niestety zostało to udowodnione naukowo). „Amerykańscy naukowcy” od dawna badają jego skorupę, aby stworzyć taką zbroję jak ma Iron Man.

Żółw ciernisty

Żółw kolczasty, czy też ciernisty to stąpający wolno ninja z ostrzami po bokach. Jest ostrym zawodnikiem, który żyje nawet i 80 lat.

Nieludzki Ajolot

A ta amfisbena z rodziny Bipedidae to nie kto inny jak ajolot. Robal z nogami. Żyje w długich, podziemnych chodnikach, które sam wygrzebuje gdzieś w Kalifornii Dolnej w Meksyku. Prowadzi nocny tryb życia.

Jego skóra jest rozciągliwa niczym pończocha, co pomaga mu się przedrzeć przez podziemne zakamarki.

Potrafi biec do tyłu, dosłownie omijając atakującego drapieżnika, któremu na smaczek odrzuca własny ogon.

Traszka grzebieniasta mówi "papa"

Prawdziwym smokiem naszych bagien jest traszka grzebieniasta z salamandrowatych.


Z pewnością z wyglądu jest zabawnym stworzeniem, ale w środku jest jeszcze bardziej niesamowita. Traszka się samoregeneruje, jak nikt inny na świecie. Oderwij jej łapę (hipotetycznie), a wkrótce wyrośnie nowa, nawet przerwane nerwy się odtworzą.

Starzy górale mawiają, że złapana przez człowieka traszka wydaje z siebie słaby pisk: "pi, pi, pi, spier…".

źródło: [1]

0.067527055740356