Niesamowite technologie z przeszłości, które dziś wyglądają dziwnie
Niesamowite technologie z przeszłości, które dziś wyglądają dziwnie Niesamowite technologie z przeszłości, które dziś wyglądają dziwnie

Jeszcze dwadzieścia lat temu, wyposażeni w telefon Nokia 3310, podążaliśmy za technologią. Nie można jednak zaprzeczyć upływowi czasu, który przyniósł ze sobą całą masę innowacji technologicznych, mających uczynić życie łatwiejszym. Naszą rzeczywistość wypełniają ekrany, zwłaszcza teraz w trakcie pandemii, gdy nauka i praca przeszła w tryb zdalny. Czasem więc trudno nam wyobrazić sobie, jak wyglądała technologia sto czy dwieście lat temu.  

Dziesięć lat temu telefony komórkowe były znacznie mniej zaawansowane niż obecnie, a trzydzieści lat temu nikt nie miał w domu komputera. Zatrzymajcie się na chwilę z tą myślą i spróbujcie sobie wyobrazić życie w takiej rzeczywistości. Brzmi jak spore wyzwanie, prawda? Trudno się dziwić, ponieważ zarówno osoby starsze, jak i młodsze widzą, jak bardzo postęp technologiczny wydaje się przyspieszać. 

W swojej książce The Singularity Is Near Ray Kurzweil napisał, iż coraz większe tempo rozwoju technologii to nie tylko nasze odczucie, a zjawisko znajdujące potwierdzenie w rzeczywistości. Okazuje się, że "tempo postępu technologicznego (zwłaszcza w dziedzinie IT) przyspiesza wykładniczo w czasie, ponieważ zwiększa się siła, która ten postęp napędza". Innymi słowy, rozwój technologii przyspiesza coraz bardziej właśnie dlatego, że zaawansowanie technologiczne pozwala nam na wdrażanie kolejnych innowacji. Choć brzmi to jak masło maślane, trudno zaprzeczyć, że tak właśnie jest. 

Mając to na uwadze, możemy podejrzewać, że to, co uważamy dziś za nowoczesne, za kilka dekad będzie już tylko reliktem przeszłości. Być może nie będziemy korzystać jeszcze z latających samochodów, ale bez wątpienia nie unikniemy postępu. A tymczasem zapraszamy Was na podróż w przeszłość. Poniżej znajdziecie różne ciekawe wynalazki z dawnych lat, które dziś większość z nas uznałaby za dziwne. Niektóre wyglądają całkiem interesująco, niektóre biją po oczach powiedzeniem "przerost formy nad treścią", a jeszcze inne cisną na usta pytanie "co ci ludzie sobie wtedy myśleli?". Miłego przeglądania!

Który wynalazek jest Waszym zdaniem najciekawszy? 

1

300-letnie urządzenie biblioteczne, które pozwalało na otwarcie siedmiu książek jednocześnie, tak aby były cały czas pod ręką

2

W 1955 roku ten mały, elektryczny wagon wąskotorowy został zamontowany w nowojorskim tunelu Holland, w celu monitorowania prędkości ruchu

3

Wiceprezes Motoroli, John F. Mitchell prezentuje przenośny radiotelefon Dynatac (Nowy Jork, 1973)

4

Najstarszy na świecie skafander do nurkowania, The Old Gentleman (1860)

5

Brytyjska para śpiąca w tzw. "schronieniu Morrisona", używanym w celu ochrony przed zawalającymi się domami podczas nalotów bombowych w czasie II wojny światowej (marzec 1941)

6

350-letni zegarek kieszonkowy wyrzeźbiony w kolumbijskim szmaragdzie

7

Wagon spalinowy z napędem śmigłowym (Schienenzeppelin) i pociąg parowy w pobliżu peronu kolejowego (Berlin, Niemcy, 1931)

8

Motocykl jednokołowy (Niemcy, 1925)

9

Okulary telewizyjne z lat 60.

10

Stara wieża telefoniczna Telefontornet, na której znajduje się około 5500 linii telefonicznych (Sztokholm, Szwecja, 1890)

11

Wnętrzności starego kalkulatora, widok z boku

12

Baza danych odcisków palców w FBI (1944)

13

Izolator autorstwa Hugo Gernsbacka - hełm chroniący przed rozproszeniem uwagi przez bodźce zewnętrzne. Zdjęcie z The Journal Science And Invention, tom 13 nr 3 (lipiec 1925)

14

Mini-rowery dla stóp

15

Limuzyna Jaya Ohrberga o nazwie Double Wide

16

Chester Mcduffee i jego kombinezon do nurkowania, stop aluminium o wadze 200 kg (1911)

17

Mężczyzna z Punt Gun, rodzajem dużej strzelby używanej do polowania na kaczki. Mogła ona zabić ponad 50 ptaków naraz. Została zakazana pod koniec 1860 roku

18

Akumulator orgonu, urządzenie sprzedawane w latach 50. XX wieku, pozwalające osobie siedzącej w środku na przyciąganie orgonu - bezmasowej "energii leczniczej" i siły życiowej opisanej przez Wilhelma Reicha

19

Dwuramienne urządzenie nasłuchowe na Bolling Field, używane do nasłuchiwania odległych samolotów przed wynalezieniem radaru (Waszyngton, 1921)

20

Dysk twardy o pojemności 5 MB podczas ładunku na pokład samolotu (1956)

21

Pierwsza publiczna prezentacja myszy komputerowej, graficznego interfejsu użytkownika, przetwarzania w oknie, hipertekstu i przetwarzania słów (1968)

Źródło: [1]

0.13603496551514