Nauczyciel odkrył Dartha Vadera w butli gazowej i zapalił się do super biznesu kominkowego
Nauczyciel odkrył Dartha Vadera w butli gazowej i zapalił się do super biznesu kominkowego Nauczyciel odkrył Dartha Vadera w butli gazowej i zapalił się do super biznesu kominkowego

Pomysły leżą na ulicy, a czasem też kryją się w starych butlach gazowych. Brytyjski projektant Alex Dodson starał się wpoić swym uczniom idee upcyklingu i w trakcie żmudnej edukacji odkrył, że stara butla LPG przypomina Dartha Vadera z Gwiezdnych Wojen. Cztery lata później był już dyrektorem firmy i głównym projektantem Burned By Design, która produkuje niezwykłe, żelazne piecyki na drewno, paleniska oraz grille na zamówienie.

Mieszkaniec hrabstwa Yourkshire pochodzący z Barnsley chwycił w dłoń palnik i od pierwszych projektów zachwycił wiernych fanów Gwiezdnych Wojen, a także pasjonatów szerokiej popkultury. 38-letni Alex mówi: „To początkowo nie przypominało tak bardzo Vadera, raczej coś w stylu Angry Birds, ale kiedy opublikowałem fotkę na Facebooku, internet się dosłownie rozgrzał do czerwoności”.

„Założyłem u mojego ojca mały warsztat na tyłach garażu, który jako dziecko podpalałem wiele razy. Wieczorami i w weekendy robiłem piecyki ala Vader i wysyłałem je po całym świecie. Wysłałem jeden do Australii. Zadowolony klient był na tyle uprzejmy, że odesłał mi film w zwolnionym tempie przedstawiający płonącego Dartha w jego ogrodzie. Film nie był niczym wymyślnym, ale obejrzano go 22 miliony razy. Wtedy zaczęły napływać zamówienia na setki nowych rękodzieł”.

Ponieważ popyt wzrastał, a zleceniodawcy, którzy zapłacili prowizję, czekali 32 tygodnie na kominki, Alex postanowił zabrać swe klocki ze szkoły i rzucić pracę nauczyciela. W ten sposób poświęcił się gorącemu biznesowi.

Od tego czasu wachlarz jego postaci z Gwiezdnych Wojen rozrósł się. Obejmuje piecyki na drewno Millennium Falcon, Storm Trooper i Death Star, a także najdroższy produkt, grill AT-AT, który kosztuje prawie 2 tysiące dolarów.

Projekty nie pochodzą wyłącznie z odległej galaktyki - mogą być takie, jakie chce klient. „Możemy oprzeć pomysł na jakiejkolwiek postaci czy symbolu ze świata sportu, muzyki, science-fiction, kina, itp. Każdy znajdzie coś dla siebie”.

Większość końcowych produktów firmy zaczyna się jako pusta butla gazowa, chociaż te z Burned By Design nigdy nie miały w sobie gazu. Producent podkreśla, że przycinanie starych butli gazowych jest niezgodne z prawem i może doprowadzić do eksplozji.

„Czas potrzebny na wykonanie każdego projektu różni się ze względu na złożoność. Niektóre mogą być zrobione nawet w około osiem godzin, tworzenie innych trwa ponad tydzień. Spawam metodą MIG, wykonuję cięcia plazmowe i cięcia laserowe do bardzo skomplikowanych i szczegółowych elementów”.

Alex osobiście tworzy wszystkie modele, podczas gdy jego siostra Lynsey zajmuje się obsługą klienta. W związku z tym, że lista oczekujących znów się piętrzy, planują ​​wkrótce zatrudnić nową osobę.

„Mamy wiele fajnych projektów w zanadrzu, między innymi serię polinezyjskich wojowników Tiki, które jak jadą do Francji razem z naszym pierwszym projektem Yody. Wysyłamy kominki na cały świat, ale czasem klienci oczekują nawet ponad 20-60 tygodni. Może pora zatrudnić pierwszego praktykanta?”

Jeśli palnik stanowi przedłużenie twojej ręki – wbijaj do Alexa na rekrutację 

źródło: 1

0.15470600128174