Jak zmieniły się najpopularniejsze rasy psów na przestrzeni lat?
Jak zmieniły się najpopularniejsze rasy psów na przestrzeni lat? Jak zmieniły się najpopularniejsze rasy psów na przestrzeni lat?

Psy towarzyszą nam od ponad 30 tysięcy lat. Są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych i nie bez powodu zyskały sobie miano najlepszego przyjaciela człowieka. Odkąd pies został udomowiony, jego gatunek przeszedł wiele zmian, nie tylko w wyniku ewolucji i przystosowania się do nowych warunków życia, ale także z powodu licznych ingerencji człowieka i selektywnej hodowli. Niezależnie od tego, czy zmiany były fizyczne, czy psychiczne, ludzie hodowali psy dla własnej korzyści, czasami wywołując u zwierząt poważne problemy zdrowotne.

Dopiero w XX wieku proces ten stał się bardziej zaawansowany i przemyślany, bo wtedy odkryto nowe metody hodowli. Wskutek tego wiele popularnych ras psów wygląda dziś inaczej niż 100 lat temu. Dlatego przedstawiamy Wam listę osiemnastu popularnych ras psów, porównującą ich obecny wygląd z tym sprzed stulecia.

Kwestia kupna rasowego psa wzbudza niemałe dyskusje, dlatego warto dokładnie sprawdzić daną hodowlę. Właściciele pseudohodowli nadal próbują oszukać ludzi, często kosztem zwierząt. 

1. Mops

Te małe psiaki nie zmieniły swojego rozmiaru na przestrzeni wieku, jednak wskutek hodowli chciano uzyskać u mopsów większe oczy i bardziej płaskie nosy. Niestety wiąże się to z tym, że wiele z tych psów ma kłopoty z oddychaniem, a także inne problemy zdrowotne. 

2. Bulterier

Pysk bulteriera skrócił się, natomiast szczęki i grzbiet nosa powiększyły. Kształt ciała stał się bardziej umięśniony, a nogi krótsze.

3. Seter irlandzki

Setery irlandzkie niewiele się zmieniły, z wyjątkiem dłuższej i grubszej sierści i nieco szczuplejszej sylwetki, którą posiadają obecnie. 

4. West Highland white terrier

Ta rasa również zbytnio się nie zmieniła, obecnie ma nieco grubszą i dłuższą sierść niż kiedyś. 

5. Owczarek staroangielski

Owczarek staroangielski był kiedyś znacznie bardziej kudłaty niż obecnie. Oprócz tego przez ostatnie 100 lat  w jego wyglądzie nie zaszły inne, znaczące zmiany.

6. Basset

Tylne nogi basseta stały się krótsze, a uszy znacznie dłuższe. Pysk również się skrócił, a skóra ma więcej fałdów niż wcześniej. 

7. Jamnik

Dziś jamniki mają dłuższe pyski i tułów. Ich klatka piersiowa stała się nieco szersza, a tylne nogi krótsze.

8. Doberman

Kształt ciała dobermana stał się smuklejszy, nieco inaczej wyglądają także jego uszy. Rasa ta jest również mniej agresywna niż 100 lat temu. 

9. Nowofundland

Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się dość podobne, nowofundlandy były kiedyś znacznie mniejsze niż obecnie. Jak podaje portal Dogs of all Nations, rasa ta ważyła około 45 kg w 1915 roku. Natomiast obecnie samce nowofundlanda mogą osiągnąć wagę nawet około 68 kg. 

10. Owczarek niemiecki

W ciągu 100 lat owczarki niemieckie urosły, a ich futro stało się dłuższe i grubsze. Niewielkiej zmianie uległ też ich szkielet, a klatka piersiowa stała się szersza. 

11. Terier szkocki

Sierść teriera szkockiego jest teraz znacznie dłuższa, a także ma nieco inną teksturę, dzięki czemu jest bardziej miękka niż 100 lat temu. 

12. Rottweiler

Jak można zauważyć, nie praktykuje się już przycinania ogona rottweilerom. Ponadto ich sierść jest dziś znacznie grubsza niż kiedyś. 

13. Airedale terrier

U tej rasy nie zaszły dużej zmiany. Obecnie mają bardziej kudłatą sierść oraz dłuższy, bardziej owłosiony pysk. 

14. Owczarek szetlandzki

Obecnie owczarek szetlandzki jest dwukrotnie większy niż 100 lat temu, a jego sierść stała się dłuższa. 

15. Bokser

U bokserów zmienił się rzecz jasna kształt, a ich twarze były dłuższe i bardziej spłaszczone niż obecnie.

16. Dog niemiecki

Kiedyś te długonogie psy ważyły mniej niż dzisiaj. Według Dogs of All Nations niegdyś osiągały wagę około 54 kg, natomiast dziś samce mogą ważyć nawet do 80 kg. 

17. Chow chow

Te urocze, kudłate psiaki również ważą więcej niż kiedyś. 100 lat temu osiągały około 22 kg. Dziś potrafią ważyć nawet do 34 kg. Ponadto ich pyski stały się bardziej pomarszczone.  

18. Chart perski

Charty perskie na przestrzeni wieku stały się wyższe i szczuplejsze. Mają także dłuższe uszy oraz chudsze i dłuższe nogi. 

Źródła: [1][2]

0.13087606430054