Gdzie są najcięższe drzwi na świecie?
Gdzie są najcięższe drzwi na świecie? Gdzie są najcięższe drzwi na świecie?

Te drzwiczki umieszczone na zawiasach są uważane za najcięższe na świecie. Znajdują się w kalifornijskim laboratorium Lawrence Livermore i ważą 44 tony.

Specjalna konstrukcja zawiasów, na których spoczywają, umożliwia ich otwarcie jednej osobie dowolnego wzrostu i wagi. Można je otworzyć nie tylko ręcznie, ale także za pomocą pilota. Za drzwiami znajdują się m.in. tajemnice związane z konstruowaniem broni jądrowej oraz możliwością jej użycia przez organizacje terrorystyczne. 

Laboratorium założono w 1952 roku, by prowadzić w nim prace nad bronią atomową. Był to tajny projekt, a wszyscy naukowcy w nim uczestniczący znajdowali się pod ścisłym nadzorem. Z powodu ewentualnych konsekwencji wybuchu stworzono solidne drzwi, które wytrzymałyby reakcję jądrową. Obecnie wciąż jest tu używany pluton i uran, ale jest to teraz największa amerykańska jednostka naukowo-badawcza. Priorytetowymi obszarami jej badań jest przestrzeń kosmiczna, bezpieczeństwo narodowe, medycyna, nanotechnologia i alternatywne źródła energii.

Za 44-tonowymi drzwiami znajduje się m.in. National Ignition Facility, czyli eksperymentalny laser zbudowany w celu wywołania kontrolowanej syntezy termojądrowej.

Laboratorium zatrudnia 7 tysięcy pracowników - chemików, fizyków, programistów, inżynierów, administratorów, a jego budżet przekracza 1,5 miliarda dolarów rocznie. O Lawrence Livermore zrobiło się głośniej pod koniec lat 90., gdy miał miejsce skandal związany z chińskim naukowcem Ho Lee oskarżonym o szpiegostwo na rzecz ChRL i przetrzymywanym w izolatce przez 9 miesięcy. Mimo najsolidniejszych drzwi na świecie o grubości 2 i pół metra nie udało się też w 2004 roku powstrzymać wykradzenia 4 ściśle tajnych dysków twardych.

Jak widać same drzwi, nawet najcięższe na świecie, nie uchronią przed błędami wynikającymi z "czynnika ludzkiego".

źródło: [1]

1.4158220291138