„Mumia”, w której nie zagrał Stallone ani DiCaprio, atakuje ciekawostkami z planu
„Mumia”, w której nie zagrał Stallone ani DiCaprio, atakuje ciekawostkami z planu „Mumia”, w której nie zagrał Stallone ani DiCaprio, atakuje ciekawostkami z planu

Sukces „Mumii” był dość nieoczekiwany nawet dla twórców, którzy choć zainwestowali 80 mln dolarów w produkcję, nie podejrzewali, że uda im się zarobić 5 razy więcej. Ekipa filmowa napotkała na planie wiele nieprzewidzianych trudności, które sprawiają, że nie tylko film jest ekscytujący, ale i kulisy jego powstawania.

Pierwszą część zdjęć do „Mumii” kręcono w marokańskim Marrakeszu. Ekipa zamieszkała w hotelu, który później zamieniono na filmowe więzienie. Następnie kontynuowano kręcenie w pobliżu miasta Arfud na Saharze. Wewnątrz krateru wygasłego wulkanu zbudowano plan, aby sfilmować opuszczone miasto Hamunaptra (w rzeczywistości nigdy nie odkryte przez archeologów).

Filmowa Evelyn (na zdjęciu poniżej) w rozmowie z Rickiem przyznaje, że jej ojciec był słynnym archeologiem. Jak wiemy, Howard Carter i angielski hrabia Carnarvon brali udział w odkryciu prawdziwego grobowca Tutenchamona w 1922 roku. Podczas wykopalisk hrabiemu towarzyszyła jego córka Evelyn Carnarvon. Twórcy obrazu celowo zmienili jej nazwisko na Carnahan, pozostawiając tylko małą wskazówkę w dialogu związanym z profesją ojca głównej bohaterki. Fani „Mumii” uważają, że Rachel Weisz, która wcieliła się w Evelyn, jest bardzo podobna do córki hrabiego.

Kluczową postacią fabuły jest filmowy Imhotep (poniżej na zdjęciu), główny kapłan za panowania faraona Setiego I. Jednak historycznym Imhotepem był wybitny lekarz i najwyższy kapłan boga Ra w Heliopolis, który żył w czasach faraona Dżesera. Nosił imiona: Kanclerz Króla Dolnego Egiptu, Pierwszy po Królu Górnego Egiptu, Administrator Wielkiego Pałacu, Dziedziczny szlachcic, Najwyższy Kapłan Heliopolis, Budowniczy, Rzeźbiarz, Twórca Waz Pana.

Imhotep jest chwalony ze względu na swoje talenty architekta z okresu Starego Państwa. Wskazuje się go jako autora Piramidy Schodkowej Dżesera w Sakkarze, która jest najstarszą piramidą egipską i przetrwała do dnia dzisiejszego. Prawdziwy Imhotep dwa tysiące lat po swojej śmierci urósł do rangi egipskiego boga – patrona skrybów, rzemiosła i medycyny.

Reżyser Stephen Sommers podpisał kontrakt z Brendanem Fraserem po sukcesie kasowym komedii "George prosto z drzewa", w której zagrał główną rolę. Sommers argumentował, że potrzebuje aktora, który nie będzie traktowany zbyt poważnie.

Za wyjątkiem przepaski na biodra i kilku klejnotów, kostium noszony w filmie przez Patricię Velazquez (Anck Su Namun) składa się wyłącznie z malowidła na ciele, którego nałożenie zajęło 14 godzin.

Anck Su Namun przedstawiona w filmie jako konkubina (lub małżonka) faraona Setiego I, była w rzeczywistości egipską królową XVIII dynastii, przyrodnią siostrą i żoną Tutenchamona, córką faraona Echnatona i Nefertiti.

Oded Fehr wcielił się w Ardetha Baya. W filmie jest on przywódcą plemienia Medjay, strażników Imhotepa. Ale w „Mumii” z 1932 roku pod postacią Baya ukrywał się sam Imhotep, który udawał zwykłego Egipcjanina. Ponadto tę postać planowano zabić pod koniec filmu, ale Stephen Sommers zmienił oryginalny scenariusz. Fehr pierwotnie miał być pokryty tatuażami od stóp do głów, ale zdaniem reżysera aktor był na tyle zjawiskowy, że zrezygnowano z tego pomysłu.

Innym ciekawym wątkiem jest lektor z początku "Mumii". Miał nim być Arnold Vosloo, który grał Imhotepa, ale Sommers uświadomił sobie, że starożytny kapłan po prostu nie znał angielskiego, więc wprowadzającym w opowieść jest Ardeth Bay.

Pracując na Saharze filmowcy musieli znosić ciągłe upały, burze piaskowe oraz ataki węży, skorpionów i ​​owadów. Aby uniknąć odwodnienia, zespół medyczny stworzył specjalny napój, który obsada miała pić co dwie godziny.

Aktorzy byli zagrożeni nie tylko ze strony sił natury, ale i z powodu zaniedbań ekipy. Brendan Fraser, który grał poszukiwacza przygód O'Connella, w scenie z powieszeniem swojego bohatera, prawie się udusił. Pętla wokół jego szyi była zbyt mocno zaciśnięta i aktor stracił przytomność. Przestał oddychać i musiał być reanimowany.

Mimo stosunkowo krótkiego okresu filmowania (siedemnaście tygodni), większość czasu potrzebnego do ukończenia "Mumii" pochłonęła postprodukcja. Studio musiało wygenerować komputerowe obrazy, aby ten hit stał się jeszcze bardziej epicki i realistyczny.

Ekipa filmowców chciała kręcić w Egipcie, ale ze względu na niestabilną sytuację polityczną trzeba było z tego zrezygnować. W Maroku otrzymali pełne wsparcie armii. Dodatkowo wszyscy pracujący na planie byli ubezpieczeni na wypadek porwania, o czym dowiedzieli się dopiero po zakończeniu zdjęć.

Wśród strojów wypożyczonych przez ekipę filmową był kostium Aleca Guinnessa z filmu "Gwiezdne wojny".

Reżyser następnego ranka po premierze otrzymał telefon z wytwórni Universal, by zaczął przygotowania do kolejnej części "Mumii".

Scena z zawaleniem się półek z książkami w bibliotece została nakręcona jednym ujęciem i za pierwszym razem. W razie jakiejkolwiek porażki przygotowanie do dubla zajęłoby cały dzień.

Propozycję zagrania Ricka O'Connella jako pierwszy otrzymał Sylvester Stallone. Do tej roli brani byli pod uwagę także: Matt Damon, Ben Affleck, Matthew McConaughey, Tom Cruise i Leonardo DiCaprio.

Arnold Vosloo był wściekły z powodu sceny mumifikacji. Musiał być zabandażowany przez kilka godzin. Przez cały ten czas nie mógł się ruszyć i pił jedynie przez słomkę.

Biała pidżama, którą Rachel Weisz miała na sobie w scenie ataku na statek, zaczęła prześwitywać, gdy aktorka została zmoczona. W trakcie montażu cyfrowo wybielono ją, by film mógł otrzymać zakładaną kategorię wiekową PG-13.

W scenach, w których Weisz jest pokryta szarańczą i szczurami, wykorzystano prawdziwe stworzenia. Czego się nie robi dla 1 miliona funtów, które zarobiła aktorka za udział w tym filmie. 

źródło: [1]

0.21194100379944