Jak średniowieczni artyści malowali zwierzęta, których wcześniej nie widzieli?
Jak średniowieczni artyści malowali zwierzęta, których wcześniej nie widzieli? Jak średniowieczni artyści malowali zwierzęta, których wcześniej nie widzieli?

Sztuka średniowieczna to skarbnica dziwactw. Tak twierdzi m.in. Daniel Holland, który rozpoczął na Twitterze wątek o średniowiecznych malunkach zwierząt w niczym nie przypominających tych znanych nam w rzeczywistości, ponieważ artysta prawdopodobnie nigdy ich nie widział. Temat stał się bardzo popularny i wielu internautów z zaciekawieniem przegląda kolejne rysunki oparte na pogłoskach, nieokiełznanej wyobraźni i ciekawych wyborach stylistycznych.

Jak powiedział Daniel serwisowi Bored Panda, do stworzenia tego wątku zainspirował go fragment programu elewizyjnego Horrible Histories o niedokładnej sztuce średniowiecznej. Potem sam zaczął szukać innych przykładów takiego malarstwa.

Łatwo wyśmiewać średniowiecznych artystów, którzy nie wiedzieli, jak wyglądają krokodyle, słonie i tygrysy. Spróbujmy sobie jednak wyobrazić sytuację, w której musimy namalować zwierzaka z pamięci, bez dostępu do chociażby zdjęcia. Lub opisać komuś zupełnie nieznany gatunek zwierzęcia i kazać tej osobie go narysować. A co, gdybyśmy odkryli cywilizację pozaziemską i mieli narysować kosmitę, mając do dyspozycji tylko przesadzone opowieści znalezione w internecie. Wcale nie takie łatwe, prawda?

- Wydaje mi się, że gdyby ci artyści tworzyli w czasach współczesnych i również nie widzieli zwierząt przed ich namalowaniem, prawdopodobnie powstałyby podobne dzieła, a jedyną różnicą byłyby możliwości techniczne i użyte materiały. 

Niestety nie będzie nam już dane dowiedzieć się, co siedziało w głowach średniowiecznych artystów, ale wciąż możemy przyglądać się ich dziwacznym wizerunkom zwierząt. Poniżej znajdziecie zestawienie 17 gatunków namalowanych na średniowieczną modłę.

1. Ślimak 

2. Wieloryb

3. Krokodyl 

4. Ostryga

5. Hipopotam 

6. Tygrys

7. Sowa 

8. Słonie 

9. Lampart 

10. Krokodyl nr 2

11. Słoń nr 2 

12. Bóbr 

13. Bóbr nr 2

14. Nosorożec 

15. Słoń nr 3

16. Krokodyl nr 3

17. Lwy i niedźwiedzie 

Źródło: [1]

0.14404201507568