Grzmiący Bóbr - najmniejsza łódź Marynarki Wojennej USA
Grzmiący Bóbr - najmniejsza łódź Marynarki Wojennej USA Grzmiący Bóbr - najmniejsza łódź Marynarki Wojennej USA

Armie świata słyną z wielkich rzeczy. Wielkich statków, wielkich samolotów i wielkich dział – najlepiej wielkiego kalibru. Ale w US Navy służy malutki stateczek, który nie może umknąć naszej uwadze. Niektórzy zwą go „najmniejszym statkiem Marynarki Wojennej USA”.

„Boomin Beaver” (Grzmiący Bóbr) istnieje naprawdę, a jego inne pieszczotliwe nazwy to „Beaver Boomer”, „Beaver Boat” lub „Barrier Boat”. Ten porażający wielkością okręt długości 5,79 metra jest używany jako holownik ochronny i został zbudowany przez Chuck's Boat and Drive w Longview w stanie Waszyngton.

Pierwotne przeznaczenie tych wodnych kaczuszek to wyciąganie pływających kłód z rzeki. Gdy oficerowie US Navy zobaczyli te maleństwa, chyba od razu się w nich zakochali, bo zakupiono aż 40 takich łódek.

„Boberki” są używane do różnych zadań, w tym do holowania małych statków, patrolowania terenu oraz otwierania i zamykania militarnych ogrodzeń ochronnych.

Tam, gdzie dokują lub są zakotwiczone okręty marynarki wojennej, rozmieszczono specjalne ogrodzenia ochronne, które uniemożliwiają statkom prywatnym dotarcie do nich. Działają one w podobny sposób jak ogrodzenie naziemne z bramą. Najmniejszy statek US Navy uprzejmie podpływa do bramy, otwiera ją i wpuszcza okręt, a następnie grzecznie zamyka bramę za nim.

Mini holowniki stacjonują w wielu bazach morskich USA, np. Kitsap - Bangor w stanie Waszyngton oraz w San Diego w Kalifornii. Mimo że są tak niepozorne, to można je wyłapać nawet na google maps.

Rząd wystawił jedną z tych łódek na aukcję w 2014 roku, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem. Przedmiot opisano jako prawie sześciometrową jednostkę o szerokości trzech metrów i zanurzeniu półtora metra z silnikiem wysokoprężnym Cummins 6BTA5.9 o mocy 260 KM.

Ten konkretny Beaver posiadał stalowy kadłub i aluminiową kabinę, a był wyposażony w ogrzewanie, klimatyzację, wentylatory, wycieraczki przedniej szyby, izolację akustyczną, kompas magnetyczny, radar Raytheon rl70c, głośniki Raytheon, GPS Garmin 168 z echosondą i radiotelefon VHF. Zwycięzca aukcji wydał 100 025 dolarów na swoje maleństwo i szybko zniknął z oczu Armii USA niczym wrzucona do wody pinezka.

źródło: [1]

0.15269708633423