Chwila nostalgii, czyli ciekawe programy na Discovery Channel, które już nie powrócą
Chwila nostalgii, czyli ciekawe programy na Discovery Channel, które już nie powrócą Chwila nostalgii, czyli ciekawe programy na Discovery Channel, które już nie powrócą

Coraz więcej osób wybiera internet zamiast telewizji, jeśli chodzi o rozrywkę, przez co rzadko możemy obejrzeć w TV coś ciekawego. Niektórzy z nas pamiętają jednak czasy, kiedy na Discovery Channel emitowano interesujące seriale dokumentalne, do których wielu ludzi do dziś ma sentyment. Przywołajmy więc wspomnień czar i cofnijmy się mniej więcej do pierwszej dekady XXI wieku i do programów, które być może i u Was przewijały się przez ekran. 

1. Pogromcy mitów (2003 - 2016)

Pogromcy mitów (ang. MythBusters) to amerykański program popularnonaukowy, w którym eksperci w dziedzinie efektów specjalnych Adam Savage i Jamie Hyneman przy użyciu naukowych metod obalali lub potwierdzali mity znane z plotek, scen filmowych oraz licznych opowieści krążących w popkulturze. Proces testowania mitów przebiegał zazwyczaj w dwóch fazach. W pierwszych odcinkach programu zostały one opisane przez Adama jako "odtwarzanie okoliczności, a następnie odtwarzanie skutków".

W praktyce wyglądało to tak, iż najpierw zespół skupiał się na na odtwarzaniu okoliczności, w których rzekomo wydarzył się mit, aby móc stwierdzić czy opisane w micie wydarzenia mają miejsce w rzeczywistości. Jeśli okazało się, że nie, to zespół modyfikował okoliczności w celu uzyskania opisanego w micie rezultatu. Program miał i wciąż ma wielu fanów. Adama Savage'a i Jamie'ego Hynemana możecie kojarzyć "z widzenia", nawet jeśli nie śledziliście ich eksperymentów w serialu. 21 października 2015 roku Discovery ogłosiło, że zaplanowana na 2016 rok 14. seria Pogromców mitów będzie ostatnią, a po jej zakończeniu nie powstaną już kolejne odcinki. 

2. Brainiac (2003 - 2011)

W tym popularnonaukowym programie twórcy starają się przybliżyć widzom naukowe zagadnienia w śmieszny sposób, za pomocą zwariowanych eksperymentów. W trakcie czterech z sześciu sezonów serii prowadzącym był znany z serii Top Gear Richard Hammond, wspomagany przez Jona Tickla, Charlotte Hudson i "Profesor Myang-Li" (Rachel Grant). Od piątej serii głównego prowadzącego Hammonda zastąpił brytyjski komik Vic Reeves (James "Jim" Roderick Moir).

Jeśli chodzi o formułę programu, to składał się on z serii skeczy, w które wplecione były eksperymenty. Każdy z nich miał przypisaną nakładkę np. Babcia Brainiac, Ludzie na Helu, itp. Ponadto, w każdym odcinku jakaś znana osoba coś wysadzała (najczęściej stare auta). W sezonach serii prowadzone były różne współzawodnictwa, np. gruby vs szczupły (sezon 1), czy mężczyzna vs kobieta (sezon 3). Oto przykłady zrealizowanych w programie eksperymentów: Co jest gorsze: łaskotki czy bicie?, Czy blondyni znoszą większy ból?, Czy można zrobić na huśtawce obrót o 360 stopni?, Czy organizm ludzki może żyć na diecie z psiej karmy? itp. 

3. Szkoła przetrwania (2006 - 2011)

Szkoła przetrwania (ang. Man vs. Wild lub Ultimate Survival lub Born Survivor: Bear Grylls) to program, w którym podróżnik i były żołnierz służb specjalnych SAS 21, Bear Grylls pokazywał jak przetrwać w najdzikszych miejscach na świecie. Grylls wraz z ekipą złożoną z kamerzysty, dźwiękowca i lokalnego instruktora był pozostawiony na pastwę losu w danej okolicy. Wówczas prezentował sztuczki i porady na przetrwanie w ekstremalnym środowisku.

Przed kręceniem Bear miał tydzień na zapoznanie się z terenem. Wyposażony był jedynie w nóż, manierkę i krzesiwo. W trakcie odcinka pokazuje także najniebezpieczniejsze sytuacje, które mogą zadecydować o życiu lub śmierci. Program był częściowo reżyserowany, więc nie wszystkie rzeczy pokazane w nim stanowiły dzieło przypadku. Grylls pokazał, jak przetrwać m.in. na lodowcu na Islandii, na safari w Kenii, w amazońskiej dżungli w Ekwadorze, w Alpach, w lesie deszczowym w Kostaryce, na Alasce, na hawajskim wulkanie, Saharze, Syberii. 

4. Robotica (2001 - 2002)

Robotica to program, który poświęcony był walkom robotów. Wyprodukowane zostały 3 sezony, z czego każdy miał 7 odcinków. W ostatnim następował finał. W sezonie pierwszym, w każdym odcinku przedstawiane były 4 roboty ważące nawet 95 kilogramów w serii trzech wyzwań. W sezonie drugim i trzecim zmieniono nieco formułę: z serii wyzwań usunięto wyścig, a tor przeszkód oraz labirynt uległy modyfikacjom.

5. Amerykański chopper (2003 - 2010) 

Amerykański chopper to serial dokumentalny, opowiadający o losach firmy Orange County Choppers, której właścicielami są Paul Teutul Sr. oraz jego syn Paul Teutul Jr. Swą popularność zawdzięczał kontrastowi w sposobie bycia, myślenia oraz wizji produkowanych przez OCC motocykli pomiędzy ojcem a synem, co prowadziło do wielu konfliktów, ale też zabawnych sytuacji. Napięte terminy oraz wspólna pasja pomagały Teutulom w znalezieniu kompromisu. Serial został zdjęty w związku z pozwem sądowym o prawa do pieniędzy zarobionych na programie oraz przez kłopoty finansowe Paula Teutula Seniora. 

6. Sekundy grozy / Destroyed in Seconds (2008 - 2009)

Prowadzony przez Rona Pittsa amerykański serial telewizyjny. W programie prezentowane są materiały wideo przedstawiające niszczenie różnych rzeczy w dość krótkim czasie (stąd "sekundy"), np.: kraksy samolotów, eksplozje, leje krasowe, wypadki łodzi, pożary, wypadki z samochodami wyścigowymi, powodzie, itp. W serialu użyte zostały autentyczne materiały z prawdziwych wydarzeń, uzupełnione o komentarz wyjaśniający przedstawione zniszczenie. Większość filmów ma dodane efekty dźwiękowe. Niektóre z zaobserwowanych wydarzeń zakończyły się ofiarami śmiertelnymi, a wszystkie z nich spowodowały uszkodzenie mienia.

Źródła: [1][2][3][4][5][6][7]

0.11497902870178