O czym szumi roślina, która daje aspirynę, wiklinę i prąd?
O czym szumi roślina, która daje aspirynę, wiklinę i prąd? O czym szumi roślina, która daje aspirynę, wiklinę i prąd?

To wszystko zawdzięczamy jednej roślinie, która może być drzewem lub krzewem. Po łacinie nazywa się salix.

Kwas acetylosalicylowy, zwany potocznie aspiryną, to jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych stosowanych na całym świecie. Za jego pomocą leczymy przeziębienie i różne dolegliwości bólowe. A pozyskuje się go z kory wierzby!

Właściwości kory wierzbowej zapisano po raz pierwszy na egipskich zwojach z około 1500 roku p.n.e. Była ona też popularnym środkiem leczniczym zalecanym przez Hipokratesa, jednak zalety ekstraktu z kory, takie jak obniżanie gorączki, doceniono dopiero w połowie XVIII wieku.

Jak to się zaczęło? Angielski pastor Edward Stone, który często chorował, leczył się sprowadzanym przez jezuitów środkiem zwanym korą peruwiańską. W 1758 roku przypadkiem odkrył właściwości lecznicze wierzby, gdy zaczął żuć jej korę podczas jednego ze spacerów. Jej gorzki smak przywołał mu na myśl chininę, więc sam zaczął eksperymentować. Wysuszył korę, starł ją na proszek i podał około 50 osobom zmagającym się z gorączką. Środek skutecznie zadziałał.

W latach 30. XIX wieku wyizolowano z wierzby aktywny składnik, kwas salicylowy. W latach 90. firma znana pod nazwą Bayer wprowadziła na rynek "swój" wspaniały, nowatorski lek o nazwie Aspiryna, który stał się najpopularniejszym preparatem na świecie. W ten sposób powstał chemiczny przemysł farmaceutyczny.

Co ciekawe, aspirynę otrzymujemy z roślin, ale może też ona wspomagać inne rośliny w ogrodzie. Możemy się o tym przekonać podlewając je wodą z rozpuszczoną aspiryną.

Herbatka wierzbowa, gdy boli głowa

Warto wiedzieć, że każdy może użyć kory wierzbowej, która zawiera o wiele więcej związków leczniczych (nie tylko kwas salicylowy) do przygotowania smacznego i zdrowego naparu.

Aby przygotować leczniczą herbatkę, należy w szklance zalać wrzątkiem łyżeczkę lub dwie suszonej kory wierzbowej. Następnie zakryć i odstawić na 20 minut. Dla smaku i wzmocnienia działania można użyć plasterka imbiru, dodając go chwilę po zalaniu.

Od wikliny do zasilania

To właśnie z wierzby najczęściej robiona jest wiklina, która od wieków jest wykorzystywana do tworzenia takich cudów jak np. koszyki, bujane krzesła, fotele czy stoły. Ale jak wykorzystać wierzbę do zasilania kompa?

W ostatnich latach stało się modne sadzenie szybko rosnących gatunków wierzby na tak zwanych plantacjach energetycznych. W efekcie co rok lub co 2 lata można pozyskiwać z tych plantacji biomasę używaną właśnie w przemyśle energetycznym, ale nie tylko w nim.

Wierzby mają też właściwości oczyszczające glebę. Są także sadzone przy rzekach, by zapobiegać obsuwaniu się ziemi. Mało jest tak wszechstronnych, a zarazem niedocenianych drzew i krzewów.

Autorem tekstu jest szary186 z jbzd.com.pl
Redakcja posty.pl nie dokonywała korekt

0.20992803573608