Jaki konflikt trwał ponad 700 lat, czyli najdłuższe wojny w historii
Jaki konflikt trwał ponad 700 lat, czyli najdłuższe wojny w historii Jaki konflikt trwał ponad 700 lat, czyli najdłuższe wojny w historii

Ludzie to bardzo kłótliwy gatunek. Odkąd istnieją, są w konflikcie. Najwcześniejsze dowody na to, że dwie różne frakcje walczyły ze sobą na śmierć i życie, pochodzą sprzed co najmniej 4700 lat, z czasów Sargona Wielkiego, który był twórcą i władcą Imperium Akadyjskiego, ale przed nim z pewnością było wiele nieudokumentowanych wojen.

Walczymy ze sobą z wielu powodów. Niepodległość, religia, terytorium i ideologia polityczna, to tylko niektóre z przyczyn, dla których żołnierze są skłonni narażać swoje życie. Wielu z nich zdecydowało, że wojna to dobre źródło utrzymania. Najemnicy powszechnie uczestniczyli w starożytnych bitwach, a kiedy zakończyła się pierwsza odnotowana wojna, zwycięscy Sumerowie „porwali jako łup broń Elamu”. Wraz z rozwojem świata wojna jest nadal opłacalna i do dziś wiele korporacji zarabia na niej miliardy dolarów najczęściej kosztem życia cywilów.

Niektóre wojny są szybkie, zwłaszcza w krajach, które dużo wydają na wojsko, ale zanim technologia umożliwiła zgładzenie całej wioski jednym strzałem z drona, przeciwne strony mogły się wycofać i schronić w ufortyfikowanym zamku, by po jakimś czasie ponowić walkę. To pozwalało wojnom ciągnąć się przez dziesięciolecia, a nawet stulecia.

Na naszej liście najdłuższych wojen znalazły się wybrane, otwarte, zadeklarowane konflikty zbrojne między suwerennymi państwami lub konkurującymi frakcjami w tym samym państwie.

#20 III wojna północna

> Czas trwania: 1700–1721 (21 lat)
> Strony: Imperium Rosyjskie i sojusznicy; Królestwo Szwecji
> Zabici: 200 000
> Tereny: Dania, Rosja, Polska, kraje nordyckie

Na początku XVIII wieku Szwecja była dominującą potęgą w regionie bałtyckim. Trzy sąsiednie królestwa: Rosja, Dania-Norwegia i Rzeczpospolita - utworzyły koalicję, aby zaatakować Szwecję. Stało się to po śmierci króla Karola XI i koronacji jego 14-letniego syna Karola XII. W miarę trwania wojny do koalicji rosyjskiej dołączyły także Anglia i Prusy, wyczuwające możliwość zdobycia większej ilości ziemi i zasobów. Wreszcie, po ponad dwóch dekadach walk, Szwecja poddała się i straciła znaczną część swojego terytorium i bogactwa. To wydarzenie pomogło przekształcić Rosję w potęgę światową, jaką jest dzisiaj, i zaszkodziło wpływom Szwecji na arenie światowej.

#19 Wojna peloponeska

> Czas trwania: 431-404 pne (27 lat)
> Strony: 
Ateny; Sparta
> Zabici: 
ponad 100 000
> Tereny: 
Grecja, zachodnia Turcja, południowe Włochy

Wojna peloponeska była konfliktem między potęgami greckimi o hegemonię nad całą Grecją. Jedną stroną dowodziły Ateny (Ateński Związek Morski), a drugą Sparta (Związek Peloponeski). Oponenci byli wcześniej w stanie wojny, ale zgodzili się na rozejm, chociaż pokój między nimi był pełen napięć. W końcu ponownie wybuchły walki. Po dziesięciu latach obie strony podpisały kolejny rozejm, który trwał sześć lat. Wreszcie w 405 r p.n.e. marynarka wojenna Sparty była w stanie pokonać Ateny dzięki pomocy finansowej z Persji. 

#18 Wojna trzydziestoletnia

> Czas trwania: 1618-1648 (30 lat)
> Strony: 
protestanckie państwa I Rzeszy, katolicka dynastia Habsburgów
> Zabici:
 8 milionów
> Teren: 
Europa

Trwający trzy dekady krwawy konflikt między protestantami a katolikami w XVII-wiecznej Europie przeorał cały kontynent i doprowadził do śmierci ponad 8 milionów ludzi, przeważnie cywilów. Cesarz Ferdynand II ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego zmusił swoich poddanych do wyznawania katolicyzmu, chociaż poprzedni traktat pokojowy dawał im prawo do wyznawania własnej wiary. Szlachta zbuntowała się w dzisiejszej Austrii i Czechach. Po 30 latach walk obie strony podpisały pokój westfalski, który wyznaczył granice między walczącymi obszarami, jak i ukształtował geopolitykę na sposób do dziś aktualny.

#17 Wojna Aczinów

> Czas trwania: 1873-1904 (31 lat)
> Strony: Holandia i Aceh
> Zabici: 90 000
> Teren: Indonezja

Wojna w Acehu była jedną z najbardziej przeciągających się wojen przeciwko nadciągającemu kolonializmowi. Holendrzy uważali Sumatrę za swoją strefę wpływów, ale muzułmańscy mieszkańcy północy wyspy stawiali opór ich rządom, nawet po podpisaniu przez sułtana traktatu pokojowego uznającego suwerenność Holandii. Aczinowie walczyli z wojskami holenderskimi przez dziesięciolecia, ale w końcu zostali pokonani. Indonezja uzyskała niepodległość w 1949 roku, a dziś Aceh jest jedynym regionem w kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu.

#16 Wojna Dwóch Róż

> Czas trwania: 1455-1487 (32 lata)
> Strony:
ród Lancasterów (róża czerwona); ród Yorków (róża biała) 
> Zabici: 
100 000
> Teren:
Anglia

Ta wojna domowa uważana za przedłużenie wojny stuletniej była konfliktem o władzę nad brytyjskim tronem, gdy Henryk VI Lancaster okazał się chory psychicznie i nie mógł rządzić. Yorkowie oczekiwali na przejęcie tronu, ponieważ obie rodziny były potomkami tej samej linii i każda czuła się do tego uprawniona. Po dziesięcioleciach walk Ryszard III z Yorku zginął, a królem został Henryk VII z Lancasterów. Wkrótce poślubił Elżbietę York, jednocząc zwaśnione rody i kończąc walki. Ten konflikt zainspirował wiele powieści George'a R.R. Martina z serii „Pieśń lodu i ognia”, które zekranizowano w postaci popularnego serialu HBO „Gra o tron”. Nawet nazwiska walczących rodzin, Lancaster i York, zostały użyte do stworzenia imion Lannister i Stark w powieściach.

#15 Wojna domowa w Gwatemali

> Czas trwania: 1960-1996 (36 lat)
> Strony: 
rebelianci przeciwko rządowi Gwatemali
> Zabici: 
200 000
> Teren: 
Gwatemala

Sześć lat po popieranym przez USA zamachu stanu w Gwatemali, który obalił demokratycznie wybranego przywódcę, rozpoczęła się wojna domowa. Lewicowe oddziały partyzanckie zaczęły atakować siły rządowe, rozpoczynając 36-letni konflikt naznaczony porwaniami, torturami, egzekucjami i ludobójstwem w stosunku do rdzennych Majów. Chociaż władza w Gwatemali często się zmieniała, czy to w drodze wyborów, czy też puczu, wojna trwała do 1996 roku, kiedy Alvaro Arzu wynegocjował układ pokojowy.

#14 Wojny punickie 

> Czas trwania: 264-146 pne (43 lata)
> Strony: 
Republika rzymska i Kartagina
> Zabici: 
250 000
> Teren: 
obszary wokół Morza Śródziemnego

Podobnie jak I wojna światowa, wojny punickie rozpoczęły się od walk między mniejszymi frakcjami, które nasiliły się, gdy do bitwy dołączyli więksi sojusznicy, a mianowicie Rzym i Kartagina. Wojna toczyła się o kontrolę nad wcześniej podzieloną Sycylią. Chociaż Kartagina była bogatsza i miała większe doświadczenie bojowe, wielu jej przywódców było skorumpowanych, w wyniku czego sprzeniewierzali fundusze wojskowe. W efekcie najemnicy nie otrzymali zapłaty, a Rzym był w stanie pokonać potężną flotę Kartaginy niszcząc miasto-państwo i zastępując je potężnym Cesarstwem Rzymskim.

#13 Konflikt papuaski 

> Czas trwania: 1969-obecnie (50 lat)
> Strony:
Ruch Wolnej Papui i Indonezja
> Zabici: 
150 000
> Teren:
Zachodnia Nowa Gwinea

Odkąd Holandia opuściła Papuę Zachodnią w latach sześćdziesiątych XX wieku, przekazując władzę na tym obszarze Indonezji, ludność wyspy utworzyła Ruch Wolnej Papui (OPM), który do dziś toczy wojnę domową o niepodległość. W grudniu 2018 r. w ataku, do którego przyznali się członkowie ruchu, zginęło 31 osób. Papuasi stwierdzili, że zaatakowali indonezyjskich żołnierzy, ale władze Indonezji uważają, że zabici byli robotnikami budowlanymi. OPM prowadzi wojnę partyzancką atakując przede wszystkim indonezyjsko wojsko i policję. W odwecie zabijani są mieszkańcy wyspy, występują także przestępstwa seksualne przeciwko kobietom. 

#12 Wojny grecko-perskie 

> Czas trwania: 499 pne-449 pne (50 lat)
> Strony:
greckie miasta-państwa; Imperium perskie
> Zabici:
nieznana liczba
> Teren:
Grecja, Azja Mniejsza

Powstanie greckich miast-państw przeciwko Persji doprowadziło do jednej z najkrwawszych wojen starożytnego świata. Persowie z łatwością odparli atak, ale ponieważ Ateny wysłały statki na poparcie buntu, perski przywódca Dariusz I Wielki wykorzystał to jako pretekst do przypuszczenia ataku na całą Grecję. Chociaż armia perska była znacznie większa, Grecy otoczyli ją zwyciężając na lądzie i na morzu. Grecy odpierali kolejne fale sił perskich i po 50 latach walk Persja zgodziła się na traktat pokojowy.

#11 Wojna koreańska

> Czas trwania: 1950-obecnie (70 lat)
> Strony: 
Korea Północna, Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone, NATO
> Zabici: 
1,2 miliona
> Teren: 
Półwysep Koreański

Chociaż wojsko USA nie pełni już aktywnej roli w konflikcie zbrojnym na Półwyspie Koreańskim, nigdy nie podpisano oficjalnego traktatu pokojowego między Koreą Północną a Koreą Południową, więc te kraje są oficjalnie nadal w stanie wojny. Mimo że w ostatnim czasie pojawiły się oznaki możliwej poprawy stosunków po spotkaniu głów obu państw w 2018 r., napięcie między krajami jest nadal wysokie.

#10 Konflikty wewnętrzne w Mjanmie

> Czas trwania: 1949-obecnie (70 lat)
> Strony:
Karenowie i inne grupy; Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw)
> Zabici: 
nieznana liczba
> Teren: 
Mjanma

Gdy Birma (dziś Mjanma) zaczęła tworzyć własny rząd po uzyskaniu niepodległości w 1948 r., mniejszość etniczna Karenów (7% ludności kraju) została z tego wykluczona i domagała się niezależności. Choć istniały szanse rozwiązania konfliktu poprzez wybór Aung San Suu Kyi, Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku i popularnej przywódczyni w całym kraju, Związek Narodowy Karenów nadal jest w stanie wojny z armią Mjanmy. Grupa ostatnio zmniejszyła się liczebnie, ale przeprowadza wciąż wiele ataków partyzanckich. Uważa się, że to najdłuższy obecnie trwający złożony konflikt na świecie.

#9 Spór o Kaszmir

> Czas trwania: 1947-obecnie (72 lata)
> Strony: Indie i Pakistan
> Zabici: 80 000
> Teren: prowincja Kaszmir

Kolejnym konfliktem, który rozpoczął się po zakończeniu II wojny światowej i jeszcze się nie zakończył, jest konflikt kaszmirski. Nadal dzieli on dwa wielkie kraje świata - Indie i Pakistan. Długotrwałe napięcia między stronami ponownie zaogniły się, gdy pakistańscy bojownicy zabili dziesiątki żołnierzy w spornym regionie. Indie odpowiedziały nalotami na ziemię pakistańską. Spór o Kaszmir jest z obawą śledzony przez arenę międzynarodową, ponieważ oba kraje dysponują arsenałem atomowym.

#8 Wojna osiemdziesięcioletnia 

> Czas trwania: 1568-1648 (80 lat)
> Strony: 
Siedemnaście prowincji Holandii przeciwko królowi Hiszpanii
> Zabici: 
ponad 100 000
> Teren:
Niderlandy

Holenderska wojna o niepodległość spowodowała nasilenie protestantyzmu w Europie i koniec hiszpańskiej supremacji w regionie. Po latach hiszpańskich rządów, protestanccy Holendrzy zaczęli odczuwać niechęć do swoich katolickich władców, a Wilhelm I Orański rozpoczął bunt. Chociaż Hiszpania miała znacznie większe siły zbrojne, dzięki rozproszeniu wojsk biorących udział w bitwach z Anglią i Francją, Holendrzy odnieśli niespodziewane zwycięstwa. XVII wieku Holandia sprzymierzyła się z Francją. Dwaj sojusznicy ruszyli na terytoria kontrolowane przez Hiszpanów, co zakończyło się podpisaniem rozejmu w 1648 roku. W imperium, nad którym nigdy nie zachodziło słońce, zrobiło się ciemno.

#7 Wojny Seleucydów i Partów

> Czas trwania: 238 pne-129 pne (109 lat)
> Strony:
Seleucydzi; Partia
> Zabici: 
nieznana liczba
> Teren:
Mezopotamia, współczesny Iran, Azja Środkowa

Podobnie jak wiele starożytnych imperiów, dynastia hellenistyczna Seleucydów, która rządziła od Tracji w Europie do granic Indii, stała w obliczu wielu wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów. Imperium na krótko utraciło kontrolę nad Partią (współczesny Iran), a następnie odzyskało ją w serii bitew z Arsacydami, którzy przejęli kontrolę nad Partią w 235 roku p.n.e. Arsacydzi pod wodzą Mitrydatesa I zadali ostateczny cios Seleucydom, zajmując prawie całe ich terytorium, a także resztę Mezopotamii.

#6 Wojna stuletnia

> Czas trwania: 1337-1453 (116 lat)
> Strony:
Anglia; Francja
> Zabici: 
3,5 miliona
> Teren:
Zachodnia część Europy

Wojna stuletnia miała na celu ustalenie, kto będzie kontrolował dzisiejszą Francję. Przez 116 lat Plantageneci, władcy Anglii oraz Walezjusze, potomkowie wcześniejszych królów francuskich, walczyli o przejęcie francuskiego tronu po śmierci Karola IV Pięknego. Gdy europejskie rodziny królewskie mieszały się ze sobą, roszczenia do tytułów stały się coraz bardziej złożone. Wojna była przerywana i toczyła się między kolejnymi władcami. Obie strony musiały też zmierzyć się z wewnętrznymi walkami. Ród Walezjuszów, na czele którego stał Karol VII, wykorzystał okazję, jaką stanowiła angielska Wojna Dwóch Róż, i ostatecznie wygrał tę wojnę.

#5 Wojny bizantyjsko-osmańskie 

> Czas trwania: 1265-1479 (214 lat)
> Straty: 
Cesarstwo Bizantyńskie i Imperium Osmańskie
> Zabici:
nieznana liczba
> Teren: 
współczesna Turcja, zachodnia Azja Mniejsza

Wojny bizantyjsko-osmańskie oznaczały koniec Bizancjum, a także średniowiecza w Europie. Imperium Osmańskie nadal rosło w siłę w XIII, XIV i XV wieku, podczas gdy terytorium kontrolowane przez Bizancjum kurczyło się. Średniowiecze pogrzebał osmański władca Mehmed II zdobywając Konstantynopol.

#4 Wojny bizantyjsko-seldżuckie

> Czas trwania: 1048-1308 (260 lat)
> Strony: Cesarstwo Bizantyjskie i Turcy Seldżuccy
> Zabici: nieznana liczba
> Teren: Azja Mniejsza i Syria 

Cesarstwo Bizantyjskie było zaangażowane w trwające ponad dwa stulecia konflikty, z których najdłuższym była wojna z Turkami seldżuckimi. Przez ponad dwieście lat Bizantyjczycy i Seldżukowie tracili i odzyskiwali terytoria Azji Mniejszej wraz z okolicami. Chociaż Turcy seldżuccy utracili część zdobytego terytorium w wyniku wypraw krzyżowych, Cesarstwo Bizantyjskie było rozrywane przez konflikty i nie mogło utrzymać swojej ziemi. Wojna zakończyła się po 260 latach i przyspieszyła upadek Cesarstwa.

#3 Wojny z Araukanami

> Czas trwania: 1536-1825 (289 lat)
> Strony:
Indianie z plemienia Mapuche; Imperium Hiszpańskie
> Zabici: 
nieznana liczba
> Teren: 
Współczesne Chile, Ameryka Południowa

Przez prawie 300 lat Hiszpanie próbowali skolonizować lud, który obejmował plemiona Mapuche, Picunche i Huilliche z terenów współczesnego Chile, ale bez powodzenia. Chociaż konkwistadorzy opanowali większość Ameryki Południowej, Mapuche stawiali opór, głównie dzięki naturalnej granicy rzeki Biobio. Hiszpania ogłosiła pokój z Chile i jego mieszkańcami, w tym z Mapuche, a Republika uzyskała niepodległość.

#2 Wojny persko-rzymskie

> Czas trwania: 92 pne-629 ne (721 lat)
> Strony: 
Cesarstwo Rzymskie / Imperium oraz Partowie i Sasanidzi w Persji
> Zabici: 
nieznana liczba
> Teren:
Mezopotamia, Syria, Anatolia, Bałkany i okolice

Wojny persko-rzymskie trwały tak długo, że obejmowały dwa różne imperia perskie, Partów i Sasanidów. Przez większą część konfliktu miasta przy granicy były zajmowane przez jedną stronę, a następnie odbijane przez drugą, bez głębokich wypadów na terytorium wroga. Duża część poniesionych strat miała charakter finansowy. Kilkaset lat walk nie przyniosło żadnego trwałego rozwiązania, a jedynie tymczasowe zmiany granic, wyludnienie i zniszczenia.

#1 Rekonkwista

> Czas trwania: 711-1492 (781 lat)
> Strony:
Imperium Hiszpańskie i Maurowie
> Zabici: 
7 milionów
> Teren: 
Hiszpania

Najdłuższą ciągłą wojną w historii była wojna religijna pomiędzy chrześcijanami a Maurami zamieszkującymi dzisiejsze Maroko i Algierię. Konflikt, znany jako „Rekonkwista”, trwał 781 lat - ponad trzy razy dłużej niż istnieją Stany Zjednoczone. Gdy Maurowie przekroczyli Morze Śródziemne i zajęli terytoria w Europie, Hiszpania poczuła się zagrożona ze strony niechrześcijan. Chociaż nie była to część wypraw krzyżowych, wojna była wspierana przez Kościół katolicki. W XV wieku potęga muzułmańskich Maurów osłabła. W 1492 roku Hiszpanie odbili Grenadę i ugruntowali swój status w regionie, kończąc Rekonkwistę - najdłuższy konflikt zbrojny w historii.

źródło: [1]

0.10779500007629