10 wynalazców zabitych przez własne wynalazki
10 wynalazców zabitych przez własne wynalazki 10 wynalazców zabitych przez własne wynalazki

Świat wynalazków należy do odważnych i nieustraszonych, a przedmioty, które udało się stworzyć wbrew malkontentom, a czasem i wbrew regułom, popychają ludzkość do przodu pod względem naukowym i ekonomicznym.

Nic dziwnego, że to wynalazca jest często pierwszym testerem swego "niepewnego" dzieła. Czasem kończy się to fatalnie i takie właśnie przykłady prezentujemy poniżej.

1. Współzałożyciel Stanley Motor Carriage Company kontra stosy drewna

Francis Edgar Stanley i jego brat bliźniak wynaleźli samochód Stanley Steamer w 1896 roku. W 1906 roku wersja sportowa ich samochodu, kierowana przez Freda Marriotta, pobiła rekord świata w prędkości mknąc 204 km na godzinę.

W 1918 roku bracia sprzedali biznes. Tego samego roku Francis prowadził swój automobil, kiedy wyrosły przed nim dwa wozy rolnicze blokujące drogę. Kierowca gwałtownie skręcił, ale na poboczu były ustawione stosy drewna. Auto wbiło się w nie, a wynalazca superszybkiego Stanleya Steamera równie szybko zginął na miejscu.

2. Pierwszy pilot balonu kontra kanał La Manche

Jean-Françoise Pilâtre de Rozier zgłosił się na ochotnika do pierwszego osobowego lotu balonem na ogrzane powietrze w 1783 r. Nie chciał, by ten zaszczyt spotkał jakiegoś przypadkowego śmiałka. Lot przyniósł mu międzynarodową sławę.

Kiedy dwie inne osoby jako pierwsze przeleciały balonem nad kanałem La Manche i stały się nowymi międzynarodowymi gwiazdami, Pilâtre de Rozier poczuł zazdrość. Nie był już w centrum uwagi, więc stworzył balon Rozière, aby rozwiązać problemy, z którymi borykali się jego poprzednicy. Ale coś poszło nie tak podczas próby przekroczenia kanału La Manche i wynalazca zginął podczas lotu. Tak to bywa, gdy człowiek nadyma się jak balon zamiast pozwolić też innym odnosić sukcesy.

3. Naukowcy z tajnego laboratorium kontra  masa krytyczna izotopu plutonu 

W 1946 roku ośmiu naukowców, w tym Louis Slotin, który wcześniej był zaangażowany w projekt Manhattan i S. Allan Kline, pracowało nad bombą atomową. Miała ona być zrzucona jako trzecia na Japonię.

Slotin wraz zespołem przeprowadzał ten eksperyment ponad 24 razy. Aż do pewnego feralnego momentu, kiedy to śrubokręt, który utrzymywał dystans między dwiema sferami berylowego reflektora neuronów, wyślizgnął się powodując gwałtowną reakcję łańcuchową i emisję dużej dawki promieniowania jonizującego gamma, czemu towarzyszyła błękitna poświata oraz fala ciepła. Slotin natychmiast złapał lewą ręką jedną z półkul pokrywy i odrzucił ją na bok, zapobiegając większej katastrofie i ratując życie kolegów w laboratorium. Sam, jako znajdujący się najbliżej, otrzymał śmiertelną dawkę.

Chwilę po zdarzeniu odczuwał kwaśny smak w ustach oraz piekący ból w lewej ręce. Po opuszczeniu laboratorium zaczął gwałtownie wymiotować i został przewieziony do szpitala. Jako doświadczony naukowiec wiedział, co go czeka, więc od razu pożegnał się z kolegami. Cierpiał wskutek ostrej choroby popromiennej 9 dni aż zmarł w szpitalu.

4. Noga wynalazcy kontra koła zębate rotacyjnej maszyny drukarskiej

William Bullock usprawnił rotacyjną maszynę drukarską w 1863 roku, która stała się pierwszą nowoczesną prasą drukarską.

W 1867 wynalazca próbował kopnąć w pasek napędowy, by go wrzucić na bloczek, ale jego noga utknęła w maszynie i została zmiażdżona przez koła zębate prasy. Doprowadziło to do rozwoju gangreny. William zmarł podczas amputacji dając tym samym przestrogę potomnym, że nie należy kopać w swoje wynalazki.

5. Mężczyzna, któremu przypisywano popularyzację joggingu kontra serce

Jim Fixx zapoczątkował trend joggingu po opublikowaniu kilku książek fitness, w tym „The Complete Book of Running”. 

Jak na ironię, Fixx zaczął biegać, ponieważ martwił się o swoją dziedziczną predyspozycję do chorób serca. Jego ojciec zaczął mieć problemy kardiologiczne już w wieku 35 lat, a zmarł na atak serca w wieku 43 lat. Biegacz niestety nie oszukał przeznaczenia. Zmarł po rozległym zawale serca podczas joggingu.

6. Bolszewik kontra transfuzja krwi

Twórca empiriokrytycyzmu Aleksander Bogdanow był współzałożycielem partii bolszewickiej wraz z Władimirem Leninem, ale został z niej wyrzucony jeszcze przed rewolucją.

Przeniósł swe zainteresowania na naukę, literaturę SF, medycynę i psychiatrię, wymyślając nawet własną dyscyplinę „tektologię”, próbującą zjednoczyć wszystkie nauki społeczne, fizyczne i biologiczne. 

W latach dwudziestych Bogdanow zaczął eksperymentować z transfuzjami krwi, aby osiągnąć wieczną młodość lub przynajmniej częściowe odmłodzenie. Przekonał nawet Stalina do stworzenia Instytutu Transfuzji Krwi.

Po 11 transfuzjach naukowiec powiedział, że jego wzrok poprawił się, a łysienie zostało powstrzymane. Bogdanow zmarł, w wyniku transfuzji we własnym instytucie. Przetoczył sobie krew studenta, który miał malarię i gruźlicę. Co ciekawe, student całkowicie wyzdrowiał.

7. Konstruktor Titanica kontra góra lodowa

Thomas Andrews zaprojektował statek i walczył o to, by Titanic miał „co najmniej 46 łodzi ratunkowych”. Pomimo jego rady dodano tylko 20 szalup, by nie wystraszyć pasażerów.

Konstruktor po zderzeniu statku z górą lodową spędził wiele godzin pomagając ludziom znaleźć kamizelki ratunkowe i wsiąść do łodzi ratunkowych. Na "niezatapialnym" okręcie Andrews był widziany w palarni I klasy, jak wpatruje się w obraz „Przybycie do Nowego Świata” Normana Wilkinsona. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

8. Wynalazcy latającego auta kontra odłączane skrzydła

Henry Smolinski i Hal Blake wymyślili AVE Mizar, latający samochód z odłączanymi skrzydłami.

Zrealizowali projekt latającego auta, które niczym mini helikopter miało pokonywać kilkusetkilometrowe odległości między lokalnymi lotniskami. Po udanym locie kierowca-pilot miał zdjąć i spakować skrzydła, a następnie odjechać z lotniska.

Obaj wynalazcy zginęli, gdy skrzydła niespodziewanie odłączyły się w trakcie próbnego lotu (podniebnej jazdy próbnej). Nie było kolejnych podejść do tego wynalazku.

9. „Szybowcowy Król” kontra "niewielkie poświęcenie"

Człowiek, który zainspirował Braci Wright - Otto Lilienthal - był pierwszą osobą, która wykonała bezpieczne i powtarzalne loty szybowcowe. Przed sukcesami niemieckiego konstruktora latanie uważano za czynność zarezerwowaną „dla marzycieli i idiotów”.

W sumie Lilienthal skonstruował 18 typów szybowców - 15 jednopłatowców i trzy dwupłatowce - i wykonał ponad 2000 lotów.

Podczas ostatniego z nich stracił panowanie nad maszyną i z 15 metrów spadł na ziemię łamiąc sobie kręgosłup. Kiedy leżał w szpitalu, wypowiedział swoje ostatnie słowa: Pewne, niewielkie poświęcenia, należy ponieść.

10. Maria Skłodowska – Curie kontra promieniowanie

Podwójnej Noblistce przypisuje się odkrycie radu i polonu oraz liczne postępy w dziedzinie "radioaktywności", które zresztą jest słowem wymyślonym przez nią wraz z mężem Pierrem. Jej praca doprowadziła do rozwoju promieni rentgenowskich. Otrzymała za nią Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, co uczyniło ją jedyną kobietą, która dwukrotnie odebrała taką nagrodę oraz jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach.

Jednak jej badania i sukcesy zostały okupione chorobą popromienną o przebiegu "piorunującym". Zmarła w wyniku niedokrwistości aplastycznej w 1934 roku.

źródło: [1]

0.14666795730591