Najwyższy nazista: Jakob Nacken o wzroście 221 centymetrów
Najwyższy nazista: Jakob Nacken o wzroście 221 centymetrów Najwyższy nazista: Jakob Nacken o wzroście 221 centymetrów

Tuż przed II wojną światową Jakob Nacken pojawił się na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, gdzie się zaręczył. Kiedy w 1939 roku wrócił do Niemiec, od razu wcielono go do Wehrmachtu. W ten sposób cyrkowiec został najwyższym niemieckim żołnierzem tego światowego konfliktu. Mierzył 221 centymetrów i na głowie miał liczne siniaki od uderzeń we framugi drzwi oraz różne nieprzyjazne stropy i złośliwe belki.

Na poniższym zdjęciu Jakob rozmawia z Bobem Robertsem (160 cm wzrostu) z sił brytyjskich, po poddaniu się w pobliżu Calais we Francji w 1944 roku. 

Nacken urodził się w Düsseldorfie 15 lutego 1906 roku w rodzinie wysokich rodziców, którzy mieli około 180 cm wzrostu. Jego młodsza siostra również nie należała do najniższych - miała 188 cm wzrostu, a jego bracia mierzyli 188 cm i 201 cm.

Rozpoczął karierę w showbiznesie występując jako "Uran" i "Olbrzym z Nadrenii" w niemieckim cyrku objazdowym. Podróżował po całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Uważano go w tamtych czasach za najwyższego człowieka w Niemczech i najwyższego na świecie. 

W sierpniu 1944 roku został schwytany wraz z oddziałem stacjonującym w Calais przez oddział dowodzony przez kaprala Eldona "Boba" Robertsa i wysłany do Anglii, jako jeniec wojenny. Gdzie się nie pojawiał budził sensację, która przewyższała jego nazistowską przeszłość.

W 1950 roku przybył do Nowego Jorku ze 173 centymetrową żoną Marią. Szukał pracy odpowiedniej do swego wzrostu i znalazł ją w telewizji. Wystąpił w licznych programach przedstawiając się jako "Niemiecki Long Jake". Wcielał się też w postać Świętego Mikołaja, a  między jego nogami biegały uradowane dzieciaki. W latach 50. otrzymał amerykańskie obywatelstwo i wiódł spokojne życie przerywane eventami, na które był zapraszany, by zrobić wrażenie swym wzrostem.

Zmarł w 1987 roku w wieku 81 lat, po powrocie do Europy.

źródło: [1]

0.073388814926147