10 najbardziej niezwykłych szkół świata, po których przestaniecie lub zaczniecie narzekać
10 najbardziej niezwykłych szkół świata, po których przestaniecie lub zaczniecie narzekać 10 najbardziej niezwykłych szkół świata, po których przestaniecie lub zaczniecie narzekać

Na całym świecie edukacja jest nieco inna. Różni się podejściem nauczycieli, czy programem nauczania, ale są kraje, w których szkolnictwo bywa niepowtarzalne i wyjątkowe.

1 września publikujemy listę najbardziej odjechanych szkół, które i tak mają wspólny cel – przygotować dzieci do życia i pomóc im stać się lepszymi ludźmi.

#1 Bangladeska Szkoła na Łodzi

Założone w 2002 roku szkoły na łodzi były pomysłem organizacji non-profit Shidhulai Swanirvar Sangstha. Zostały wymyślone w konsekwencji licznych powodzi, które pozbawiały wielu obywateli Bangladeszu dostępu do czystej wody, jedzenia i elektryczności. Istnieje ponad 100 takich szkół, a każda z nich ma komputer, dostęp do internetu, małą bibliotekę i jest zasilana energią słoneczną. W ten sposób dzieci mogą stosunkowo bezpiecznie kształcić się w rym bujających się łodzi. Na pewno jednak mają problem z wybieganiem się na przerwach.

#2 Szkoła Czarownic w Salem

Ta specjalna placówka dydaktyczna, której głównym przedmiotem jest magia, ma ponad 40 000 uczniów. Uczą się oni zarówno stacjonarnie, jak i online. Tematy lekcji obejmują religię pogańską Wicca, magię oraz sztuki wróżbiarskie. Po otwarciu szkoły okoliczni chrześcijanie z Massachusetts nie byli nastawieni przychylnie do mrocznego nauczania, dlatego spryskiwali budynek i pojazdy szkolne wodą święconą, by uchronić się od sił ciemności. Prawdopodobnie to nie pomogło, ale i nie zaszkodziło.

#3 Chińska Szkoła Jaskiniowa

Popularna szkoła Dong Zhong od 1984 roku kształciła dzieci, które dotychczas nie miały dostępu do edukacji. Położona była w jednej z najbiedniejszych dzielnic Chin, wiosce Mao w okręgu Ziyun. Do 2011 roku ta wyjątkowa placówka posiadała 8 nauczycieli i 186 uczniów, ale została zamknięta z powodów "wizerunkowych". Chiński rząd ogłosił, że ChRL nie jest jakimś stowarzyszeniem jaskiniowców, a chińskie pociechy są przyszłością narodu. Niestety od tamtego czasu władze Zhōngguó nie zrobiły nic, by poprawić sytuację edukacyjną i materialną dzieci.

#4 Szkoła River Plate, Argentyna

Czy nie byłoby wspaniale uczęszczać do szkoły na świeżym powietrzu, która byłaby również światowej klasy stadionem piłkarskim? Uczniowie River Plate spędzają większość czasu na stadionie w Buenos Aires, który jest siedzibą zarówno klubu piłkarskiego Atletico River Plate, jak i szkoły dla 2000 osób. Jest to bardzo kreatywne podejście do nauki, bo czasami zajęcia akademickie i treningi piłkarskie odbywają się tu jednocześnie. 

#5 Filadelfijska Szkoła Przyszłości

Wszystko tu jest nowatorskie, bo to szkoła przyszłości. Kończy ją wielu przyszłych pionierów technologii. Zaprojektowana przez Microsoft placówka przyjmuje uczniów z różnych środowisk, z których większość pochodzi z rodzin o niskich dochodach. Podopieczni otrzymują laptopy, ale nie mają dostępu do książek, ponieważ nauka tutaj w ogóle nie wymaga używania papieru. Stosuje się tu odmienny system ocen, notatki robi się w One Note, a godziny nauczania są dostosowane do przyszłych godzin pracy absolwentów, czyli od 9:00 do 16:00.

#6 Edukacyjna wolnoamerykanka

Ta szkoła to marzenie każdego ucznia i koszmar każdego rodzica. W Brooklyn Free School w Nowym Jorku to uczniowie ustalają wszystkie zasady. Nie ma tu programu nauczania. Uczniowie mogą wybrać dowolne zajęcia i mogą trzymać się z dala od budynku, jeśli nie chcą w nim być. Szkoła jest podzielona na tę dla dzieci w wieku 11-18 lat i dla dzieci w wieku 4-11 lat. Nie przeprowadza się testów ani kartkówek, nie zadaje prac domowych ani nie daje ocen. Ale też nie wiadomo, co można z tej szkoły wynieść, poza wolnością.

#7 Szkoła podstawowa w Gulu

Tę szkołę prowadzi tylko jeden nauczyciel - Shen Qijun. Aby dostać się do niej, uczniowie muszą wspinać się po niebezpiecznych zboczach gór. Każdego dnia zajmuje im to kilka godzin. Wystarczy spojrzeć na ich karkołomną wspinaczkę, by już nigdy nie narzekać na drogę do własnej szkoły.

#8 Liceum Harveya Milka w Nowym Jorku

Liceum zostało zbudowane na potrzeby osób LGBT, a jego patronem jest słynny polityk i działacz na rzecz praw osób homoseksualnych Harvey Milk. Szkoła zapewnia bezpieczną przestrzeń do nauki i rozwoju tych marginalizowanych grup, ale boryka się z różnymi wyzwaniami – procesami sądowymi o zaprzestanie jej finansowania, a także protestami ze strony konserwatystów. Przez lata budynek próbowały spalić różne grupy antygejowskie, ale liceum nadal działa. 

#9 Szkoła Peronowa w Indiach

Jeśli jest szkoła na łodzi, to dlaczego nie na peronie? Indyjski nauczyciel Inderjit Khurana pomógł stworzyć specjalne placówki w całym kraju, aby pomóc dzieciom uczyć się, zamiast żebrać o pieniądze. Te przykolejowe szkoły kształcą uczniów, którzy nie mają dostępu do edukacji z powodu ograniczeń finansowych. Do tej pory perony opuściło 4 tysiące uczniów, którzy ukończyli edukację. Dodatkowo ich rodzinom zapewnia się żywność oraz leki.

#10 Przedszkola leśne

Takie przedszkola znajdują się w całej Europie i kształcą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Podobnie jak każde inne tego typu placówki, pomagają one dzieciom w lepszej interakcji z otoczeniem. Kontakt z naturą i poznawanie tego, co żyje w lesie, pozwala małym ludziom nie tylko zrozumieć świat, ale przede wszystkim zauważyć, że nie jesteśmy w nim sami, a wszystkie rzeczy są ze sobą połączone.

Jak widać, dzieci mogą uczyć się w każdych czasach, miejscach i sytuacjach. Podczas wojny, po powodziach, w bunkrach przeciwatomowych, czy też obecnie w czasie pandemii. Byleby tylko miały rozważnych nauczycieli, przemyślany na lata system oraz odpowiedzialnego ministra edukacji narodowej. 

źródło: [1][2]

0.13351202011108