Gorączka złota wraca do Polski po 120 latach. Odkryto złoża pod Michałowicami
Gorączka złota wraca do Polski po 120 latach. Odkryto złoża pod Michałowicami Gorączka złota wraca do Polski po 120 latach. Odkryto złoża pod Michałowicami

Geolodzy potwierdzają, że Polska leży na bogatych żyłach złota. Powinno to ucieszyć rząd, który wydał już tyle pieniędzy na ratowanie gospodarki i biznesów oraz na dopieszczanie swego elektoratu, że przydałby mu się zastrzyk gotówki. Zatem po wielu latach będziemy znów wydobywać złoto. Minister środowiska zatwierdził właśnie dokumentację geologiczną złoża rudy złota „Mikołajowice”, którą złożyła spółka Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych. To pierwsza tego typu decyzja w powojennej historii naszego kraju.

Pierwszymi, którzy zaczęli eksplorować ziemię w okolicach Legnicy, był geolog Andrzej Wojciechowski oraz Sławomir Juzak. To ich precyzyjne wskazówki naprowadziły sudeckie kopalnie na obszar poszukiwań. W 2015 roku spółka Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie złota.

- Otrzymaliśmy ją rok później i przystąpiliśmy do badań w terenie – mówi Sławomir Juzak, wiceprezes Sudeckich Kopalń Surowców Mineralnych. - Kolejnym krokiem było wykonanie rowów poszukiwawczych, a następnie wydrążenie w 2018 roku rozpoznawczych otworów wiertniczych. Pobrane próbki zbadaliśmy w laboratorium i na podstawie wszystkich analiz chemicznych złożyliśmy w lutym 2019 roku wniosek o zatwierdzenie dokumentacji złoża złota w rejonie Mikołajowic - dodaje.

W sierpniu 2020 roku spółka otrzymała decyzję zatwierdzającą dokumentację złoża. - Mamy więc oficjalną decyzję, dzięki której możemy ubiegać się o uzyskanie koncesji na wydobycie - mówi wiceprezes.

- Poza tym zamierzamy nadal poszukiwać złóż surowców mineralnych. W 2020 roku złożyliśmy wniosek do marszałka województwa dolnośląskiego o zatwierdzenie projektu na poszukiwanie i rozpoznanie złoża glin kaolinowych na sąsiadującym terenie i otrzymaliśmy decyzję pozytywną. Próbki pobrane z zaprojektowanych otworów wiertniczych zostaną przebadane również na okoliczność występowania złota – dodaje.

Ale kiedy ruszy kopalnia – tego dokładnie nie wiadomo.

Złoże położone jest w okolicach Mikołajowic w gminie Legnickie Pole. Maksymalna głębokość odwiertów sięgała 28,5 metrów poniżej powierzchni terenu. Geolodzy szacują, że zasobność w złoto bilansowej części złoża wynosi od 2,05 do 15,77 gramów na metr kwadratowy. - Decyzja ministra otwiera nam możliwość produkcji płatnego koncentratu złota, szlamowanego i wybielonego kaolinitu oraz produktów pochodnych - w tym m. in. mączek kwarcowych. Zakłada się, że takie kompleksowe zagospodarowanie kopaliny sprawi, że wydobycie będzie opłacalne - zapewnia Jakub Górski, prezes spółki.

Firma pracuje w technologii przyjaznej dla środowiska.

Kopalnie złota w tym rejonie funkcjonowały już w XIV wieku, ale okres prosperity trwał według przekazów historycznych zaledwie 20 lat. Zakłada się, że w dolinach rzek Izery, Kwisy i Bobru w latach 1175-1240 wydobyto około 50 ton złota. Według obecnych szacunków w tym regionie nadal może znajdować się około 350 ton złota.

Górnicy wielokrotnie próbowali dokopać się do pokładów złotonośnych. W XIX wieku dotarli wyrobiskami na głębokość 40 metrów, ale prymitywna technologia i trudne warunki geologiczno-górnicze spowodowały, że wydobycie uznano za nieopłacalne. 

Kopalnie w średniowieczu występowały też w Górach Kaczawskich, ale Julia Jankowska, koordynator Geoparku Góry Kaczawskie zapewnia, że wówczas wydobyto wszystko, co się tam znajdowało. - Zleciliśmy parę lat temu badania geologiczne w tym rejonie, nic tam nie ma. Jedyne, co niewysokie, częściowo zalesione wzgórza w okolicy w sobie kryją, to bogatą górniczą historię - dodaje.

Tak zwany „Złoty Las” ma powierzchnię 90 hektarów i leży pomiędzy Legnickim Polem a Mikołajowicami. Zachowały się tam ślady górnictwa złota. Władze spółki Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych wskazują, że w rejonie objętym koncesją nigdy nie były prowadzone żadne kompleksowe prace poszukiwawcze pod kątem złóż złota. Wkrótce można się spodziewać rozpoczęcia zarówno profesjonalnych prac wydobywczych, jak i najazdu poszukiwaczy złota z całego kraju.

źródło: [1]

0.12239813804626