Jak mogły wyglądać twarze rzymskich władców? Przekonajcie się
Jak mogły wyglądać twarze rzymskich władców? Przekonajcie się Jak mogły wyglądać twarze rzymskich władców? Przekonajcie się

Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję wstąpić do muzeum sztuki starożytnej, prawdopodobnie netknęliście się na betonowe popiersia ważnych osobistości, np. rzymskich cesarzy. Rzeźby te nie mają jednak źrenic w oczach czy koloru na włosach, dlatego trudno jest nam wyobrazić sobie, jak dana osoba mogła faktycznie wyglądać. Tą zagwozdkę postanowił jednak rozwikłać artysta Haround Binous.

Można powiedzieć, że Binous niemal przywraca zakurzone już rzeźby rzymskich władców za pomocą niesamowicie realistycznych ilustracji stworzonych na ich podstawie. Artysta z Université de Lausanne w Szwajcarii w swoich pracach wykorzystuje sztuczną inteligencję zajmującą się rozpoznawaniem twarzy, Photoshopa oraz wzmianki historyczne - z taką pomocą ożywia rzymskich cesarzy, od Oktawiana Augusta po Walentyniana III. Efekt jest tak precyzyjny i wiarygodny, że niektórych z nich można by przez pomyłkę uznać za hollywoodzkich aktorów. Spójrzmy choćby na Oktawiana Augusta - czy nie przypomina Wam Daniela Craiga? 

Przekształcenie zimnych, starych posągów w realistyczne ilustracje może się wydawać misją niemożliwą do spełnienia. Jednak dzisiejsza technologia pozwoliła na zrealizowanie tego ciekawego projektu i dzięki temu możemy się przekonać, jak wyglądał znany nam choćby z Quo vadis Sienkiewicza Neron, Marek Aurelisz czy Kaligula, a także wielu innych. 

W rzeczywistości nie jest do końca jasne, jak wierne zmarłym cesarzom są ich popiersia. Uznaje się je jednak za z grubsza dokładne, ponieważ wiadomo, że w okresie republikańskim Rzymianie cenili sobie realizm w sztuce. Aby jak najwierniej oddać kolory i faktury na swoich ilustracjach, Haroun Binous zbadał oryginalne źródła historyczne. Jak powiedział, wygląd oczu, włosów i kolory wzorowane były na cytatach z dzieł Swetoniusza. 

Oczywiście nie możemy mieć pewności, że kronikarz nie idealizował wyglądu najpotężniejszych władców. Ilustracje mogą nie oddawać wyglądu władców w stu procentach. Nie zmienia to jednak faktu, iż ciekawie jest przyjrzeć się starożytnym, rzymskim cesarzom. Poniżej znajdziecie ilustracje przedstawiające 30 władców - miłego oglądania! 

1. Filip I Arab 

2. Oktawian August 

3. Galba 

4. Filip II 

5. Neron 

6. Domicjan 

7. Trajan 

8. Gordian III 

9. Witeliusz

10. Marek Aureliusz 

11. Gordian II 

12. Klaudiusz II Gocki 

13. Dioklecjan

14. Kaligula 

15. Hadrian 

16. Tyberiusz

17. Lucjusz Werus 

18. Kommodus 

19. Publiusz Korneliusz Tacyt 

20. Teodozjusz I Wielki

21. Walerian I 

22. Klaudiusz 

23. Antoninus Pius 

24. Gordian I 

25. Karakalla 

26. Maksymin Trak 

27. Maksymian 

28. Nerwa 

29. Tytus Flawiusz 

30. Marek Salwiusz Oton

Źródło: [1]

0.14172196388245