20 ciekawostek o serii Jurassic Park, o których mogliście nie słyszeć wcześniej
20 ciekawostek o serii Jurassic Park, o których mogliście nie słyszeć wcześniej 20 ciekawostek o serii Jurassic Park, o których mogliście nie słyszeć wcześniej

Od 2000 roku seria filmów dziejących się w uniwersum Parku Jurajskiego wygenerowała ponad 5 miliardów dolarów przychodu, co czyni ją jedną z najbardziej dochodowych serii wszechczasów. Wielu fanów dinozaurów cierpliwie czeka na kolejny film rozgrywający się w świecie stworzonym oryginalnie przez Stevena Spielberga, Jurassic World: Dominion, którego premiera planowana jest na rok 2021. W trakcie czekania chcielibyśmy umilić Wam trochę ten czas, dlatego dziś prezentujemy 20 ciekawostek i detali z filmów o Parku Jurajskim, których mogliście nie zauważyć wcześniej. 

1. Pod koniec filmu, gdy ocaleli bohaterowie uciekają do helikoptera, pojawią się ujęcie z zabłoconym logiem Jurassic Park. Błoto zostało tam umieszczone w taki sposób, że litery układają się w "UR ASS PARK", co można by przetłumaczyć jako "Park do d*py". 

2. Z powodu deszczu T-Rex czasem ulegał awariom 

"Czasem T-Rex potrafił nas nieźle wystraszyć. Przykładowo, ekipa jadła lunch, kiedy nagle dinozaur ożywał. Dopiero później zdaliśmy sobie sprawę, że to przez deszcz" - opowiada jedna z osób z produkcji. 

3. W części pierwszej Parku Jurajskiego (1993), komar uwięziony w bursztynie to tzw. Elephant Mosquito, będący jedynynm gatunkiem komara, który nie wysysa krwi. W związku z tym, nie mógł zawierać w sobie żadnego DNA dinozaurów. 

4. W Parku Jurajskim III w jednej ze scen Pan Kirby idzie za potrzebą i załatwia się do tego samego strumienia, z którego w tym momencie pije Billy. 

5. W części pierwszej, w scenie, w której T-Rex przebija się przez szybę w samochodzie, pęknięcie szyby nie było planowane. Nic więc dziwnego, że krzyki małoletnich aktorów były tak autentyczne. 

6. Kostiumy Dennisa Nedry z Parku Jurajskiego bardzo przypominają ubrania bohaterów filmu Goonies. Powód? W obu produkcjach Kathleen Kennedy pełniła rolę producenta. 

7. W filmie Zaginiony świat: Jurassic Park, przypadkowy obywatel, który zostaje pożarty przez T-Rexa, zostaje wymieniony w napisach końcowych jako "unlucky bastard", czyli "pechowy drań". 

8. Ryk Tyranozaura, który słyszymy w filmie, to tak naprawdę kombinacja dźwięków wydawanych przez psa, pingwina, tygrysa, aligatora i słonia.

9. Pojawiający się w Jurassic World T-Rex, to ten sam, który siał postrach w pierwszym Parku Jurajskim. Stwierdzić to można po bliznach, które ma na ciele. 

10. Ariana Richards dostała rolę Lex w Parku Jurajskim na podstawie swojego krzyku. 

Szukając aktorki do roli wnuczki Hammonda, Lex, Spielberg przesłuchiwał wiele dziewcząt, prosząc je, aby nagrały swój krzyk. Ariana Richards wspominała później, że wygrała tę rolę, ponieważ tylko jej nagrany krzyk był na tyle głośny, że obudził śpiącą Kate Capshaw (żonę Spielberga), która tak się wystraszyła, że pobiegła sprawdzić, czy z jej dziećmi wszystko w porządku. 

11. Wszyscy członkowie obsady otrzymali model raptora podpisany przez Stevena Spielberga, w ramach prezentu po zakończeniu zdjęć.

12. Ekipa filmowa miała obowiązkowe spotkania dotyczące bezpieczeństwa w kwestii T-Rexa. 

T- Rex ważył około 6 ton i był niezwykle potężną maszyną. Trzeba było zachować środki ostrożności w scenach z nim związanych. 

13. W Parku Jurajskim można zauważyć, jak doktor Wu wymazuje dane z arkusza w laboratorium. 

Wymazywanie danych laboratoryjnych jest wysoce niewłaściwe i nieetyczne w kontekście naukowym, co sugeruje fałszywą naturę doktora Wu w późniejszych filmach.

14. Wszystkie wizualne nawiązania z Jurassic World (2015) względem Parku Jurajskiego (1993).  

15. W Parku Jurajskim, w scenie ucieczki Dennisa Nedry, widzimy na ekranie komputera nagranie z kamery "na żywo". Aby ukryć fakt, że obraz został sfilmowany wcześniej, na przycisku play umieszczono kursor. Problem w tym, że w ujęciu nadal widoczny jest pasek z upływającym czasem nagrania. 

16. W Jurassic World Jeep wykorzystany do ucieczki, to ten sam Jeep, który przywiózł ludzi do parku w części pierwszej. 

17. W Parku Jurajskim, kiedy Gennaro przyjeżdza na miejsce wykopalisk, Rostagno mówi: "Tengo Mil Pesos Que Dicen Que Se Cae", co można przetłumaczyć jako "Stawiam 1000 pesos, że się przewróci". Po chwili Gennaro faktycznie potyka się i upada. 

18. W  Parku Jurajskim, w jednej ze scen, w których Arianę Richards zastępowała kaskaderka, dziewczyna niechący spojrzała w kamerę. Zamiast nagrywać scenę ponownie, postanowiono jednak nałożyć twarz aktorki na twarz kaskaderki.

19. Nazwisko Roberta Muldoona, czyli szefa ochrony w Parku Jurajskim, ma swoje korzenie w języku irlandzkim. Pochodzi od słowa Maoldún, oznaczającego szefa twierdzy. 

20. W scenie z Zaginiony świat: Jurassic Park można zobaczyć plakaty nieistniejących filmów, np. Toma Hanksa w Tsunami Sunrise, Robina Williamsa w Jack And The Behnstacks czy Arnolda Schwarzeneggera w Królu Learze

Która ciekawostka spodobała Wam się najbardziej? 

Źródło: [1]

0.15661287307739