Co łączy zabójstwo JFK z Czarnobylem, czyli 5 faktów o Białorusi, których nie znaliście
Co łączy zabójstwo JFK z Czarnobylem, czyli 5 faktów o Białorusi, których nie znaliście Co łączy zabójstwo JFK z Czarnobylem, czyli 5 faktów o Białorusi, których nie znaliście

Według reżimowych informacji w niedzielę ostatni dyktator Europy Aleksander Łukaszenko wygrał szóstą kadencję w spornych wyborach, co skłoniło protestujących do wyjścia na ulice miast w całym kraju. Białorusini w pokojowych demonstracjach blokują miasta, skandują, by prezydent zrezygnował z urzędu i klaskają milicji, co jest jedyną legalną formą publicznej reakcji w tym kraju. Gromadzą się w dużych skupiskach, by utrudnić władzy siłowe rozwiązania. A i tak dochodzi do ostrzelania tłumu gumowymi kulami oraz granatami hukowymi. Jak donosi Reuters wczoraj zginęła jedna osoba, są dziesiątki rannych, tysiące zatrzymanych.

Warto poznać historyczne fakty związane z naszym wschodnim sąsiadem, krajem, w którym żyje według nieoficjalnych statystyk od 500 tysięcy aż do ponad miliona Polaków.

#1 Co czwarty mieszkaniec zginął w II wojnie światowej

Uważa się, że Białoruś była w sensie proporcji najbardziej dotkniętym krajem podczas drugiej wojny światowej.

Zniknęło ponad 28% ludności, a łączne straty wojenne (włączając rozkradziony majątek narodowy) należą do największych w Europie. Ogółem zabito 2,5 mln ludzi, w tym prawie całą mniejszość żydowską. Tysiące miast i wsi zostało wyludnionych. Około 85% Mińska zostało zniszczone w wyniku nalotów bombowych. Stolicę odbudowano w latach 50. i 60. XX wieku.

#2 Prezydent jest najdłużej urzędującym władcą w Europie

Oficjalne wyniki mówią, że prezydent Łukaszenko wygrał niedzielne wybory, ale informacje o licznych fałszerstwach oraz brak obserwatorów sprawiają, że jest mało prawdopodobne, iż kiedykolwiek poznamy prawdziwe dane. Przedstawicielka opozycji i główna pretendentka, Swiatłana Hieorhijeuna Cichanouska, odmówiła zaakceptowania wyników.

Łukaszenko doszedł do władzy w 1994 roku. Kiedy ZSRR rozpadł się na 15 państw, niemal wszędzie władzę przejęli partyjni aparatczycy. Za wyjątkiem Białorusi, gdzie prezydentem został człowiek „z ludu”. Pokonał on postkomunistycznego premiera kontrolującego media oraz instytucje państwowe i odniósł prawdziwie demokratyczny tryumf.

Władza stała się jego obsesją i wkrótce, krok po kroku, wprowadził dyktaturę. Nie bał się tworzyć prowokacji, jak choćby tej ze sfingowanym zamachem na swoją osobę. Informowano, że chce go zabić polityczna mafia, chociaż milicyjne śledztwo wykazało, że strzelano do niego z odległości metra i to z wnętrza opancerzonego pojazdu.

Jego antydemokratyczne działania wywołały na zachodzie ostrą krytykę. Administracja Busha nadała mu w 2005 roku miano „ostatniego dyktatora w Europie”, stojącego na czele „przyczółku tyranii”. Łukaszenko ostrzegł kiedyś, że każdy, kto przystąpi do protestu opozycji, będzie traktowany jako „terrorysta”, dodając przy tym: „będziemy im skręcać karki jak kaczkom”.

#3 W Mińsku mieszkał Lee Harvey Oswald, który zamordował prezydenta Kennedy'ego

Oswald (na zdjęciu pośrodku), były żołnierz piechoty morskiej, przybył do ZSRR w wieku 20 lat jako marksista.

KGB odrzuciło jego wniosek o pozostanie w kraju i w dniu wygaśnięcia wizy turystycznej Oswald podciął sobie żyły na jednej z dłoni. W obawie przed incydentem międzynarodowym władze sowieckie pozwoliły mu zostać. Został wysłany do Mińska i dostał pracę w fabryce sprzętu radiowo-telewizyjnego. Przez dwa lata mieszkał w kawalerce przy ul. Komunistycznej 4.

Lee Harvey był jednym z nielicznych cudzoziemców w Mińsku i jedynym Amerykaninem, który właśnie z tego powodu był skrupulatnie podsłuchiwany i inwigilowany, a jego teczka do dziś pozostaje utajniona w archiwach dawnej KGB. Ożenił się z Mariną Prusakovą w marcu 1961 roku, w kolejnym roku urodziła im się córka, a w 1962 przenieśli się do Stanów Zjednoczonych. 22 listopada 1963 Lee Harvey zastrzelił prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego w Dallas w Teksasie.

Co ciekawe, trop Mińska jako feralnego miasta dla prezydentów USA, zawiera jeszcze dwa nazwiska. Nixon, niedługo po wizycie w tym mieście, ustąpił ze stanowiska, a Clinton, który też odwiedził Mińsk, wkrótce został postawiony w stan impeachmentu.

#4 70% radioaktywnego opadu z Czarnobyla wylądowało na Białorusi

26 kwietnia 1986 r. na Ukrainie eksplodował jeden z czterech reaktorów jądrowych elektrowni, co do dziś jest najpoważniejszym wypadkiem nuklearnym na świecie.

Toksyczna chmura rozprzestrzeniła się po dużym obszarze Europy. Najbardziej ucierpiała sąsiednia Białoruś, gdzie wylądowało około 70% radioaktywnego pyłu. Jedna piąta ziem uprawnych w kraju została skażona, a ponad 2 tysiące miast i wsi zostało ewakuowanych. Od 1986 r. przesiedlono ponad pół miliona osób.

Jak twierdzi organizacja humanitarna Chernobyl International, okres połowicznego rozpadu niektórych zanieczyszczeń w glebie i powietrzu wynosi 24 400 lat. Katastrofa w Czarnobylu kosztuje Białoruś 20% jej rocznego budżetu, a szacuje się, że skutki incydentu będą kosztować kraj 235 miliardów dolarów. Dwa miliony ludzi na Białorusi żyje w strefach silnie skażonych, z czego 500 000 to osoby wysokiego ryzyka zachorowania na chorobę popromienną.

#5 Wielkoszlemowa mistrzyni i najlepsza tenisistka kraju

Wiktoryja Azaranka jest pierwszą białoruską tenisistką, która osiągnęła światowy numer jeden i pierwszą, która zgarnęła medal olimpijski w tenisie ziemnym.

Zdobyła brąz w grze pojedynczej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. i złoto w grze mieszanej. Dwukrotnie wygrała Australian Open i dwukrotnie dotarła do finału US Open.

Azaranka walczyła również w drużynowym pucharze federacji kobiet. „Mam zdecydowanie białoruską duszę. Cokolwiek się wydarzy i gdziekolwiek jestem, moje korzenie zawsze będą tutaj” - powiedziała gazecie Minsk Herald. „Wychowałam się na Białorusi, moi rodzice nadal tu mieszkają, a poza tym to tutaj ukształtował się mój charakter. Kiedy wracam na Białoruś, przyjeżdżam do mojego kraju”.

źródło: [1]

0.12787413597107