12 (r)ewolucyjnych faktów o Darwinie, biologu i lękowcu
12 (r)ewolucyjnych faktów o Darwinie, biologu i lękowcu 12 (r)ewolucyjnych faktów o Darwinie, biologu i lękowcu

Twórca teorii ewolucji jest tak wpływową postacią w historii ludzkości, że ma swoje własne międzynarodowe święto, które przypada na 12 lutego – w dzień urodzin. Ale mimo, że jego teoria wstrząsnęła światem nauki, to o historii życia twórcy niewiele się pamięta. Kiedy brytyjski przyrodnik opublikował swoje badania, większość ludzi nie chciała o tym słyszeć. Był opluwany na ulicy i rzucano w jego kierunku kamieniami. To miało się zmienić dopiero dekady później.

1. Złote, a smutne dzieciństwo

Karol przyszedł na świat w Shrewsbury 12 lutego 1809 roku jako piąte dziecko Zuzanny i Roberta Darwinów. W wieku 8 lat świat chłopca zawalił się. To wtedy zmarła jego matka, ale jakby na pocieszenie zainteresował się historią naturalną i kolekcjonerstwem. Jego ojciec, finansista i lekarz, ciężko pracował, aby utrzymać rodzinę, a starsze siostry Karola zajęły się jego wychowaniem. Uważa się, że śmierć matki spowodowała, że Darwin przez całe życie cierpiał na epizody depresji.

2. Karol Wolnomyśliciel

Rodzice nie wyznawali wartości, jakie narzucono społeczeństwu i podążali za swoją moralnością i zasadami. Byli przeciwni instytucji niewolnictwa i znano ich z otwartych poglądów na ten temat.

Chociaż Karol z rodzeństwem zostali ochrzczeni w anglikańskim kościele św. Chada, to uczęszczali do odrzucającej dogmat Trójcy Świętej kaplicy unitariańskiej aż do śmierci matki. Robert uczył swoje dzieci samodzielnego myślenia, bez względu na to, w co wierzyło społeczeństwo. 

3. Przetrwa najszybszy

Darwin większość czasu spędzał na pracy, nauce i badaniach, przedkładając je nad rodzinę. Teoria ewolucji wypracowywana w domu ukrywała się przed światem przez 20 lat.

Jedynym powodem, dla którego Darwin ją upublicznił tak wcześnie, była walka o pierwszeństwo. Przyrodnik dowiedział się, że również zoolog Alfred Russel Wallace miał podobne do niego przemyślenia. 

4. Zakała rodziny

Jako młodzieniec Karol wiedział, że ojciec go kocha, ale ojcowska miłość nie oznaczała dumy i szacunku. Syn miał zostać lekarzem, ale jego oceny nie wskazywały na to, by medycyna stanowiła jego pasję. W dodatku nienawidził widoku krwi. Rozczarowany ojciec sztorcował go: „Nie obchodzi cię nic poza psami, strzelaniem i łapaniem szczurów. Jesteś hańbą dla siebie i całej rodziny”. Na szczęście Robert Darwin doczekał sławy syna jako biologa światowej sławy.

5. Lista plusów i minusów małżeństwa

Darwin jest znany jako wielki myśliciel. Musiał wszystko dogłębnie przenalizować, by podjąć jedyną słuszną decyzję. Obejmowało to nie tylko publikacje na temat teorii ewolucji, ale także kwestie małżeństwa.

Po stronie zalet małżeństwa na darwinowskiej liście wylądowały dzieci, opieka nad domem, gotowanie i towarzystwo na stare lata „lepsze niż pies”. Wśród minusów biolog napisał na karteczce o stracie czasu, mniejszych finansach na książki i całkowitej utracie wolności. Ostatecznie plusy „dodatnie” przeważyły i Darwin zdecydował ożenić się.

6. Najpierw badał, potem zjadał

Jako student zainteresował się zwierzętami. Kolekcjonował je i badał zamiast skupić się na studiach medycznych. Zaniedbując je uczestniczył w preparowaniu eksponatów taksydermicznych pod okiem wyzwolonego niewolnika Johna Edmonstone’a, który zaszczepił w nim miłość do „robaków” i zainspirował do fundamentalnej podróży dookoła świata na okręcie HMS Beagle. Tak bardzo interesowały go niektóre owady, że po zbadaniu ich zjadł kilka sztuk, w tym pewne odmiany chrząszczy.

W końcu zrozumiał, że trzeba zmienić kierunek studiów i przeniósł się na teologię naturalną. To ona spowodowała, że poszukujący student stracił wiarę w Boga i określił siebie mianem agnostyka.

7. Wielka strata wielkiej miłości

Kiedy studiował w Cambridge, spotykał się z przyjaciółką swojej siostry. Wydawało się, że to idealna para, a Karol uważał „Fanny” za miłość swego życia. Jednakże studiowanie tak bardzo weszło mu w krew, że zaniedbał dziewczynę, która zerwała z nim i wyszła za mąż za innego, łamiąc serce wielkiemu biologowi.

8. Ożenił się z kuzynką i obwiniał siebie za choroby dzieci

Darwin postanowił nie cierpieć z powodu zerwania całe życie i poślubił swoją kuzynkę, Emmę – jak wiemy, po uprzednim przeanalizowaniu plusów i minusów małżeństwa. Jednak zlekceważył powinowactwo rodzinne i troje z dziesięciu ich dzieci zmarło w wyniku różnych chorób, a reszta cierpiała na inne problemy zdrowotne. Przez resztę życia Darwin winił za te problemy fakt, że poślubił kuzynkę.

9. Zmagał się z przewlekłą chorobą

Choć niektórzy uważają, że Darwin był zawsze chorowitym dzieckiem, to jego przewlekła choroba zaczęła się po powrocie z pięcioletniej podróży dookoła świata (1831-36). Miał egzemę i często wymiotował. Dołączyły do tego trudności z oddychaniem, ból głowy, kołatanie serca i ogólne wyczerpanie organizmu. Dzisiaj uważa się, że w trakcie podróży naukowiec zetknął się z chorobą Chagasa, w wyniku której zmarł.

10. To nie on wymyślił, że „przetrwają najsilniejsi”

Wbrew powszechnemu przekonaniu Darwin nie ukuł tej frazy. Przejął ją od angielskiego filozofa Herberta Spencera, autora pracy „Principles of Biology”. Darwin po raz pierwszy użył tego zwrotu w dziele swego życia „O powstawaniu gatunków”, gdzie napisał: „wyrażenie często używane przez pana Herberta Spencera na temat przeżycia najlepiej przystosowanych jest dokładniejsze i czasami równie wygodne”.

11. Tryktrak kontra lęki

Twórca teorii ewolucji był cichą osobą, która trzymała się z dala od zgiełku. Nie lubił nowych ludzi i denerwował się każdym spotkaniem. Historycy twierdzą, że cierpiał na lęk społeczny i nerwicę. Kiedy stworzył swoją rewolucyjną teorię, obsesyjnie myślał, co ludzie o nim pomyślą. Najbardziej bał się tego, że uznają go za wariata. Jego niepokoje i obsesje przyczyniały się do psychosomatycznych objawów, które utrudniały mu pracę i funkcjonowanie. Czasami leżał w łóżku całymi dniami nie mogąc dojść do siebie.

Dzięki prowadzonemu dziennikowi Darwin zauważył, że jego objawy są najsilniejsze, gdy jest czymś zdenerwowany. Najlepszym sposobem na relaks okazała się gra w tryktraka. Biolog stworzył ścisły plan dnia i między 20 a 20.30 grał regularnie z żoną w backgammona, aby się odstresować. 

12. Przeprosiny Kościoła anglikańskiego

Chociaż nigdy do końca nie zrezygnował z Boga, to Kościół anglikański zrezygnował z Darwina. Sto dwadzieścia pięć lat po jego śmierci otrzymał oficjalne przeprosiny: „Karolu Darwinie, 200 lat od twych narodzin, Kościół Anglii jest ci winien przeprosiny za niezrozumienie Cię i… zachęcanie innych, by Cię źle rozumieli…”.

Źródło: [1]

0.15468406677246