Lubicie PRL? Ruszyły zdjęcia do nowej produkcji z Miśkiem "Gierkiem" Koterskim
Lubicie PRL? Ruszyły zdjęcia do nowej produkcji z Miśkiem "Gierkiem" Koterskim Lubicie PRL? Ruszyły zdjęcia do nowej produkcji z Miśkiem "Gierkiem" Koterskim

Choć pandemia nadal nie daje o sobie zapomnieć i nadal jest jednym z głównych tematów omawianych w mediach, wygląda na to, że nie jest ona filmowcom aż tak straszna - machiny poszły w ruch, a co za tym idzie, produkcja nowych filmów. Okres PRL-u, mimo upływu lat, wciąż wydaje się być ciekawym materiałem na scenariusz. Tym razem mowa o filmowej biografii jednego z najbardziej kontrowersyjnych I sekretarzy KC PZPR, czyli Edwarda Gierka. 

W głównej roli będziemy mieli okazję zobaczyć Michała "Miśka" Koterskiego. Aktora możemy kojarzyć głównie z ról w kultowych produkcjach jego ojca, jak choćby Dzień Świra. Ostatnimi czasy jednak Koterski przedstawia się w mediach jako "nawrócony celebryta", który pokonał uzależnienie od narkotyków, a swoje życie powierzył Bogu. Najwyraźniej wyszło mu to na dobre, ponieważ do swojej nowej roli podszedł z zaangażowaniem - aby z powodzeniem wcielić się w Gierka, Misiek przytył aż 15 kilogramów oraz zaczął chodzić w garniturach, aby lepiej wczuć się w postać.

Na pierwszych zdjęciach promocyjnych możemy zobaczyć, iż aktorska metamorfoza Koterskiego, dokonana wraz odpowiedzialną za charakteryzację Joanną Szołtysek, wyszła naprawdę nieźle. Trudno odmówić aktorowi podobieństwa do polityka. 

Film o Edwardzie Gierku wpisuje się w tendencję tworzenia produkcji biograficznych o ważnych i kontrowersyjnych osobistościach w historii Polski. I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1970-80 to postać budząca sprzeczne emocje. Początkowo cieszył się sporą popularnością, gdyż przypisywało się mu dynamiczny rozwój gospodarczy oraz pojawienie się wielu nowych, niedostępnych wcześniej produktów w sklepach w naszym kraju. Jakiś czas później okazało się, że większość zdobytych pieniędzy pochodziła z kredytów udzielonych przez państwa zachodnie.

Pod koniec rządów Gierka Polska stanęła przed wyzwaniem wielkiego kryzysu gospodarczego. Nie zmieniło to jednak faktu, że to właśnie tak zwana "dekada Gierka" budziła u części Polaków nostalgię za czasami PRL-u, a w badaniach opinii publicznej około połowa rodaków oceniła polityka pozytywnie. 

W roli żony Gierka, Stanisławy, partnerować będzie Miśkowi Małgorzata Kożuchowska. Stanisława Gierek przez pewien czas uznawana była za osobę wyznaczającą trendy modowe w Polsce PRL-u. Jak podaje Onet.pl, osoba zaangażowana w produkcję filmu zdradziła, iż producenci uznali Kożuchowską za idealną do roli "naczelnej modnisi PRL". Oprócz wspomnianych już aktorów, na ekranie pojawi się także Rafał Zawierucha oraz Natalia Lesz.

Za reżyserię filmu Gierek odpowiadać będą Michał i Wojciech Węgrzyn - twórcy filmu Proceder. Z kolei scenariusz napisany został przez dziennikarza Rafała Wosia. Choć zdjęcia miały ruszyć już wiosną, z wiadomych przyczyn zostały przeniesione na lato. Prace mają rozpocząć się 27 lipca na Śląsku, a premiera przewidziana jest na październik 2021. 

Źródła: [1][2][3]

0.15576004981995