19 zaskakująco prawdziwych faktów historycznych
19 zaskakująco prawdziwych faktów historycznych 19 zaskakująco prawdziwych faktów historycznych

Nie wszystkie wydarzenia trafiają na pierwsze strony gazet. Wiele historii jest pomijanych, aby zrobić miejsce dla większych, takich jak lądowanie na Księżycu i II wojna światowa. Ale gdy drążymy z ciekawości naszą przeszłość, zaczynamy odnajdywać te mniej znaczące historie, które po czasie trafiają na pierwszą stronę. Niektóre brzmią przekonująco, inne wydają się być dyskusyjne.

1. Heroina była kiedyś legalnym lekiem. Lekarze przepisywali ją na wszystko, od kaszlu po ból głowy.

2. Albert Einstein otrzymał propozycję prezydentury Izraela 17 listopada 1952 r. po śmierci pierwszego prezydenta kraju, Chaima Weizmana. Tak argumentował swoją odmowę: Brakuje mi wrodzonego talentu i doświadczenia, aby właściwie radzić sobie z ludźmi i dobrze wykonać tę pracę.

3. W XIII wieku papież Grzegorz IX oświadczył, że koty są związane z kultem diabła i zachęcał do ich zgładzenia. Wydał papieską bullę, Vox in Rama, która jest pierwszym oficjalnym dokumentem kościelnym potępiającym kota jako wcielenie Szatana.

4. Niektórzy wierzyli, że eksterminacja kotów przyczyniła się do roznoszenia przez szczury dżumy, na którą zmarły miliony ludzi na świecie.

5. W 1929 r. dwóch badaczy z Princeton twierdziło, że zamieniło żywego kota w telefon.

6. Zanim wynaleziono protezy, używano zębów wyjętych z ust martwych żołnierzy.

7. Stalin często kazał retuszować zdjęcia, aby usunąć osoby, które zmarły lub zostały przez niego zlikwidowane.

8. Przez tysiąc lat, aż do XX wieku Chinki krępowały stopy, by podkreślić wyższy status społeczny. Ten okrutny i bolesny zwyczaj był popularnym symbolem piękna w chińskiej kulturze.

9. Krzywa Wieża w Pizie nigdy nie była prosta, bo projekt miał wady od samego początku. Już w 1174 roku wieża zaczęła się odchylać od pionu i dziś to odchylenie wynosi 5 metrów.

10. Naukowcy uważają, że przerażające miny mumii z Guanajuato są wynikiem pochówku za życia ofiar.

11. Były dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il uważał siebie za wielkiego miłośnika muzyki. Gdy rządził krajem, skomponował sześć oper.

12. Kule z Klerksdorp w RPA są dziwnymi skałami z pirofyllitu sprzed 3 miliardów lat. Do tej pory badacze nie mogą przekonująco wyjaśnić, skąd wzięły się i co symbolizują ich znaki.

13. Podobno wielki wódz Omaha Chief Blackbird tak bardzo kochał swojego konia, że ​​został na nim pochowany.

14. Zanim pojawiły się alarmy i budziki, istnieli „wybudzacze”, których zatrudniano do strzelania suszonym groszkiem ze specjalnych „spluw” w okna ludzi o zaplanowanej godzinie.

15. Tajemniczy XVIII-wieczny Pomnik Pasterza w Shugborough Hall w angielskim Staffordshire ma inskrypcję „DOUOSVAVVM”. Niektórzy uważają, że templariusze pozostawili ją jako wskazówkę do odnalezienia Świętego Graala.

16. Prezydent USA Ronald Reagan był zaangażowanym ratownikiem, który uratował 77 osób przed utonięciem.

17. Winston Churchill palił od 8 do 10 cygar dziennie.

18. Podczas Wielkiego Kryzysu ludzie robili ubrania z worków na mąkę. Producenci starali się, by ich worki były nieco bardziej kolorowe niż zwykle, aby pomóc ludziom być bardziej modnymi w trudnych czasach.

19. Popularyzacja istniejącego wcześniej słowa „hooker” (prostytutka) pochodzi od generała wojny secesyjnej Josepha Hookera, który bardzo chętnie przyprowadzał kobiety lekkich obyczajów do swoich ludzi.

źródło: [1]

0.14569211006165