USA żegna się z TikTokiem? - władze rozważają zakazanie aplikacji
USA żegna się z TikTokiem? - władze rozważają zakazanie aplikacji USA żegna się z TikTokiem? - władze rozważają zakazanie aplikacji

Jakiś czas temu amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo powiedział, że rozważane jest wprowadzenie zakazu odnośnie chińskich mediów społecznościowych, w tym apki TikTok. Sugestia ta padła podczas wywiadu z sekretarzem dla Fox News, w odpowiedzi na pytanie dziennikarki o to, czy USA powinno przemyśleć sprawę zakazu aplikacji z Chin. 

- Z całym szacunkiem dla ludzi posiadających chińskie aplikacje, mogę zapewnić, że USA zajmie się odpowiednio tym tematem. - powiedział Pompeo. - Nie chciałbym wypowiadać się za prezydenta, ale to jedna z kwestii, nad którymi obecnie pracujemy. Sekretarz dodał także, że ludzie pobierający tego typu aplikacje przekazują swoje prywatne dane Chińskiej Partii Komunistycznej. 

Niedługo później rzecznik prasowy TikToka wystosował oświadczenie, w którym jasno powiedziano, że prezesem firmy jest Amerykanin, a dane użytkowników były, są i będą bezpieczne. - Naszym priorytetem jest, aby użytkownicy mogli bezpiecznie i pewnie korzystać z naszej aplikacji - możemy przeczytać w komunikacie dla CNN. 

Wypowiedzi Pompeo nie są przypadkowe, bowiem napięcie między USA a Chinami w ostatnim czasie zaczęło wzrastać, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa narodowego, handlu i technologii. TikTok, należący do pekińskiego startupu ByteDance, wielokrotnie znajdował się w ogniu krytyki ze strony amerykańskich polityków, którzy postrzegają aplikację jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

TikTok zaprzecza tym informacjom, twierdząc, że działa niezależnie od ByteDance. Firma broni się ujawniając, że centra danych znajdują się całkowicie poza Chinami i nie podlegają chińskiemu prawu. Dane użytkowników z USA są przechowywane w Stanach Zjednoczonych, z kopią zapasową w Singapurze. Rzecznik prasowy uważa zarzuty polityków za bezpodstawne.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku TikTok został pobrany aż 315 milionów razy, co stanowi kwartalny rekord wśród wszystkich aplikacji.

Firma napotkała także przeszkody w innych miejscach. W ubiegłym tygodniu rząd Indii ogłosił, że wprowadzi zakaz TikToka i innych znanych chińskich aplikacji, ponieważ stanowią one "zagrożenie dla suwerenności i uczciwości". 

Źródła: [1][2][3]

0.13631319999695