Tanzański górnik został z dnia na dzień milionerem, dzięki tanzanitom za ponad 3 mln dolarów
Tanzański górnik został z dnia na dzień milionerem, dzięki tanzanitom za ponad 3 mln dolarów Tanzański górnik został z dnia na dzień milionerem, dzięki tanzanitom za ponad 3 mln dolarów

Ta wiadomość ucieszyłaby Elizabeth Taylor, która słynęła z wielkiej miłości do tych kamieni szlachetnych. Miejscowy górnik Saniniu Laizer znalazł dwa największe na świecie tanzanity, które sprzedał za 3,4 miliona dolarów.

Kamienie ważyły ​​9,2 kg i 5,8 kg. Laizer wydobył je w zeszłym tygodniu i zdążył sprzedać już w środę podczas targów w regionie Manyara, jak poinformowało BBC. Znalezisko 52-letniego górnika jest tym bardziej wyjątkowe, że wcześniej największa wydobyta skała tanzanitu miała niewiele ponad 3 kilogramy.

Laizer, który ma 4 żony i jest ojcem ponad 30 dzieci, powiedział BBC, że planuje wykorzystać pieniądze na budowę centrum handlowego i szkoły dla swojej społeczności w Simanjiro. 

- Chcę zbudować szkołę w pobliżu mojego domu - powiedział serwisowi informacyjnemu. - W okolicy jest wielu biednych ludzi, których nie stać na edukację.

Szczęśliwy górnik dodał też: - Nie jestem wykształcony, ale podobałoby mi się, gdyby to przebiegło profesjonalnie. Dlatego chciałbym, aby to moje dzieci prowadziły ten biznes.

Pomimo nowo odkrytego bogactwa Laizer powiedział, że będzie nadal opiekował się swoim stadem 2000 krów. Nie zamierza też korzystać z dodatkowej ochrony, bo twierdzi, że okolica jest bardzo bezpieczna i można chodzić tu także po zmroku. Przyznał, że zorganizuje wielką imprezę, podczas której zabije jedną z krów, aby świętować.

Prezydent kraju, John Magufuli, pogratulował mu znaleziska w rozmowie telefonicznej i powiedział, że jego odkrycie pokazuje, jak bogata jest Tanzania. Mimo, że kraj ma spore zasoby m.in. złota, czy diamentów, to przeciętny Tanzańczyk zarabia rocznie 1172 dolarów, co czyni ten kraj jednym z najbiedniejszych na świecie. 

źródło: [1]

0.081585884094238