Rząd rozdaje wozy strażackie, w odpowiedzi artyści rozdają koncerty [PROMO]
Rząd rozdaje wozy strażackie, w odpowiedzi artyści rozdają koncerty [PROMO] Rząd rozdaje wozy strażackie, w odpowiedzi artyści rozdają koncerty [PROMO]

20 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało twitta: „W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki”.

Nie jest to jedynie zachęta do wzięcia udziału w wyborach, ale raczej do zwiększenia frekwencji i głosowania na Andrzeja Dudę. Sondaż Ispos pokazuje, że tylko w gminach właśnie do 20 tysięcy mieszkańców obecny prezydent może liczyć na ponad 50% poziom poparcia. Jeśli w tych gminach byłaby 100% frekwencja, mógłby on zwyciężyć już w pierwszej turze.

Frekwencja Festiwal

W odpowiedzi na rządowe rozdawnictwo polscy artyści ogłaszają challenge miast powyżej 50 tys., czyli darmowy festiwal dla obywateli miasta z największą frekwencją w wyborach. Na Facebooku wydarzeniem zainteresowało się 16 tysięcy użytkowników, a 7 tysięcy oznaczyło, że weźmie w nim udział. Wśród organizatorów festiwalu są tacy twórcy jak: Artur Rojek, Clock Machine, Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Miuosh, Mrozu, Organek, Pezet, Ralph Kaminski, Sokół i Żabson.

Do nich mogą dołączyć kolejni, bo lista nie jest zamknięta. W tej propozycji wystarczy pójść na wybory jak najliczniejszą grupą – liczy się frekwencja wyborcza obliczona średnio dla obu tur. Frekwencja Festiwal jest ciekawą przeciwwagą dla rządowej zachęty, tym bardziej, że wydaje się nie zachęcać do głosowania na konkretnego kandydata, chociaż oczywiście powstała jako „protest festiwal” wobec rozdawniczych pomysłów rządu.

Link do wydarzenia na Facebooku tutaj.

0.12301206588745