Mściwe maszyny vendingowe, czyli 9 praktycznych porad jak oszukać przeznaczenie
Mściwe maszyny vendingowe, czyli 9 praktycznych porad jak oszukać przeznaczenie Mściwe maszyny vendingowe, czyli 9 praktycznych porad jak oszukać przeznaczenie

Utrzymanie się przy życiu wymaga rozpoznania niebezpieczeństwa, uczucia strachu oraz reakcji. Przygotowaliśmy cenne wskazówki, które musisz znać, jeśli chcesz przetrwać. Dotyczą one zarówno brutalnych ataków niedźwiedzi, jak i mściwych maszyn vendingowych.

Wypadki są główną przyczyną śmierci zarówno wśród amerykańskich, jak i europejskich mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat. Niektóre przypadki są nieuniknione - gdy ofiara znajdzie się w złym miejscu i nieodpowiednim czasie. Ale wiele sytuacji mogłoby się inaczej zakończyć, gdyby tylko mózg wyłapał na czas zagrożenie i zareagował instynktownie. Kłopot w tym, że nawet mądrzy, trzeźwi i doświadczeni ludzie mogą nie zarejestrować sygnałów bezpośredniego zagrożenia.

Bazując na amerykańskich statystykach przedstawiamy serię łatwych do przeoczenia zagrożeń oraz sposobów, jak sobie z nimi dać radę.

1. Przechytrz dziką przyrodę.

Jeśli spotkasz się twarzą w twarz z dzikim zwierzęciem i jego pazurami wielkości twojej głowy, naturalną reakcją jest chęć ucieczki. Niestety właśnie ona może sprowokować jego agresję. 6 lipca 2011 r. Brian Matayoshi (57 lat) i jego żona Marylyn (58 lat) wędrowali po Parku Narodowym Yellowstone, gdy natknęli się na niedźwiedzia grizzly. Zaczęli uciekać w popłochu. Brian został pogryziony i rozszarpany pazurami w wyniku czego poniósł śmierć. Marylyn zatrzymała się, przestała krzyczeć i przykucnęła za drzewem. Niedźwiedź zignorował ją i kobieta nie odniosła żadnych obrażeń.

W przypadku ataku polskiego niedźwiedzia brunatnego, który jest znacznie mniejszy od grizzly, można próbować odeprzeć atak poprzez krzyk, machanie rękami, gałęzią oraz robiąc wszystko, co sprawia, że wydasz się "większym" niż zwierzę. Ale i w tym przypadku - na pewno nie uciekaj!

Fakty: Każdego roku od trzech do pięciu osób ginie w Ameryce Północnej w wyniku ataków dzikich zwierząt, głównie niedźwiedzi.

Co robić: Podczas wędrówek w lasach, w których można się na nie natknąć, noś ze sobą gaz pieprzowy. Potrafi on zatrzymać zwierzę nawet z odległości 10 metrów. Aby zmniejszyć ryzyko ataku, spacerując zachowuj się głośno, klaszcz, śpiewaj, rozmawiaj. W ten sposób niedźwiedź zawczasu usłyszy, że sie zbliżasz i nie zaskoczysz go. Pamiętaj, że niedźwiedzie najczęściej atakują, gdy są zaskoczone pojawieniem się człowieka lub gdy bronią potomstwa. „Na otwartej przestrzeni jesteś bezpieczny” - dodaje Larry Aumiller, kierownik Alaska's McNeil River State Sanctuary.

2. Nie zadzieraj z automatami.

Zapomniałeś kanapek i potrzebujesz przekąski. Wrzucasz pieniądze do automatu sprzedającego, naciskasz przycisk i nic nie wychodzi. Wściekasz się i zaczynasz kopać.

Fakty: Automaty vendingowe spowodowały 37 zgonów w latach 1978-1995, miażdżąc klientów, którzy nimi potrząsali. Nowych statystyk brakuje, ale maszyny niewątpliwie wciąż stanowią zagrożenie - także w Polsce. Nie walcz z nimi.

Co robić: Nie zapominać kanapek.

3. Zostań na pomoście.

20 maja 2013 r. Kyle McGonigle był na pomoście nad jeziorem Rough River w Kentucky, kiedy zauważył tonącego psa. 36 latek zanurkował, aby go uratować, ale zarówno on, jak i zwierzę utonęli w wyniku porażenia prądem elektrycznym. Kable podłączone do gniazdka na pomoście wpadły do wody i naelektryzowały ją.

Fakty: Liczba corocznych zgonów z powodu wyładowań elektrostatycznych nad wodą jest nieznana, ponieważ są one zaliczane do utonięć. Przypuszcza się jednak, że występują częściej niż się wydaje.

Co robić: Pływać w odległości co najmniej 100 metrów od pomostu z gniazdkami i nie starać się "oszukać przeznaczenia".

4. Wybieraj nieutwardzone drogi.

Rankiem 14 lipca 2013 r. 20-letni Taylor Fails wracał quadem do domu w Las Vegas. Skręcił w lewo na skrzyżowaniu, a gdy bieżnik opon o wysokiej przyczepności złapał drogę, pojazd przewrócił się, wyrzucając Failsa i jego 22-letniego pasażera w powietrze. Chłopak zginął na miejscu, pasażer odniósł niewielkie obrażenia.

Fakty: Jedna trzecia śmiertelnych wypadków na quadach ma miejsce na utwardzonych drogach; w 2011 r. ponad 300 osób zginęło na quadach.

Co robić: Jeździć tylko w terenie. Paul Vitrano, wiceprezes ATV Safety Institute, mówi: „Miękkie opony są zaprojektowane do jazdy po nierównym podłożu i będą zachowywać się nieprzewidywalnie na asfalcie. Jeśli już musisz przejechać przez utwardzoną drogę, jedź wolno i uważnie”.

5. Koś na poziomie.

Wirujące ostrza stanowią oczywiste zagrożenie, dlatego większość zgonów związanych z kosiarką, nie wynika z posiekania, ale ze zmiażdżenia kierującego. Przyczyną jest koszenie na pochylonej powierzchni terenu.

Fakty: Każdego roku na kosiarkach ginie około 95 Amerykanów.

Co robić: Koś w górę i w dół zbocza, a nie wzdłuż niego.

6. Nie przestawaj oddychać.

Jeśli chcesz zanurkować na dłużej pod wodą, zazwyczaj bierzesz kilka głębokich wdechów i wydechów, prawda? To błąd. Hiperwentylacja nie tylko nie zwiększa tlenu we krwi, ale także zmniejsza ilość dwutlenku węgla, związku, który informuje mózg o potrzebie oddychania. Bez tego naturalnego sygnału możesz wstrzymać oddech zbyt długo, aż stracisz przytomność w wyniku niedotlenienia mózgu i utopisz się. Jest to znane jako mroczki płytkiej wody.

Fakty: Utonięcie w USA jest piątą przyczyną przypadkowej śmierci i pochłania około 10 ofiar dziennie. W Polsce rocznie tonie około pół tysiąca osób.

Co robić: Nie stosuj hiperwentylacji i nie staraj się na siłę udowodnić, jak długo jesteś w stanie przebywać pod wodą.

7. Zachowuj równowagę.

Za około połowę wszystkich wypadków na drabinie jest odpowiedzialny jeden błąd: trzymanie czegoś podczas wchodzenia.

Fakty: Ponad 700 osób ginie rocznie w wyniku upadku z drabinu i rusztowania.

Co robić: Mieć zawsze minimum trzy punkty styku z drabiną podczas wchodzenia. Używaj pasów lub innych zabezpieczeń, a przedmiot, który masz wnieść – wciągnij na linie.

8. Trzym się ciepło.

Zimno jest zwodniczym zagrożeniem – większość śmiertelnych przypadków hipotermii występuje, gdy nie jest zbyt mroźnie, od 0 do 10 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że mokre ubrania potęgują odczuwanie zimna.

Fakty: Hipotermia zabija prawie 1000 osób rocznie w USA.

Co robić: Noś odzież syntetyczną lub wełnianą, a nie bawełnę zatrzymującą wilgoć. Pamiętaj, że wypchanie ubrania gazetami lub suchymi liśćmi pozwala na podtrzymanie ciepła.

9. Nie pij za dużo, gdy biegasz.

Odwodnienie może być niebezpieczne i prowadzić do zawrotów głowy, drgawek oraz śmierci, ale picie zbyt dużej ilości wody jest równie złe. W 2002 roku 28-letnia Cynthia Lucero upadła w połowie maratonu bostońskiego. Trafiła do szpitala, zapadła w śpiączkę i zmarła. Okazało się, że piła duże ilości wody podczas biegu. Nadmiar płynu w jej układzie wywołał hiponatremię, czyli obniżony poziom sodu w surowicy krwi.

Fakty: Nawet jedna trzecia zawodowych sportowców, którzy zaliczają przysłowiowy upadek, cierpi na hiponatremię. W latach 1989–1996, kiedy armia amerykańska nakazała pić duże ilości płynów podczas ćwiczeń wysiłkowych w wysokiej temperaturze, hiponatremia spowodowała co najmniej sześć zgonów.

Co robić: Wypijaj około 1,5 litra wody na godzinę podczas długotrwałych, intensywnych ćwiczeń. Wraz z płynami dostarczaj organizmowi też sól. A przede wszystkim - uświadom sobie, dokąd tak naprawdę biegniesz.

źródło: [1]

0.14709615707397