8 tajnych militarnych projektów, które brzmią jak ze scenariusza nowego Bonda
8 tajnych militarnych projektów, które brzmią jak ze scenariusza nowego Bonda 8 tajnych militarnych projektów, które brzmią jak ze scenariusza nowego Bonda

Złe charaktery od dawna są częścią popkultury. Regularnie pojawiają się w Bondach i komiksach o superbohaterach. Wydawałoby się, że wszystkie ich plany zastraszenia, zniewolenia i zniszczenia ludzkości wyglądają nieprawdopodobnie, a jednak rzeczywistość wciąż dostarcza nowych pomysłów. Poznajcie kilka historycznych projektów, na których kanwie można stworzyć kolejne filmy i seriale.

Pakistański dr Strangelove

Inżynier Abdul Kadir Khan był twórcą pakistańskiego programu atomowego – pierwszego w muzułmańskim kraju. Przez 30 lat oficjalnie zarządzał nim aż do 2004 roku, kiedy go aresztowano pod zarzutem przekazywania obcym krajom technologii nuklearnej. Początkowo Khan przekonywał, że jest nieszkodliwym emerytem, który czyta gazety i zabija nimi jedynie muchy. Okazało się jednak, że naukowiec stworzył międzynarodowy, podziemny system handlu materiałami jądrowymi i projektami związanymi z produkcją broni. Sprzedawał je m.in. Libii, Iranowi i Korei Północnej. Gdy Abdul Kadir Khan przyznał się do winy i w wystąpieniu telewizyjnym poprosił prezydenta o akt łaski, otrzymał go. Inżynier wciąż sobie żyje w przeciwieństwie do filmowych antybohaterów związanych z nuklearnymi przekrętami.

Zabójcza broń Churchilla

Najwybitniejszy Brytyjczyk wszechczasów wg BBC, Winston Churchill, planował podczas II wojny światowej zrzucić zabójczą broń biologiczną na nazistowskie Niemcy – bakterie wąglika. W tajnej korespondencji premier pisał: „Muszę być gotowy na wszystko, co uderzy we wroga ze śmiertelnymi skutkami”. Zanim plan zaatakowania chorobą zakaźną wszedł w życie, wojna się skończyła.

Amerykanie i radziecka łódź podwodna

Podczas swojego trzeciego rejsu radziecki okręt K-129 typu Golf II wyposażony w pociski balistyczne zatonął w 1968 roku na północny-zachód od Hawajów. CIA wraz z US Navy postanowiło przeprowadzić supertajną operację podniesienia go z dna oceanu, pod kryptonimem „Azorian”. Specjalnie dla tej misji pozyskano miliardera Howarda Hughesa, którego przedsiębiorstwo zaprojektowało i zbudowało za 350 milionów dolarów statek "Hughes Glomar Explorer". Wydobyto tylko przednią część kadłuba, bo statek w trakcie podnoszenia przełamał się na pół. Amerykanie zdobyli dwie radzieckie torpedy z głowicami atomowymi, ale nie ma informacji, czy znaleziono również urządzenia szyfrujące oraz książki kodowe.

Japoński Król Miedzi

Plan kontrolowania światowego rynku miedzi przyszedł do głowy japońskiemu handlowcowi Yasuo Hamanace w latach 80. Dzięki fałszerstwom, spiskom i oszustwom był w stanie zarządzać 5% miedzi na światowych rynkach, co wpłynęło na jego pseudonim „Pan Pięć Procent”. Nie udało mu się uzyskać globalnej kontroli nad całym rynkiem, bo został złapany i przesiedział 8 lat w więzieniu. Obecnie mieszka na przedmieściach Tokyo i w wywiadach wciąż dziwi się, że gdy był w więzieniu ceny miedzy nadal rosły.

Superdziało Saddama

W 1988 roku pod koniec wojny irańsko-irackiej Saddam Hussein wpadł na pomysł stworzenia superbroni. W tym celu zatrudnił kanadyjskiego eksperta w dziedzinie balistyki Geralda Bulla, który dostarczył plan projektu Babylon. Superdziało miało być zdolne do wystrzeliwania satelitów na orbitę, a także jako broń do konwencjonalnych pocisków. Dwa lata później Bull został zabity pod drzwiami swojego apartamentu w Brukseli, a wraz z jego śmiercią projekt rozpadł się.

Projekt Misty

Za cenę 9 miliardów dolarów Amerykanie planowali stworzyć całkowicie niewidoczne satelity szpiegowskie. Projekt zamknięto w 2007 roku, gdy okazało się, że teoretycznie niewidzialne satelity mogą zostać wykryte nawet przez amatorów.

Laserowy Excalibur

Program badawczy Excalibur został opracowany w Stanach Zjednoczonych podczas zimnej wojny. Projekt zakładał stworzenie lasera rentgenowskiego zasilanego energią atomową do niszczenia radzieckich pocisków balistycznych. Broń okazała się wyjątkowo niestabilna, a jej eksplozja mogła spowodować ogromne straty. Projekt wycofano dopiero pod koniec lat 80.

Fu-Go

Bomby balonowe zostały wymyślone przez Japończyków podczas II wojny światowej. Broń składała się z balonu o średnicy 10 metrów, wypełnionego wodorem, do którego doczepiano bomby o masie od 12-15 kilogramów. Balony wypuszczano na wysokości około 9–12 kilometrów, aby prądy strumieniowe pchały je nad Amerykę Północną. Fu-Go były tak skonstruowane, że po określonym czasie automatycznie traciły zapasy wodoru i zrzucały ładunek. Japończycy wypuścili 9300 takich bomb, ale zaledwie 10% dotarło do celu spadając na słabo zaludnione tereny USA i Kanady. Część z nich nawet nie wybuchła z powodu niedziałającego zapalnika.

Zamiast skomasowanego ataku japońskiej śmierci – w całej operacji zginęło 6 mieszkańców Oregonu. Wszystkie ofiary ze szkółki niedzielnej zrobiły sobie jak się okazało ostateczny ”Piknik pod wiszącą bombą”.

źródło: [1]

0.11836409568787