Tego nie usłyszycie w szkole - 15 ciekawostek historycznych, o których możecie nie wiedzieć
Tego nie usłyszycie w szkole - 15 ciekawostek historycznych, o których możecie nie wiedzieć Tego nie usłyszycie w szkole - 15 ciekawostek historycznych, o których możecie nie wiedzieć

Trudno kłócić się z faktem, że program nauczania w szkole przyjmuje konkretną narrację, jeśli chodzi o "fakty", które są nam przedstawiane. Kiedy wyjdziemy poza ramy podręczników, które czytamy, zdamy sobie sprawę, jak wiele interesujących ciekawostek zostało zwyczajnie pominiętych.

Niezależnie, czy pasjonujecie się historią lub czy jesteście z nią na bakier, te ciekawostki i tak są będą dla was zaskoczeniem. Gwarantujemy brak nudnych formułek ze szkoły. 

1. Hitler, Mussolini i Stalin byli nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla. 

2. Od 1945 roku wszystkie brytyjskie czołgi posiadają sprzęt do parzenia herbaty.

3. Pomiędzy XI i XIX wiekiem mnisi buddyjscy w północnej Japonii praktykowali Sokushinbutsu - automumifikację za życia poprzez powolną rezygnację z jedzenia i wody, aż nastąpi śmierć.

4. Siedem z dziesięciu najbardziej śmiercionośnych wojen w historii ludzkości miało miejsce w Chinach. W samym Powstaniu tajpingów zginęło 2 razy więcej ludzi niż w I wojnie światowej. 

5. W średniowieczu wierzono, że z plemników wytwarzanych z lewego jądra rodzą się dziewczynki. Aby zapewnić sobie narodziny syna, mężczyźni usuwali je. 

6. Rzymianie używali moczu do płukania jamy ustnej. Mocz zawiera amoniak, który jest jednym z najlepszych naturalnych środków czyszczących na świecie.

7. W XIX w. chowano żywcem ludzi tak często, że została wynaleziona tzw. trumna bezpieczeństwa, dzięki której "umarli" mogli ostrzec innych, że nadal żyją. Trumny zawierały mechanizm, do którego przyczepiony był dzwonek. 

8. Do początku XX w. w Monoglii w ramach kary przestępcy mogli być zamykani w drewnianych skrzyniach. Czasem pozostawiano ich na śmierć głodową. 

9. W starożytnym Egipcie słudzy smarowani byli miodem, aby odciągnąć muchy z dala od faraona.

10. Król Henryk VIII miał specjalnych służących, którzy wycierali mu tyłek po defekacji. Za swojego panowania było ich czterech, a każdy z nich był rycerzem.

11. Zanim Abraham Lincoln został politykiem, odnosił sukcescy w zapaśnictwie. Wziął udział w ponad 300 walkach, z czego tylko jedną przegrał. Został umieszczony w National Wrestling Hall of Fame w 1992 roku.

12. W epoce wiktoriańskiej popularną praktyką było wykonywanie tzw. fotografii pośmiertnych. Ludzie robili zdjęcia bliskim po ich śmierci, często ustawiając ich w realistycznych pozach. 

13. We Francji, w czasach renesansu kobieta mogła pozwać swojego męża, gdy ten okazał się być impotentem. 

14. W mieście Salem, w 1820 roku przeprowadzono proces przeciwko pomidorom ze względu na powszechne przekonanie, że są one trujące. Sprawa zakończyła się po tym, jak pułkownik Robert Gibbon Johnson zjadł kosz pomidorów bez poważnych konsekwencji.

15. Czternaście lat przed zatonięciem Titanica Morgan Robertson napisał powieść zatytułowaną Futility. Opowiadała ona o dużym, potencjalnie niezatapialnym statku o nazwie Titan, który uderzył w górę lodową na Północnym Atlantyku. Zarówno Titanic, jak i fikcyjny Titan nie posiadały wystarczającej ilości łodzi ratunkowych dla tysięcy pasażerów na pokładzie. 

Co było dla Was najciekawsze z tego zestawienia? A może znacie inne ciekawostki, które nie zostały wspomniane powyżej?

Źródła: [1][2][3][4]

0.15033006668091