Norweskie muzeum w baterii wybudowanej przez Wehrmacht
Norweskie muzeum w baterii wybudowanej przez Wehrmacht Norweskie muzeum w baterii wybudowanej przez Wehrmacht

Niemiecka bateria obrony Skagerraku zbudowana w wyniku osobistej decyzji Hitlera w latach 1941-1944 nie jest zwykłą fortyfikacją. Mieści się w niej norweskie muzeum Kristiansand Kanonmuseum. Obiekt znajduje się w malowniczej okolicy Møvik, 8 kilometrów na zachód od Kristiansand.

Bateria artylerii nadbrzeżnej Batterie Vara (MAB 6./502 Vara) upamiętnia generała Feliksa Varę, który zginął u wybrzeży Alderney przy kanale La Manche 3 listopada 1941 roku, ale po wojnie Norwegowie zmienili nazwę na Fort Møvik. Zadaniem fortu wraz z czterema innymi bateriami była ochrona Skagerrak i szlaków morskich przed aliantami. 

Po zakończeniu II wojny światowej bateria działała pod flagą norweską, a w 1959 roku ją zamknięto. Do dziś zachowały się w niej stanowiska do montażu uzbrojenia i jedna z największych na świecie armat, kaliber 380 mm, której dwudziestometrowa lufa waży 110 ton. Zasięg wynosił 55 kilometrów.

Obecnie jako Muzeum Kristiansand Kanonmuseum jest świadectwem codziennego życia fortecy i historycznych wydarzeń militarnych. Całość składa się z 24 pomieszczeń, w których znajduje się bogata kolekcja fotografii, mundurów i broni żołnierzy III Rzeszy. Jest tu także sklep z mundurami stylizowanymi na czasy wojenne.

Budowa Batterie Vara przez Organizację Todt

Armata kal. 380 mm

źródło: [1]

0.12541508674622