Po raz pierwszy od 30 lat Himalaje są widoczne w Indiach nawet z odległości 200 km
Po raz pierwszy od 30 lat Himalaje są widoczne w Indiach nawet z odległości 200 km Po raz pierwszy od 30 lat Himalaje są widoczne w Indiach nawet z odległości 200 km

Mieszkańcy niektórych części Indii po raz pierwszy od dziesięcioleci widzą, gdzie naprawdę mieszkają: w otoczeniu krystalicznie czystych Himalajów. Wszystko dzięki kwarantannie, która zmniejszyła zanieczyszczenie w kraju.

Miasto Dźalandhar w Pendżabie jest oddalone 200 kilometrów od pasma Dhauladhar, które jest częścią tzw. Małych Himalajów. Jednym z jego mieszkańców jest indyjski gracz w krykieta Harbhajan Singh, który nie kryje zachwytu nad majestatycznymi widokami.

​- To niewiarygodne, by widzieć góry z mojego rodzinnego miasta. – powiedział Harbhajan i zdradził, jak ostatnio spędza czas. – Siedzę w domu z rodziną. Uczę się gotować, co jest dla mnie nowością. Ćwiczę jogę z żoną i bawię się z córką. Oglądam filmy na Netflix, Hotstar, Amazon prime, i modlę się o dobre samopoczucie wszystkich w czasach kwarantanny.

Indie są obecnie objęte 21-dniową blokadą, która ma powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wiele firm i fabryk zostało zamkniętych, co przełożyło się na niższy poziom zanieczyszczenia i smogu. Widać to na zdjęciach, które pojawiają się na twitterze.

- Aby ocalić Indie, ocalić każdego obywatela, ocalić ciebie i twoją rodzinę, każdą ulicę i okolicę poddajemy blokadzie. - powiedział premier Narendra Modi. Indie mają obecnie ponad 6 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia, ponad 200 osób zmarło.

Indyjska Centralna Rada Kontroli Zanieczyszczeń potwierdziła 33-procentową poprawę jakości powietrza między 16 a 27 marca.

To niezwykle istotne, bo powietrze w Indiach co roku zabija setki tysięcy osób. I chociaż jest to niewielki odsetek, bo kraj ma 1,3 miliarda mieszkańców, to ta liczba cały czas rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że tylko w 2012 roku około 1,5 miliona hindusów zmarło w wyniku zanieczyszczenia powietrza, które pięciokrotnie przekracza bezpieczne limity ustanowione przez WHO.

źródło: [1][2]

0.091268062591553