Dobra wiadomość dla fanów Baldur's Gate. Kultowa gra RPG powraca
Dobra wiadomość dla fanów Baldur's Gate. Kultowa gra RPG powraca Dobra wiadomość dla fanów Baldur's Gate. Kultowa gra RPG powraca

Będzie kontynuacja znanego cyklu izometrycznych gier RPG, przez wielu uważanych za jeden z najlepszych w historii gatunku.

„Wrota Baldura” – pierwsza część serii komputerowych gier fabularnych „Baldur’s Gate”, której polskim dystrybutorem był CD Project, została wydana w 1998 roku przez Interplay Entertainment. W kolejną część serii – „Cienie Amn” – fani mieli przyjemność zagrać pod koniec września 2000 roku, a niecały rok później pojawił się dodatek „Tron Bhaala”, który zamykał opowieść o dzieciach Pana Mordu.

Gra opowiada o losach sieroty, którym opiekował się przez całą młodość mag Gorion. Pierwszy rozdział opowieści zaczyna się u wrót Candlekeep – rodzinnego miasta poszukiwacza przygód, z którego, jak się w trakcie gry okazuje, musi jak najszybciej uciec.

Przemierzając krainy Faerunu bohater usiłuje rozwikłać tajemnicę spisku i poszukuje tajemniczego opancerzonego wojownika, który zabił Goriona.

Baldur’s Gate jest klasycznym RPG-iem bazującym na drugiej edycji Dungeons & Dragons w zapomnianych krainach (ang. Forgotten Realms). Mamy w niej do wyboru zarówno przeróżne klasy, jak i rasy. Możemy wcielić się w gnoma łotrzyka, ludzkiego paladyna bądź półelfiego maga etc. ( rasa nie determinuje klasy). W trakcie gry możemy stworzyć drużynę liczącą maksymalnie 6 członków na których pogląd przedstawiony jest w rzucie izometrycznym.

W 2003 roku oddział Black Isle Studios rozpoczął prace nad kolejną odsłoną serii „Baldurs Gate” – „The Black Hole”. Niestety, przez problemy formalne związane z licencją na użycie systemu D&D, prace zostały wstrzymane.

Mimo to, w 2012 roku firma Overhaul Games przy współpracy z Beamdog wydała na świat w pełni zremasterowaną pierwszą, a także drugą część serii z dodatkami i mostem fabularnym pomiędzy pierwszą a drugą częścią pt. „Siege of Dragonspear”.

Najpewniej dzięki temu 6 czerwca 2019 roku firma Larian Studios, odpowiedzialna za serię „Divinity: Orginal Sin”, zapowiedziała trzecią część kultowego RPG-a. Co prawda opowieść pomiotu Bhaala została oficjalnie zamknięta, ale będziemy mieli okazję wcielić się w kolejne pokolenie bohaterów wybrzeża mieczy, których historia obracać się będzie wokół inwazji Łupieżców Umysłu na tytułowe miasto – Wrota Baldura.

źródło: 
www.gamereactor.dk/billeder/?textid=787553&id=2862883,
www.gry-online.pl/gry/baldurs-gate-iii/z557c6
0.066376924514771