Dla właścicieli domowych tygrysków: Co warto wiedzieć o kocie?
Dla właścicieli domowych tygrysków: Co warto wiedzieć o kocie? Dla właścicieli domowych tygrysków: Co warto wiedzieć o kocie?

Kot, obok psa, jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Dziś przedstawiamy wam garść ciekawostek na temat tych futrzaków.

1. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu, choć istnieją na ten temat pewne rozbieżności. Większość źródeł sugeruje, że nastąpiło to w latach 4000–3700 p.n.e. Niektóre znaleziska mogą jednak świadczyć, że domestykacja kota zaczęła się znacznie wcześniej i trwała kilka tysięcy lat. 

2. Futrzaki nie zawsze miały w życiu łatwo. W chrześcijańskiej, średniowiecznej Europie były tępione jako zwierzęta kojarzone z czarownicami. Z kolei w Japonii uważano je za wcielenie demonów (bakeneko). W Danii natomiast, z okazji święta Fastelavn, organizowano tzw. „zabawę z kotem w beczce” w celu przegnania złych mocy. Polegała ona na uderzaniu kijami w beczkę, w której znajdował się kot. Dziś do beczki wkłada się słodycze, a zamiast prawdziwego futrzaka, maluje się jego podobiznę. Ostatni przypadek wykorzystania żywego zwierzęcia w tej tradycji zanotowano około 1880 roku w Reersø.

3. Na wolności koty dożywają średnio do 8 lat, z kolei te trzymane w domu nawet do 20. Według Księgi Rekordów Guinnessa najdłużej żyła kotka o imieniu Creme Puff (1967–2005), która odeszła w wieku 38 lat. Możecie ją zobaczyć na zdjęciu poniżej.

4. Na świecie istnieje około 100 ras kota domowego. Klasyfikacją zajmują się różne organizacje rejestrujące i poświadczające rodowody, jednak tylko te zrzeszone w World Cat Congress, wystawiają w pełni honorowane rodowody. Tylko 3% kotów jest w pełni rasowych. 

5. Kot to jedno z najbardziej wysportowanych zwierząt na świecie. Wiele z nich bardzo lubi "siedzieć na wysokościach", ponieważ tam czują się bezpiecznie i mogą z odległości obserwować, co się dzieje. Koty potrafią wskoczyć na wysokość do 5 razy przekraczającą ich wzrost. Są w stanie skakać na tak duże wysokości, ponieważ mają bardzo silne mięśnie ud, które podczas każdego skoku intensywnie kurczą się i rozkurczają. Gdyby człowiek posiadał równie mocne i silne nogi, to potrafiłby jednym skokiem przenieść się z ziemi na 3 piętro w bloku mieszkalnym. 

6. Zwierzęta te mają bardzo dobry słuch, wzrok oraz węch, który jest około czterokrotnie silniejszy od ludzkiego. Mogą słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż człowiek. Co ciekawe, koty widzą na odległość około 36 metrów, jednak mają trudność z dostrzeżeniem tego, co leży bezpośrednio przed ich nosem.

7. Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Innym ważnym kocim narządem jest język, który służy nie tylko do wylizywania sierści, ale przede wszystkim pozwala pobierać pokarm oraz wodę. Jest on szorstki, ponieważ ma wiele małych „haczyków”, tzw. zębów rogowych języka. Dzięki temu skutecznie wygładza sierść, usuwa brud z futra i siwe, obumarłe włosy.

8. Ludzie uczuleni na koty nie mają alergii na jego sierść, tylko na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści.

9. Koty są wyjątkowo wyczulone na wibracje i drgania. Podobno są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi na 10-15 min przed człowiekiem. 

10. Mają 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego. Dla porównania, ludzie mają ich tylko 6. Kot może obracać obojgiem uszu, niezależnie od siebie, o 180 stopni. 

Źródła: [1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11]

0.13901090621948