Dlaczego polskie szkoły są takie wielkie i co ma do tego obecne zagrożenie?
Dlaczego polskie szkoły są takie wielkie i co ma do tego obecne zagrożenie? Dlaczego polskie szkoły są takie wielkie i co ma do tego obecne zagrożenie?

Jeśli myślicie, że szkoła jest duża, bo wy jesteście mali jako dzieci, to jest to prawda. Ale niektóre szkoły są znacznie większe, nie bez powodu. Dotyczy to szczególnie tych zbudowanych w latach 60. i 70. z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Ponieważ trwała wtedy zimna wojna, wiele pomysłów ówczesnej władzy miało jakiś związek z obronnością. To dlatego część z 2791 szkół, które wtedy wybudowano, posiadało schrony przeciwlotnicze, a same budynki miały być użyte w razie realnej wojny jako szpitale polowe. Szerokość drzwi dostosowano do wielkości noszy, a dostęp do umywalek i gniazdek została zaprojektowana z myślą o przyszłych salach operacyjnych. Obecnie te miejsca idealnie się nadają do przekształcenia w szpitale zakaźne, choć miejmy nadzieję, że z powodu koronawirusa ominie nas jednak wariant włoski.

Dzisiaj może zastanawiać, dlaczego architektura szkół jest, nie bójmy się użyć tego wyrażenia, „brzydka jak noc”, ale w czasach socrealizmu projekt miał być przede wszystkim funkcjonalny, a nie ładny. Jeden z architektów, Tadeusz Binek, tak broni ich „designu”: - Przynajmniej jak się na nie patrzy, nikt nie ma wątpliwości, że to szkoły.

źródło: [1]

0.13547611236572