Czego nie wiedzieliście o niemowlętach. Prosto z serialu Netflixa
Czego nie wiedzieliście o niemowlętach. Prosto z serialu Netflixa Czego nie wiedzieliście o niemowlętach. Prosto z serialu Netflixa

Obejrzeliśmy serial dokumentalny pt. Niemowlęta i mamy kilka oseskowych spojlerków. Pamiętajcie, że wyniki badań naukowych przeprowadzonych w filmie brzmią ciekawie, ale są wciąż w fazie weryfikacji. Nic nie zastąpi klinicznych badań na dużą skalę. Potraktujcie te wnioski jako inspiracje i ciekawostki, a nie ostateczną wiedzę medyczną!

#1

Dzieci wychowujące się z psami są mniej narażone na astmę.

Psy i koty to dobry pomysł na towarzysza dla dziecka, oczywiście jeśli nie ma żadnych przeciwskazań medycznych. Okazuje się, że zarazki, które nanoszą czworonogi, w szczególności psy, rozwijają florę bakteryjną dziecka i pomagają mu oswoić się z nowym mikrobiomem. Nie od dziś wiadomo, że zbyt sterylne środowisko może negatywnie wpływać na układ odpornościowy dziecka.

#2

Skład mleka matki zmienia się w zależności od informacji, jakie płyną od dziecka.

Gdy dziecko choruje, mleko matki zmienia skład, by dostosować go do zwiększonych potrzeb malucha. Brzmi kosmicznie, ale tak wynika z badań. Dodatkowo każda matka ma inny skład mleka, dostosowany do własnego dziecka, a nawet do jego płci. Na przykład dziewczynki szybciej rosną, więc mleko matki dla córki ma więcej wapnia niż w przypadku mleka dla syna.

#3

Niemowlęta rosną skokowo.

Zastanawiacie się, czemu dziecko, które nie jest chore i nie jest głodne, płacze. Jedna z bohaterek serialu przeprowadziła wieloletnie badanie, które wykazało, że dzieci nie rosną codziennie po trochu, ale skokowo. Kilka dni bez wzrostu i nagle w ciągu 24 godzin potrafią urosnąć o centymetr. Gdy badaczka podzieliła się wynikami swoich badań ze środowiskiem medycznym zarzucono jej kłamstwo.

#4

Raczkowanie można pominąć.

Dzieci rozwijają się po swojemu, jedne szybciej zaczynają chodzić, inne wcześniej gaworzą. Niektóre nie raczkują, po prostu przeskakują ten etap i w pewnej chwili zaczynają wstawać. Pozwólmy dzieciom rosnąć w ich własny naturalny sposób.

źródło: [1]

0.13156795501709