W wieku 16 lat postanowił działać dla dobra planety, a nie gadać. Teraz zaczyna oczyszczać z plastiku 1000 rzek
W wieku 16 lat postanowił działać dla dobra planety, a nie gadać. Teraz zaczyna oczyszczać z plastiku 1000 rzek W wieku 16 lat postanowił działać dla dobra planety, a nie gadać. Teraz zaczyna oczyszczać z plastiku 1000 rzek

Wszystko zaczęło się w 2011 roku w Grecji. Zamiast beztrosko spędzać wakacje, szesnastoletni Boyan zainteresował się zanieczyszczeniem wód morskich. Wkrótce temat tak go pochłonął, że opracował swoją pierwszą metodę zbierania śmieci z mórz i oceanów podczas studiów w Delfcie.

W wieku 18 lat Slat założył fundację non profit The Ocean Cleanup, której celem jest usunięcie 90% plastikowych śmieci z oceanów, a już dwa lata później młody geniusz opracował urządzenie zdolne do wykonania tej misji. 

Zadaniem gigantycznego systemu oczyszczania Slata, nazywanego Pac-Man, jest usunięcie 50% śmieci w obszarze Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. 

Dryfujące systemy o długości 600 metrów poruszają się pod wpływem wiatru, fal i prądów morskich. Trzymetrowy, podwodny ekran zbiera zanieczyszczenia, a cała konstrukcja nie wymaga zewnętrznego zasilania, bo wykorzystuje prądy przemieszczające ją w kierunku największych obszarów zanieczyszczeń.

Zgromadzone odpady są następnie transportowane przez statki pomocnicze na brzeg. System wyposażono w urządzenia informujące o lokalizacji, by zmiejszyć ryzyko kolizji.

Holenderski wynalazca chorwackiego pochodzenia nie przestaje tworzyć kolejnych wynalazków. Jego fundacja wprowadziła nową barkę do zbierania plastiku w rzekach: Interceptor. Barki już działają i sukcesywnie zbierają zanieczyszczenia w kilku krajach.

Specjaliści szacują, że 1000 rzek na całym świecie jest źródłem około 80% plastiku zrzucanego do oceanów. Barka Slata zdolna jest zebrać 110 ton śmieci dziennie.

Interceptory działają w Malezji i Indonezji, a na kolejne czekają rządy Wietnamu, Dominikany oraz Stanów Zjednoczonych.

„Wciąż mamy wiele do zrobienia, dlatego jestem wdzięczny mojemu zespołowi za ich niesamowite zaangażowanie i lojalność wobec misji” - powiedział Boyan.

źródło: [1] [2] [3] [4]

0.15171480178833