Benzyna może pójść w odstawkę? Pojawił się samochód zasilany „słoną wodą”!
Benzyna może pójść w odstawkę? Pojawił się samochód zasilany „słoną wodą”! Benzyna może pójść w odstawkę? Pojawił się samochód zasilany „słoną wodą”!

Szwajcarska firma nanoFLOWCELL wyprodukowała prototyp pierwszego na świecie samochodu elektrycznego, który wykorzystuje słoną wodę jako paliwo. Obecnie Quant e-Sportlimousine został oficjalnie dopuszczony do jazdy po drogach w Niemczech, a firma otrzymała odpowiednie zezwolenia, by przeprowadzić próby drogowe na dużą skalę.

Quant e-Sportlimousine może przyspieszyć do 100 kilometrów na godzinę w 2,8 sekundy. Jego maksymalna prędkość to 350 km/h! Na jednym baku auto może przejechać nawet 600 kilometrów.

Oczywiście pod nazwą „słona woda” nie kryje się woda z Morza Martwego. Specjalny reaktor samochodowy przygotowuje dwa roztwory soli różnych metali, które działają jak elektrolit i są oddzielnie dostarczane do ogniw paliwowych.

Prace nad stworzeniem samochodu trwały od 14 lat. Technologia akumulatorów przepływowych została opatentowana przez NASA już w 1976 roku i była wykorzystywana w lotach kosmicznych, ale patenty wygasły, z czego skorzystały firmy prywatne. Akumulatory przepływowe uznawane są za jeden z najwazniejszych kierunków rozwoju aut elektrycznych. Łatwo je ładować, a cała operacja trwa krótko. Inną zaletą tego typu akumulatorów jest dłuższa żywotność niż w przypadku baterii litowo-jonowych – ponad 10 000 cykli ładowania.

 

Quant jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska. Nie wykorzystuje metali szlachetnych ani pierwiastków ziem rzadkich. Wszystkie technologie zostały opracowane przez specjalistów NanoFLOWCELL wraz ze ekspertami Bosch Engineering.

W niedalekiej przyszłości szwajcarska firma planuje produkcję czterech kolejnych prototypów, które wezmą udział w programie testowym. Oczekiwanie szefów NanoFLOWCELL, by wprowadzić auto do regularnej sprzedaży jest duże, dlatego wkrótce możemy liczyć na kolejne sukcesy związane z samochodami na „słoną wodę”.

źródło: fishki

0.12770795822144