Antarktyda coraz cieplejsza - padł kolejny rekord
Antarktyda coraz cieplejsza - padł kolejny rekord Antarktyda coraz cieplejsza - padł kolejny rekord

18,3 stopni Celsjusza, tyle wyniósł odczyt argentyńskiej stacji meteorologicznej w Base Esperanza na Antarktydzie, co jest nowym niechlubnym rekordem. Poprzedni – 17,5, zarejestrowano w marcu 2015 roku.

Komentarze naukowców są jednoznaczne. Rekordowo wysoka temperatura jest spowodowana północnozachodnimi wiatrami oraz zmianami klimatycznymi. Te warunki powodują, że Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ogrzewających się miejsc na planecie. Według Guardiana średnia temperatura wzrosła tam aż o 3 stopnie Celsjusza, co nieuchronnie prowadzi do podnoszenia się temperatury wody i szybszego topnienia wszystkich antarktycznych lodowców, co z kolei podnosi poziom okolicznego akwenu.

„Odczyt robi wrażenie" – komentuje profesor James Renwick ze Światowej Organizacji Meteorologicznej. „Minęło dopiero pięć lat od ustanowienia poprzedniego rekordu, a ten jest prawie o stopień wyższy. To znak, że ocieplenie postępuje tam o wiele szybciej niż w pozostałej części świata. Tak szybkie ustanowienie nowego rekordu jest zaskakujące, ale kto wie, ile on przetrwa? Być może wcale nie tak długo”. 

fot. NASA

0.09400200843811